NEGEN DAGEN KONINGIN 24 Be edelen trachten lady Jane Grey te overreden de kroon te accepteeren. Eerzucht kost bloed kostte in 1554 het bloed van een zeven tienjarig meisje, dat zelf aan geen eerzucht leed, en zich aan niets of niemand vergrepen had. Haar hoofd moest vallen, omdat zij van koninklijke afkomst was, en omdat haar familie haar op wou stuwen naar de hoogste macht in het land. Jane Grey was, toen Ed ward VI op den Engelschen troon zat, een knap, lief, begaafd en leergierig meisje. Zij dacht aan geen politiek, maar verdiepte zich in de werken van klassieke schrij vers. En toen zij neergebo gen zat over haar boeken, werd de beulshand met de bijl naar haar hals gericht, door de vereende handen van haar bloedverwanten.... Edward VI, zoon van Henry VIII, deed ijverig zijn best, het Protestantis me in Engeland steviger te grondvesten. Maar iedereen, allereerst zijn machtige raadsman Northumberland, zag in, dat hem geen lang LADY JANE GREY leven beschoren zou zijn. Hij was zwak en ziekelijk er moest ernstig gedacht worden aan de troonop volging, die niet lang meer uit kon blijven. Erfgenamen waren er ge noeg - allemaal vrouwen. Ten eerste Mary Tudor, ten tweede Elizabeth Tudor, de beide halfzusters van Ed ward VI vervolgens de nakomelingen van Marga ret, koningin der Schotten, en die van Mary, koningin van Frankrijk, de beide zusters van Henry VIII, tantes van Edward VI. Het testament van Ilenry VIII had de nakomelingen van Margaret (wier dochter de bekende Maria Stuart was) na die van Mary op liet. ranglijstje gezet. Northumberland nu rede neerde tegen Edward VI „Uw vader heeft de troon opvolging bij testament ge regeld - waarom zoudt. gij dan niet hetzelfde doen V' Ja, dat was zoo, vond Ed ward. En Northumberland .Het i het TaneG van opvol; Edw zijn te y tot liet la voor die No ging verdei het belang testantisme, dat de kleindoclite; tante Mary, u En weer luistert hij benoemde ii ment Jane Gre opvolgster. Was 't zuivi belang en ijver Protestantisme, umberland tot,;ijn ri gevingen brachten 0 De man had een weg dekt, waa rlangs hij de h ste staatsmacht aan eigen familie kon trek Hij had namelijk een welijk tot stand wetei brengen tussehe Guildford en de rige Jane. He schoondochter, allerlei fraaie g troonopvolgster Het arme kim heelemaal geen ambitie in ha haar muzie troost in de ha|rde je van 1 leed. rland gek re eld Ja irleme racliti zijn i zestic was lie hij ouden aanbe- had onink irr bo< t vond die de strengheii ouders haar aan Als Nortlmnib doenden tijd hat had hij ongetwij rechten door p besluit laten be en haar voornai/jaste in dingsters, Mary en E beth Tudor, onschad gemaakt. Maar de fe volgden elkaar snel opeind Mei 1553 werd huwelijk tusschen lord Guildford en lady Jane voltrokken, in Juni kreeg Northumberland gedaan, dat Edward zijn nichtje Jane, de speel kameraad zijner jeugd, tot zijn opvolgster benoemde, en den 6cn Juli stierf Edward. Jane moest den troon bestijgen, hoewel de trap daar heen nog niet voldoende gestut was. Zij kreeg bezoek van Northum berland, vergezeld door vier andere hooggeplaatste edelen zij spraken haar aan met woorden van diep ont zag. Toen kwamen haar moeder en haar schoonmoeder binnen, en haar vader deelde haar mee, dat de ko ning, haar neef, gestorven was, en haar tot zijn opvolgster had be noemd, teneinde het rijk te behoe den voor het Katholicisme. De lords vielen op hun knieën en zwoe ren, dat zij bereid waren, voor haar hun bloed te vergieten. Jane begon te snikken, en viel bewuste loos op den grond. Toen zij bij kwam, schreide en klaagde ze om den dood van haar neef, en ver klaarde zichzelf ongeschikt, om diens plaats in te nemen, maar bid dend betuigde zij, dat zij haar best zou doen, als het recht werkelijk aan haar kant was. Den volgenden dag leidde men Jane naar den Tower, het gewone verblijf der koningen vóór hun kroning. Toen zij er binnentrad, werd haar sleep gedragen door haar eigen moederhaar echtgenoot, liep naast haar, met zijn muts in de hand alle edelen bogen de knie, toen zij passeerde. Zij werd als troonopvolgster uitgeroepen maar het volk, dat een ander idee van erfrecht had, en Northumberland haatte, luisterde koel. Een wijn- koopersknecht, die zijn afkeuring uitriep, werd aan den schandpaal gezet en moest met het verlies van zijn doren voor zijn openhartigheid boeten. Tal van Protestantsche

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 24