Cerel)os Zout lil vast SUNLIGHT ZEEP Neerland's Leste zee vo oraties va F AUSTRALIË BALLINGSOORD Drooó en altijd óoed strooi haai* talelzout voor komt eróernis. Lróernis voorkomt LT met het volmaakte Tafelzout 7 -1U IvSVf uM - "v dikke stukken -êêSCHENKEN KIES EEN BETROUWBARE BESCHERMER! Zorg voor een sterk en blinkend blank gebit'! Neem PASTOL. Pastol krast Uw tandglazuur nooit: dit betrouwbare tandmid del heeft geen scherpe bestand- deelen noodighet leelijke tand steen wordt radicaal verwijderd! Koop 'n doosje PASTOL - U doet er lang meel Doos TO en 20 ets. Tube 20 en 35 ets. NEDERLANDSCH FABRIKAAT GoudGoud in den bodem, goud te ver dienen met land bouw en schapenteelt goud maakte Australië in de 19e eeuw een land van belofte. Maar liet was vóórdien een land van verschrik king geweest. De Hollanders hadden, in de zeventiende eeuw, Australië ontdekt, maai er zich niet gevestigd. De Engelsche kapitein Cook, in 1770 op een weten schappelijke expeditie uit, Kapitein uook. Na de zweep volgde vaa.l eenzame opsluiting, voor dagen of weken, met haast geen voedsel; en als een gevangene dit alles over leefde, bleef er in hem het vaste besluit, 0111 zich te wreken, als hij de kans kreeg, en de wreedaards te vermoorden, die zijn hart verstokt en wanhopig hadden gemaakt. Wat kon 't hem schelen, of die wraak hem 't leven zóó'n leven kostte Velen echter stierven voor zij een kans kregen, en kwam aan de zuidoostkust van het menigeen ging recht van den triangel nieuwe werelddeel terecht, en plantte naar het lijkenhuis, al levenloos, voor er de Engelsche vlag. Ook in 1773 en hij het volle aantal slagen verduurd 1777 ondernam hij expedities, die hem had. Er waren er onder de beambten, naar New South Wales, Nieuw-Zeeland die zich ergerden, als een veroordeelde en Tasmania brachten. de geeseling dapper verdroeg dan In 1776 maakte de opstand der werd later met ijver de karwats ge- Amerikaansche kolonies een einde aan bruikt om zoo'n kopstuk tam te krijgen, de deportatie van Britsche misdadigers Een extra wreedheid was, een gevan- naar Amerika. De regeering zocht een gene te bevelen, een anderen stakker ander ballingsoord, en haar oog viel op af te ranselen weigerde hij, dan werd de uitgestrekte, ongebruikte gebieden hij zelf aan den triangel gebonden en in Australië. onderging hij het aantal slagen, dat In 1787 vertrok de eerste zending het bevelende monster voorschreef. 504 mannelijke en 192 vrouwelijke ver- De Britsche regeering en het volk oordeelden, plus de noodige soldaten wisten van die toestanden niets. Allicht en officieren, en bewakers met vrouwen zou daar gauwer een einde aan gemaakt en kinderen. Na een taaie reis van acht zijn, als do strafkolonie niet zoo geïso- maanden bracht de commandant, ieerd had gelegen en zoo ver van de Arthur Phillip, zijn schaapjes aan land hoofdstad. Ook daar was het trouwens op de plek waar nu de stad Sydney een broeinest van onrecht en misdaad, staat. Er kon niet veel fraais voortkomen uit De jonge kolonie kreeg een bitteren een stelsel, dat den vrijen kolonisten en strijd om het bestaan te voeren. Het den militairen veroorloofde, zelf hun vaderland moest levensmiddelen stu- ..personeel" uit de veroordeelden te kie ren, en als die wat lang onderweg ble- zen. De. militairen deden precies, wat ven, lieerschte er hongersnood. Er ze verkozen. Dronkenschap, losbandig - kwam een aantal vrije families in het lieid, uv ord waren haast geen vergrij- nieuwe land geluk zoeken, maar zij pen meer, geeseling en ophanging waren gingen onder in het steeds groeiend een zeer gewoon schouwspel. Er werden aantal misdadigers. En waren die al soms op één ochtend zes of acht ver een nieuw leven begonnen, een béter oordeelden naar de eeuwigheid verwe- leven was het zelden. Het werd een zen, en de beroeps-geeselaars verdien - slechter leven, vooral, toen Tasmania den hun kost in het zweet huns aan- (Van Diemensland) meer speciaal voor schijns. de vestiging van veroordeelden werd Dit alles ging tientallen jaren zoo aangewezen. Voor een deel was de voort. Maar geleidelijk drong de zwarte misère een gevolg van de verkeerde faam naar het moederland door, begon- keuze van gouverneurs één hunner nen de vrije, kolonisten en goedwillige was kar. dein William Bligh, de „held" waarnemers te protesteeren, zich te van de muiterij op de Bounty! Bijna verzetten. Rechter Burton wees er op, onmiddellijk na zijn aankomst kreeg dat de kolonie zich nooit gezond kon hij ruzie met de officieren van het New- ontwikkelen, zoolang het deportatie- South-Wales-corps. op wier gedrag systeem duurde; aartsbisschop Wlia- overigens heel wat aan te merken viel. tliely betoogde, dat Australië velen Bligh nam zijn maatregelen al even rijk kon maken handige veroordeel- onwijs als vroeger op zijn schip, zoodat den waren al rijk geworden, terwijl hun ook hier muiterij hem loonde de offi- minder sluwe, lotgenooten doodgeran- cieren haalden hem uit zijn bureau en seld werden kon men dien rijkdom zetten hem op een schip, dat naar Enge- niet beter aan fatsoenlijke menschen land terugging. gunnen t Deze argumenten, bekwaam Men moet al een heel sterke fantasie toegepast, hielpen de menschlievend- hebben om zich te verbeelden, dat er lieid voort naar de overwinning in in Siberië ooit erger dingen gebeurden 1840 kwam er een einde aan de Engel- lan op Tasmania in het begin der 19e sche deportatie. euw. Met zware ketenen belast, die bun het gaan zeer moeilijk maakten, moesten de veroordeelden zwoegen in le bosschen of op het veld, dag op dag, maand na maand, zonder hoop, dat bun ketenen ooit afgenomen, hun lot löit verzacht zou worden. Als er een laagde, dat hij te zwak was om zijn doeg te kunnen bijhouden, werd hij voor luiaard aangezien de opzichters Muurden hem naar den „triangel", een -lel van drie hellebaarden, en daar wer den vijftig, soms honderd zweepslagen o]) zijn blooten rug en lendenen toege past, 0111 verdere klachten te voorko men. De minste overtreding der regels kostte een geeseling, en de karwats was een voorwerp van dagelijkse!) gebruik. - 3 NDIE T'r* NIEUW GUINEA ,UST RAL IE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 40