PARIJS Nu het meer en meer gewoonte wordt, om met de Paasch- en Kerstdagen korte racantie-trips te maken naar het buiten land het reizen wordt den toerist tegenwoordig al wel heel gemakkelijk ge maakt lieten we voor deze week de keus rallen op Parijs, dat allicht door meer deren van onze lezers tijdens de Paaschdagen zal worden bezocht. En in Parijs kozen we een der vele midden-punten welke deze grootstad kent. En wel juist datgene, dat door den symmetrisehen bouw der omgeving als een ster ligt aan den noord-westkant der stad, en waar, bij den beroemden triomfboog, waar het graf van den Onbekenden Soldaat zich bevindt, niet minder dan twaalf breede hoofdwegen samen komen. Een en ander is op onze luchtfoto wel zeer duidelijk zichtbaar. Het is dan ook een onver getelijk schouwspel, wanneer men, staande op het enorme plein in de schaduw van het hooge, imposante monument, aan het einde der Champs Elysées, om zich heen ziet, en in grootsche perspectief, als de stralen van een enorme ster, avenue na avenue ziet uitmonden op dit centrale punt ran het achtste arrondissement der wereldstad. Het arrondissement kan er groot op gaan tevens het schoonste en hei rijkste 'te zijn van heel Parijs. In dat arrondissement alleen woont een bevolking van 150.000 zielen, verdeeld over een oppervlakte van 381 ha. Het centrale plein kreeg dan ook den naam van Place de V Etoile, en de groote triomfboog, door Napoleon daar opgericht, wordt er naar genoemd, in tegenstelling met de kleinere eerepoort, tegenover het Louvre, die li Are de Triomphe du Caroussel geheeten wordt, naar de plaats waar deze zich bevindt. De groote eerepoort aan het einde der Champs Elysées, de laan met de dubbele boomenrij, ongeveer midden op onze foto naar beneden loopend, is een der fraaiste monumenten van Parijs, zoowel door haar imposant geheel als in de talrijke merkwaardige details. Men wijst den bezoeker vooral op de enorme afmetingen van het bouwwerk, dat door zijn massale vormen en zijn uitstekend berekende proporties niet zoo groot lijkt. Het is 4-5 m. hoog en bijna even breed, terwijl de boog 29 m. hoog is, en zot) breed, dat een niet al ie groot vliegtuig er onder DE WERELD IN VOGELVLUCHT door kan vliegen, zooals enkele jaren geleden door een stoutmoedigen aviateur dan ook geschiedde. I n 1800 werd, op ini tiatief van Napoleon, mei den bouw van het monument begonnen in 1814 werd de bouw gestaakt, terwijl men eerst in 1825 weer aan het werk doorging en liet vol tooide tijdens de regeering van koning Louis Philippe. Bewonderenswaardig zijn de gebeeldhouwde versieringen, beneden in z.g. haut-reliefhooger in bas-relief uit gevoerd. Tiet meest bekende haut-relief is wel dat aan de noordzijde rechts, door den beeldhouwer Rude, en weergevende het vertrek der Fransehe legers in 1792, genoemd Le Chant du Départ. Vanaf het terras boven op het monument heeft men een schitterend vergezicht over de omgeving. Zuidwaarts op onze feta loopend naar den rechterbenedenhoek in het verlengde van de Champs Elysées, strekt zich de Avenue de la Orande Armée uit (790 mlang). De Champs Elysées, ten noorden, hebben een lengte van bijna twee kilometer, en vinden een i schitterende afsluiting in de Place de la Concorde, waar ze op uitkomen en verder in de tuinen der Tuilerieën. Zooals we boven reeds aanstipten bevindt zich onder den triomfboog het graf van den Onbekenden Soldaat met de eeuwig brandende vlam. Dat hier steeds een enorm druk verkeersleven heersekt, behoeft wel geen betoog. 's Zondags zijn vooral de Champs Elysées en de tuinen der Tuilerieën de wandel plaatsen dier Parijsche bevolking, maar ook op werkdagen is het over de breede a venues een komen en gaan van auto's, die zich in alle mogelijke richtingen verspreiden. Een en ander blijkt wel zeer duidelijk op onze foto, waar men. op het vrij stille moment dat deze luchtopname werd gemaakt, alleen op het plein rond hel monument reeds een zeventigtal wagens kan onderscheidenWie Parijs kent, zal ongetwijfeld op nieuw onder de bekoring komen van dit stadsplein, dut in zijn grootsrhheid van concep tie en uitvoering uniek is ter wereld. IIei is een der zeer vele attracties, waardoor de licht stad altijd weer opnieuw een zeker gevoel van heimwee en verlangen opwekt. Want misschien meer en heter dan iets anders, is het dat onvergelijkelijk stadsschoon, het welk de millioenenstad aan de Seine maakt tot een onvergetelijk reisdoel voor ieder.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 36