ikiïc TANDZEEP lijders aan suikerziekte prijzen k&mesetas TWEEHONDERD WALVISSCHEN PLEGEN ZELFMOORD O U slaapt slecht of onrustig? en allen, die suiker moeten mijden Jf evenskracht Spaar Geld en. bescherm Thr tanden 17 Een groote school walvisschen pleeg de onlangs een massa-zelfmoord aan de oceaan-kust nabij Kaap stad, Zuid-Afrika. Opnieuw zijn de ge leerden tot verbazing en aan 't peinzen geslagen over die vreemde verschijnse len, die op verschillende tijden in ver schillende deelen der wereld zijn voor gevallen. Twee dagen lang wierpen die walvisschen zichzelf maar steeds tegen de scherpe rots, tot bij de tweehonderd stuksindeheete zon hun leven lagen uit te hijgen, krijschend als zeemeeuwen. Volgens de geleerden is dit de meest aannemelijke verklaring, dat de wal- visch eens, duizenden jaren geleden, een landdier geweest is, en nog behept is met een vreemd instinct, waardoor het nu en dan een hevige neiging in zich voelt opkomen, om aan land te gaan. Maar niemand weet, hoe 't komt, dat de walvisschen dat gevaarlijke instinct nog steeds bezitten, en dat 't soms een heele school walvisschen tot een be zetenheid wordt. Een merkwaardig verschijnsel is, dat die massa-zelfmoorden de laatste jaren vaker voorkomen dan vroeger. Zou dit beteekenen, dat er de een of andere verandering heeft plaats gegrepen in de levenswijze der walvisschen, dat daardoor het bestaan moeilijker voor hen is geworden, en dat zij daarom in stinctief trachten terug te keeren tot het leven, dat hun voorouders eeuwen geleden leidden Zou het bijvoorbeeld kunnen, dat de moderne methodes van walvischjacht de dieren hebben opge jaagd van de eene zee naar de andere en ze tenslotte tot zelfmoord drijven In den ouden tijd, toen er met zeil schepen jacht werd gemaakt op wal visschen, en de harpoen met de hand werd uitgeworpen, hadden de beesten tenminste nog een behoorlijke kans. Maar dat kan men nu niet meer zeggen. Be schepen, die ter walvischvaart uit varen, zijn groote drijvende fabrieken, begeleid door heele eskaders snelle vaar tuigen, met harpoen-kanonnen uit gerust. De wetenschap heeft nog geen af doende verklaring gevonden van die zelfmoorden, maar men hoopt, dat de bijzonderheden van dien laatsten massa zelfmoord op de Zuid-Afrikaansche kust eenig licht op het mysterie zullen wer pen. Gelukkig is het vreemde verschijn sel waargenomen door een ooggetuige, een zekeren meneer J. V. Duckitt, een farmer, wiens grond zich langs dat ge deelte van de kust uitstrekt. Duckitt was op zijn akkers aan 't werk, en merkte toen een school walvis schen op, een vierhonderd meter van de kust. Als walvisschen boven komen om te spuiten, rusten zij gewoonlijk meteen uit, door zich stil te laten drijven, met alleen hun forsche koppen boven water. Het gedrag van deze walvisschen echter leek hem eigenaardig. Hij kon niet mer ken om welke reden, maar zij verkeerden in een toestand van wilde opwinding. Zij zwommen woest her en der, sloegen met hun groote staarten en deden het water opschuimen. Toen begonnen zij rond te racen in een grooten cirkel, en de toeschouwer kwam tot de conclusie, dat het een of ander hen razend had gemaakt. Hij kon niet vermoeden, wat het was; maar zij gedroegen zich be slist, alsof zij waanzinnig waren. Mi nuten lang gingen zij zoo door, den cir kel steeds vernauwend, tot zij zoowat over elkaar heen buitelden. Plotseling hielden zij op met dat dolle gedoe, als gehoorzamend aan een bevel of signaal. Enkele oogenblikken hielden zij zich volkomen stil. Toen kwamen zij in massa op de kust aanstormen, „ah een flottilje kanonneerbooten, die een aanval op den vijand doen," zei Duckitt. Maar even voor zij de eerste rij brekers bereikten, maakten zij rechts omkeert en gingen terug zee in, alsof zij plotseling begrepen hadden, welk een dwaasheid zij begingen. Op eenigen afstand van de kust be gonnen zij weer cirkels te beschrijven. Toen dat een minuut of tien geduurd had, kwam één walvisch los uit de warre ling van reusachtige wriemelende zwarte lichamen en richtte zich met groote snel heid naar de kust. Hij zwom langs de oppervlakte en schoot recht vooruit als een torpedo. Net toen hij de eerste rij brekers passeerde kwamen de andere walvisschen hem achterna. De eerste wierp zich op de kust als een schip, dat door een orkaan op een rif wordt gesmakt. Een scherpe steen sneed er een lange wond in, en het dier viel terug. Maar toen de volgende golf achter hem opkwam, verzamelde hij zijn laatste krachten en wierp zich andermaal op de rots. Eenige andere volgden zijn voorbeeld. Toen zwom de school terug naar diep water. Met tus- schenpoozen kwam de school terug, en iederen keer wierpen er zich weer eenige walvisschen op de rotsen. Dit zonderlinge proces duurde twee dagen, tot de heele school zichzelf had uitge roeid. Een paar honderd meters lang waren de rotsen langs het strand één massa stukgeslagen lichamen, waarvan er sommige negenhonderd kilo wogen. Sommige geleerden zijn van meening, dat walvisschen zich zoo op de kust werpen om aan den een of anderen vijand, misschien zwaardvisschen of haaien, te ontkomen. Anderen beweren, dat er een soort kudde-instinct werkt. Eén walvisch verwijdert zich puur toe vallig van den troep en zwemt kust- waarts, en alle andere willen volgen, als schapen. Ook deze theorie is geop perd" als één walvisch per ongeluk in ondiep water verzeild raakt, willen zijn schoolgenooten er bij zien te komen, uit nieuwsgierigheid of om te helpen. Maar op geen dezer manieren wordt ver klaard, waarom de school keer op keer terugkwam, twee dagen lang, tot er van den heelen troep niets meer over was. Volgens dr. C. van Bonde, directeur der visscherijen in Zuid-Afrika, is de walvisclifamilie, die de meeste neiging tot dat soort zelfmoord vertoont, die der Schijndooders, „pseudo-cassidens". De exemplaren, die bij Kaapstad massa zelfmoord pleegden, behoorden tot die familie. „Van tijd tot tijd werpen zij zich hier of daar op een kust," zegt dr. van Bonde. „Niet lang geleden heeft een andere school zich op de kust bij Zanzi bar geworpen. In onzen tijd hebben er soortgelijke strandingen op groote schaal plaats gegrepen bij Kommetje, Zuid-Afrika, bij Tellow Beach, Tas mania, en bij den mond van de Clyde- rivier, in Schotland." De Schijndooder draagt dien naam omdat hij lijkt op den echten Dooder of Grampus. De Schijndooder leeft voor namelijk van pijl- en inktvissclien, de Grampus valt andere walvisschen, zee honden en bruinvisschen aan. tabletten uit zuivere kristal-saccharine, zonder eenigen bij- of nasmaak. Zij zijn gemakkelijk oplosbaar en kunnen uitstekend bij het koken en bakken gebruikt worden. Gegarandeerd onschadelijk, zelfs voor de gevoeligste maag. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in handige schuifdoosjes a 43 ets. inhoudende 500 tabletten. A.G. „Hermes" Zürich 2, Zwitserland WtTSERSCH FABRIKAAT Wetenschappelijke onderzoekingen wezen uit, dat bij 83% van hen, die begon nen waren 's avonds voor het naar bed gaan een kop Ovomaltine te nemen, gemiddeld na 9 dagen een aanmerkelijke verbetering optrad, omdat Ovomaltine zóó versterkt en het zenuwgestel tot rust brengt. Bij apothekers en drogisten in busjes van 60 cent af XET-447-OZ66A

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17