DRIJVENDE PALEIZEN Comfort en éléQance, gepaard aan groote snelheid 't Luxe-jacht Nahlin eigenaresse lady Yule, „de rijkste vrouw van Engeland". Het werd gebouwd in 1930 en kostte meer dan twee millioen gulden. Bij het zoeken naar den oorsprong van het woord „jacht" (het Engelsche „Yacht") en de beteekenis, die men in de oude marineterminologie daar aan gaf, stelt men het van Nederlandsche zijde algemeen voor, dat liet Woord en 't begrip „jacht" van Hollandsclien oorsprong zijn en in verband staan met het werkwoord „jagen", dat is „trekken". Hierbij denkt men dan aan de vroegere trekschuiten, ook wel „jaagschuiten" genoemd, schuiten, die „gejaagd", dat is „getrokken" werden door het „jaag- paard", bestuurd door een „jager". Het pad langs het vaarwater noemen ook.Wij nu nog „jaagpad", dat is dus het „trekpad". Reeds in het midden der zeventiende eeuw duidde men in Holland met het Woord „jacht" vier verschillende typen van schepen aan, Waarvan de „Staten- jachten" met hun ruime, rijk versierde kajuiten groote bekendheid verwierven. Ook bouwde men in Nederland toen reeds plezierjachten, die als het prototype onzer tegenwoordige luxe-jachten mogen gelden. In Engeland waren deze schepen toen nog niet bekend. Eerst in 't jaar 1660, toen Karei de Tweede naar Engeland overstak, 0111 daar bezit te nemen van den Engelschen troon, maak- ten de Engelschen voor 't eerst kennis met een jacht. He Staten-Generaal van Holland namelijk hadden den koning voor zijn over tocht naar Engeland een jacht ter beschikking ge steld, dat in 1647 voor een Links: De achtersteven van het luxueuze motorjacht „Alva" van den Arneri- kaanschen millionnair Vanderbilt. Hechts: IIet jacht „Mahr- oussavan koning Foead -'van Egypte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 30