LLOYDS OF LONDON DE BEL VAN LLOYDS T Luidt de bel in het Lloydshuis twee maal, dan is er goed nieuws te melden luidt zij één keer, dan is het slecht nieuws. Gelijk men weet, is deze bel de scheepsbel van het goudschip de Lutine. Lloyds, welke een ieder onge twijfeld wel bij name kent, is een der machtigste orga nisaties op verzekeringsgebied.Toch zou waarschijnlijk nooit iemand meer van deze instelling gehoord hebben, indien in haar prille jeugd niet tusschen een der voornaamste personen en 'n beeldsehoone vrouw een groote, innige genegenheid had bestaan, en ten tweede, indien admiraal Nelson den slag bij Tra falgar niet gewonnen liad. Deze feiten zijn van overwegenden in vloed geweest op het voortbestaan van Lloyds. In het eerste geval investeerde de jonge vrouw, terwille van haar vriend, haar geheele ver mogen in Lloyds en redde daar door deze onderneming van een absoluten ondergang. I n het tweede geval zou Lloyds eveneens ten ondergang gedoemd zijn geweest, om redenen, welke in deze film nader worden belicht. Daar de gegevens voor deze film door een der leidende Lloyds- figuren zijn geleverd, die ze uit het Lloydsarchief samenstelde, kan men haar grootendeels beschouwen als een zuivere documentatie, wat haar waarde natuurlijk aanzienlijk verhoogt. Het onderwerp is dan ook zeker niet minder interessant dan de doorsnee gefantaseerde speelfilm. Douglas Scott als de kleine Horatio Nelson, de latere groote zeeheld, en Zijn vriendje Jonathan Blake (Freddie BartholomewDeze beide kereltjes geven een uitstekend stukje spel te zien, en om eerlijk te zijn, overtreft eerstgenoemde in natuur lijkheid en ongedwongenheid nog aanmerkelijk zijn beroemden speel genoot. Jonathan Blake (Tyrone Power) en de jonge vrouw (Madeleine Carroll), wier genegenheid zoo'n grooten invloed lieejt gehad op de ontwikkeling van Lloyds. Integendeel. Juist het feit, dat. men hier een be langrijk stukje wereldhistorie voor zijn oogen ziet afspelen waarbij men zich onwillekeurig afvraagt, hoe het geweest zou zijn, indien bepaalde gevallen zich iets anders hadden ontwikkeld), maakt, dat men door deze Lloydsfeiten buitengewoon sterk geboeid wordt.. Grappig is verder, dat Lloyds eigenlijk de familienaam is van den oprichter dezer maatschappij en dat de zaken aanvankelijk in diens koffiehuis werden gedreven. Nu voelt iedere stoom vaartmaatschappij van standing zich verplicht dezen naam, als een bewijs van soliditeit en groot heid, aan haar eigen naam te verbinden. Dat het nog eens zóó ver zou komen, zal Llovd zelf wel nimmer vermoed hebben. Nu Lloyds eersi kort geleden weer een ordentelijk bedrag heeft kunnen neertellen voor het vergaan van den Nederland- schen tinbaggermolen, staat zij weer meer dan anders in het middelpunt van de belangstel ling. Doch gelijk zij vroeger bij het vergaan van de „Titanic" zonder blikken of blozen S 20.000.000 betaalde, zoo kan men begrijpen, dat zij ook voor dit „geringe" bedrag zelfs niet haar hand omdraaide. Doch ondanks de geweldige bedragen, waarvoor zij verzekert, zijn haar groei en ontwikkeling minder materialistisch dan men zou denken. Daar is zelfs een tamelijk avontuurlijk-romantische episode aan verbon den, welke thans door de Fox-film, naar authentieke ge gevens, in deze film werd verwerkt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 34