met een geschiedenis Zelfs onder de reuzenboomen zijn er altijd nog enkele te vinden, die boven hun soortgenooten uitsteken, zij het niet in hoogte, dan toch meestal in omvang. Deze boom hier bijvoorbeeld is een knaap, die te vinden is in de schaduw der muren van het Chapultepec-kasteel in Mexico-stad. Om de basis van dit „stammetje" te kunnen om armen, zijn niet minder dan elf paar armen van volwassenen noodig. BOOMEN- Als men die stevigd boomstammen ziet op de schouders der mannen, zou men denken dat zij over de krachten van een reus beschikken. Dit is maar schijn, want dit zijn stammen van den Balsa-boom, wiens hout veel lichter is dan kurk. Het hout heeft veel weg, in kleur althans, van wit dennenhout en voelt net aan als fluweel. Het behoort tot de lichtste houtsoorten die men kent. Dank zij het zeer geringe gewicht, wordt het gebruikt voor het maken van red dingsgordels of de vleugels van vliegtuigen, enz. Het geleidt ook zeer slecht de warmte en daarom vervaardigt men er het pak- inateriaal van voor ijstransport. Naast de bamboe behoort het ;-■■■ Balsa -hout tot die soorten, wier practisch nut niet te evenaren is. Amerika mag wel een zeker monopolie hebben van omvangrijke en eigenaardige boomstammen, ook in andere landen valt wel iets aan te wijzen in dezelfde richting. Om m .ar even een voor beeld te noemen deze achthonderd jaar oude eik is te vinden in Cifthorn in Duitschland. De boom draagt menig merkteeken van de vele eeuwen, die hij heeft zien voorbijgaan en zijn stam dient thans tot veilig schutsoord van den machtigen arm der wet. Het inwendige van den hollen stam is thans ingericht als politiepost, waar de dienaren van Hermandad een even veilig als eigenaardig onderkomen vinden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6