De executie van lady Jane Grey naar een schilderij van Delaroehe. geestelijken bepleitten in predicaties Jane's recht, maar overtuigden liet volk niet. Men vond, dat Mary Tudor de eerste brieven had, en verleende haar krachtigen steun. Zelfs twee der edelen, die knielend trouw aan Jane hadden gezworen, schaar den zich onder het vaandel van Mary. Northum berland trok met een leger tegen Mary's macht op, maar moest terugtrekken. Toen legde lady Jane, 11a een „regeering" van slechts negen dagen, haar waardigheid neer en keerde naar huis terug. Toen haar vader haar kwam zeggen, dat troonsafstand onvermijdelijk was, gaf zij ten antwoord, dat die mededeeling haar veel aangenamer was dan de vorige, en drukte zij den wensch uit, door een gewillige abdicatie het onrecht goed te maken, dat zij begaan had door de kroon aan te nemen, uit gehoorzaamheid jegens hem en haar moeder. Northumberland zette de huik naar den wind hij erkende koningin Mary maar hij werd, met zesentwintig aanhangers, gearresteerd en ge vangen gezet. Jane Grey en Guildford ondergingen hetzelfde lot. Mary Tudor trok nu op Londen aan en nam de regeering in handen, met pracht en kracht, mede gehuldigd door haar halfzuster Elizabeth en vele andere Protestanten. Den 22en Augustus stierf Northumberland, met twee anderen, op het schavot. De andere gevangenen, met uitzondering van lady Jane en haar echtgenoot, werden in vrijheid gesteld. Mary werkte uit alle macht voor het herstel van het Katholicisme in haar land, eii dacht aan een huwelijk met den Spaansclien kroonprins Philips (later Philips II). Deze beide omstandigheden wekten groote ontevredenheid in Januari 1554 brak er een oproer uit, waaraan ook Jane's vader mede plichtig was. Het oproer werd onderdrukt, maar 1 ad voor Jane noodlottige gevolgen. Zij en haar man waren al vroeger, wegens hoogverraad, ter dood veroordeeld, maar dat vonnis werd niet voltrokken. Integendeel, het schijnt, dat koningin Mary hun levens sparen wou en de hardheid hunner gevangen schap verzachten. Nu echter gaf zij gehoor aan de meening van haar raadgevers, dat die barmliartig- rHet is in vat het Pro- dat TaneGrey, chtei van uw u opvolgt!' sten e Edward: le in zijn testa- Grey tot zijn liet lands- poor het die North- tot^ijn raad- aclitcn 0 nee. :l een weg ont- utgs hij de lioog- ïacht. aan zijn ie kon trekken, tinelijk een hu- stand weten te ische zijn zoon zestienja- was zijn ter, lie hij op als ster aanbeval had zelf koninklijke boeken vond zij e ha|rde jeugd, van liaar iamb 'rland vol- 1 hat gekregen, etwij eld Jane's n ia: As te mede- Itary en Eliza- r, onschadelijk tiaar de feiten 1553 werd het Lady Jane Grey weigert- de kroon. bijzijn van een groote menigte volks. Door haar raam zag Jane hem vertrekken, en later zijn bloedende lichaam op een kar terugkomen. Haar eigen executie zou binnen den Tower zelf plaats vinden, misschien om haar koninklijke afkomst, meer waarschijnlijk wijl men bang was voor de uitwerking, die de aanblik van haar jeugd en onschuld op de toeschouwers heb ben kon. Zij beklom het schavot met vasten tred en sprak toen de aanwezigen toezij kwam daar. zei ze. om te sterven, wijl zij een onwettige daad had begaan, door te aanvaarden, wat de koningin toekwam maar, vervolgde zij, wat het begeeren en het nemen betrof, waselite zij haar handen in on schuld, en zij riep hen allen tot getuigen, dat zij stierf als een ware Christin, en haar redding alleen van Jezus' bloed verwachtte. Toen knielde zij neer en zei in liet En- gelsch den 51en psalm op. Toen zij neerknielde voor het blok, zei ze tegen den beul „Maakt u er alstublieft snel een einde aan." Zij had een blinddoek voor de oogen, en tastte naar het blok, maar vond het niet. Zij werd er zenuwach tig van en zei „Wat moet ik doen 1 Waar is het Waar is het Toen boog en leidde men haar hoofd naar de juiste plaats. Zij strekte haar hals, sprak „Heer, in uw handen beveel ik mijn geest," en één slag maakte een einde aan haar leven. Siuds drie eeuwen wekt het een voudige verhaal van haar lotge vallen de sympathie en het mede lijden op van alle eerlijke harten. beid onvoorzichtig was geweest, en mede aanleiding had gegeven tot het oproer, en nog tot latere troe belen leiden kon. Den dag na de arrestatie van den leider der op standelingen,Wyatt, teekende Mary het bevel tot executie van „Guild ford Dudley en zijn vrouw". „De geschiedenis der tyrannic," zegt 'n Engelsc.h historie-schrijver, „levert geen tweede voorbeeld op van een zeventienjarig meisje, dat ter dood werd gebracht wegens haar gehoorzaamheid aan 't bevel van haar vader, gesteund door de aanzienlijkste edelen van het ko ninkrijk, de ernstigste rechtsge leerden en de eerwaardigste predi kanten en dat op order van een vrouwen bloedverwante. Het geval is des te ontroerender, wijl het 'n meisje betrof, dat op ongeëve naarde wijze jeugd en schoonheid vereenigde met, talent, kennis en vroomheidwier gevoelens zoo warm en wier hartstochten zoo volkomen beheerseht waren. Het was een dood, toereikend om een heele eeuw te eeren en te schand vlekken." De ochtend van den 12en Fe bruari was voor de terechtstelling aangewezen. Jane wilde baar echtgenoot niet meer zien, uit angst, dat, haar gevoelens het zou den winnen van haar kracht. „We zien elkaar gauw genoeg in de andere wereld," zei ze. Lord Guildford werd op Tower Hill onthoofd in het

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 25