rrmrr Wereldvermaardheid dankt het museum aan de votiei- steenen uit den tempel der Walchersche (jodin Xeha- lennia, die bij Domburg in 1647 ontdekt werden. Rechts Onder de schatten, in 1628 door Piet Hein op de Spaansche zilvervloot veroverd, bevond zich ook dit fijne zilveren klokje. opgravingen, die getuigenis afleggen van liet werk en de levensgewoonten onzer Zeeuwsche voorzaten. Maar daarnaast is er de Zeelandia Illustrata het machtige Zeeuwsche prentenkabinet, dat, hoofd zakelijk gegrondvest op de verzameling Verheye van (Jitters, in den loop der eeuwen uitgroeide tot een bezit van meer dan <5000 historische plattegronden, kaarten, portretten, stads- en dorps gezichten en verdere afbeeldingen, waaruit wij de geschiedenis van stad en lande leeren aanschouwen. Daarnaast biedt trouwens de ruime schilderijen collectie nieuwe steunpunten aan Zeeuwsche historie en topografie. Aan het oude Zeeuwsche interieur en de verdwij nende of zich wijzigende kleederdrachten bewaren voor het nageslacht de antieke kamer en de kleeder- drachtenverzameling de herinnering. Omvangrijke collecties Zeeuwsche planten (het Zoeuwsch herbarium) en Zeeuwsche vogels en schelpen bergt de afdeeling Natuurlijke Historie. Deze is trouwens op veel ruimere dan alleen Zeeuw sche leest geschoeid. Dat geldt al evenzeer van de poreelein- en aardewerk-collecties, de volkenkundige verzamelingen en van andere afdeelingen, waarmede wij ons in dit korte artikel niet langer kunnen bezig houden. Den der eerste Zeeuwsche fietsen, in 1861 door C. Aldeweireld uit IJzendijke vervaardigd- Een onderkaak niet kiezen van een in de Schelde om gekomen mammouth. Door steeds verdere splitsing van afdeelingen onder leiding van speciale ter zake kundige conser vatoren en door verbetering van de opstelling tracht het Genootschap zijn museum steeds aan trekkelijker en weten schappelijker te orga- niseeren Wat meer achteraf gelegen dan de Pro vinciale Bibliotheek, die (evenals 't Rijks archief in de Abdij) groote collecties ma teriaal van 't Genoot schap onderdak ver leent, trekt het mu seum veel minder de, aandacht van Middel burgers en vreemde lingen. Maar wie in Middelburg eenseenige uren over mocht heb ben, en wie eenig be lang stelt in 't Zeeuw sche land, het Zeeuw sche leven en zijn his torie, die zal zich den korten gang naar de Wagenaarstraat niet beklagen. Tot zulk een bezoek op te wekken, daartoe mogen onze il lustraties in staat zijn. Een Egyptische mum mie is reeds sedert 1182 in het bezit van het Genootschap. P. D'ALBEMARLE.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 21