DONDERDAGSCHE EIERMARKT TE BARNEVELD DE De verkochte eieren Het Veluwsche dorp Barneveld dankt z'n bekendheid vooral aan Jan van Schaffelaar's sprong en heldendood en.... de kip, de z.g. „Barnevel der". Zes dagen in de week staat 't standbeeld van Jan van Schaffelaar verla ten op 't stille Kerkplein, cén dag echter, den Don derdag, bezien zijn koude, starende oogen een bont en druk gedoe van boeren en boerinnen. Vrachtwa gens en boerenkarren don deren voorbij z'n hooge standplaatsdan kolkt 't marktgewoel op 't pleintje en aan z'n voet verkoopt men zaden en koolvisch. Donderdags begroeten el kaar de twee wezens, die Barneveld beroemd ge maakt hebben. De kip, de Barnevelder kip, de roem, de trots van dit dorp en verre omgeving en de oorzaak van z'n bloei, passeert dan. met duizen den zusters, gepakt in lage kooien, die weer met 'n Typische bezoeker aan de tientallen op vrachtwagens en karren zijn gepakt, al kakelend en schreeuwend die andere Barneveldsche vermaardheid, die koel en hooghartig op dat thans rumoerige Kerkplein staat en stoutmoedig den dood inging om z'n kameraden te redden. Vlak bij dat pleintje wor den Donderdags in groote hallen millioenen eieren verkocht en gekocht, ver pakt. en overgepakt en van daar over 't land en 't buitenland gedistribueerd. Zeventig millioen eieren worden hier jaarlijks ver handeld op de vrije markt, die de grootste is van ons vaderland. In het schemerdonker, want 't is nog Februari, komen de auto's en wagens bij honderden en versperren haast de smalle dorps straat. Zjj lossen hun vrachten eieren bij de nieuwe eierhal en verdwijnen dan of worden door de politie naar de parkeerplaatsen verwezen. Honderden ttarkl. worden naar de verpakkingshal gebracht. Aan den roet van Jan van •SchaiJeluur 's staialbeeld verkoopt men roode kool.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4