De kakelende kippen worden overgeladen. In de eierhal wordt druk onderhandeld. Veluwsehe boertjes en boerinnen bevolken de eierhal, de straat ervóór, 't Kerkplein, de koffiehuizen. Zij nemen bezit van 't dorp, 't is hun dag. hun weke- lijksehe uitgaansdag. De boeren brengen hun eieren zelf ter markt en ontvangen er' den marktprijs voor. Om 't verkeer in goede banen te houden komen de veldwachters van de omliggende plaatsen in de vroegte naar Barnevehl en verdwijnen weer als de drukte is afgeloopen. Vóór acht uur in den morgen mag er in de hal niet gekocht worden na 't klinken van de bel echter beginnen de handelaars hun tocht door de hal en 't loven en bieden neemt een aanvang. De verkochte eieren worden naar de iu- pakhal, die tegenover de verkoophal ligt,, gebracht, om daar te worden ver zonden. Vandaag zijn er 1.260.000 eieren aangevoerd; dit kwantum wordt echter grooter hoe meer we Pasehen naderen. In 1936 was de grootste dagaanvoer 2.450.000 en op 3 Mei '35 2.640.000. De prijzen, die de laatste weken langzaam stegen, doen dat ook weer heden en op de markt heerscht optimisme. De koffiehuizen zitten stampvol, bank biljetten knisteren en verwisselen van eigenaar, zil vergeld rinkelt op tafeltjes en in boerengeldbuidels, ontelbare „kommetjes" koffie en citroentjes met 'n klont worden verschonken en 'n blauwe tabaks walm hult alles en allen in een mysterieus waas. „Als 't kippenvoer maar niet zoo duur was,"klaagt menig zand - boertje, „en die graan rechten." .Ia, de graan rechten, daaraan heeft de boer 'n hekel, omdat ze 't kippenvoer duur maken. Achttien inil- lioen gulden brengen de kippenhouders jaar lijks in 't graanfonds en als de regeering nu eens wou inzien. ja, 't Barnevelder kip- penras is niet alleen zelf befaamd, ook z'n pro duct, 't mooi glanzende, bruine Barnevelder ei is wereldberoemd. Ik zien t Verpakken der eieren. glimlachen maar weet u dan niet dat bij den bouw der nieuwe eierhal 't voortvarend gemeentebestuur 'n speciale tribune deed bouwen voor belangstellende buitenlanders t Helaas heeft de crisis de Amerikanen van de tribune verjaagd, maar men hoopt op hun terugkomst en doet in- tusschen alles om de kwaliteit van 't bruine ei omhoog te krijgen. Hoe dat bruine ei, ik bedoel dat eerste bruine ei ter wereld kwam, daarvan zegt alleen 'n „legende" iets. Deze „legen de" vertelde mij de burgemeester van Barnevehl. Er was dan eens een boerin ziek en de familie, 'n boei en 'n boerin, kwamen de zieke bezoeken. Zij brachten eenige eieren mee van 'n wonderlijke bruine kleur. Dc echtgenoot van de zieke boerin vond 't zonde om die prachtige bruine eieren aan z'n ziek wijf te geven en liet ze uitbroeden en zoo. Ja maar, zult u zeggen, hoe kwam dan die eerste boer aan die bruine eieren Daar kan ik u ook geen antwoord op geven en de burgemeester van Barnevehl, die van eieren alles afweet, wist er ook geen verklaring voor. Hoofdzaak is echter, dat ze bestaan en dat ze Bame- veld nog bef aamder gemaakt hebben. Op de kippen- en eendenmarkt te Harnereld heerxrht een gezellige drukte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 5