EEN LEVENSDAG VAN ROOSEVELT EVERLASTIIG Wat heeft Moeder daar 'n voldoening; van 35 Voor de slaapkamer van Franklin IT. Roosevelt staat iederen ochtend de zwarte, knecht McDuffie, met een bosje kranten onder zijn arm. Hij maakt echter niet de minste wekgeluiden. De president slaapt in en wordt wakker als een automaat. Zijn oogen val len makkelijk dicht, en gaan bijna altijd om acht uur 's morgens open, zonder hulp van buiten. Het nachtkwartier van Roosevelt is niets eenvoudiger en niets sierlijker dan dat. van den gewonen burger der Vereenigde-Staten. Hij slaapt in een lang, wit geëmailleerd bed. Aan de muren hangen aan weerskanten zeetafereelen en teekeningen van schepen. Op den smallen bruinen schoorsteenmantel staat een sclieepsbel, in een hoek een groote mahonie kleerkast met een ferme latafel er naast.. Alle meubels zijn practisch, mannelijk, ouderwetscli. Roosevelt wordt wakker, en neemt van den knecht de kranten aan zes stuks kijkt hij door. In den tijd van de overstrooming en van de staking bij Gene ral Motors nam hij zes kranten meer, om precies op de hoogte te blijven. Dan trekt hij een zijden ochtend jas aan en laat zich door McDuffie scheren. Volgt het ontbijt, gewoonlijk bestaande uit pap, toast met boter en koffie, vaak met eieren met. spek en gebakken brood er bij, een lievelingsgerecht van den president. Dan rookt hij nummer 1 van een stuk of veertig sigaretten en bestudeert nader de kranten. ïusschen kwart voor negen en negen uur komen de secretarissen. Roosevelt hoort, hoeveel afspraken hij dien dag heeft, en hoeveel tijd hij overhoudt, om toespraken op te stellen. Na die conferentie gaat „de baas" zich kleeden als er tenminste geen stukken naast zijn bed liggen, die hij eerst, bekijken moet. McDuffie brengt altijd een wit overhemd met slap pen boord en een blauw of grijs pakHij hoeft maar weinig hulp te bieden bij het aankleeden. Om half elf zit de presi dent aan zijn bureau, in het werkgedeelte van het Witte Huis. De arbeid begint, tegen een achtergrond van scheepsmodellen, blauw drukken en een opgezetten viscli. Het mooie eiken bureau staat erg vol Roo sevelt kan slecht scheiden van de honderden cadeau tjes en curiositeiten, die dagelijks binnenkomen.Men ziet er speelgoedbeestenen brievenwegers, bloc-notes in soorten en boeken. Er liggen iederen dag een tweehonderd brieven, door het secretariaat gekozen uit een post van achttienhonderd stuks. Met de hulp van een secre taresse en een secretaris handelt Roosevelt ze snel af. Op sommige dicteert hij een antwoord, negen van de tien laat hij aan een secretaris over. Daarna komen de conferenties. Er is voor iederen bezoeker 5 a 15 minuten uitgetrokken, al naar be langrijkheid. Een secretaris tracht den chef aan dit rooster te houden. Als Roosevelt zich voor iets inte resseert, vergeet hij den tijd. Dan komt meneer Mclntyre binnen, met het horloge in de hand, om den bezoeker tot vertrek te manen. Lunch-tijd werd door sommige vroegere presidenten aan ontspanning en huiselijk verkeer gewijd Roose velt echter heeft die uurtjes noodig, om zich door liooge ambtenaren enz. direct te laten voorlichten. Hij ontvangt dus menschen, die hij anders nooit te woord zou kunnen staan, terwijl hij aan zijn toast met kaas, aardappeltjes met sla, pruimen en melk zit. Rooster voor die conferenties wordt door mevrouw Roosevelt verzorgd. Na de lunch komen er opnieuw bezoekers. Zelfs zijn kinderen moeten vooruit belet, vragen, als zij hem overdag willen spreken. Tusschen de gesprek ken door wringt Roosevelt telefoontjes met minis ters enz., en zet hij handteekeningen, een der werk jes, waar hij den grootsten hekel aan heeft. Ook moet hij nog zeven kranten lezen 's middags. Als de dag vrijen tijd overlaat, valt die van half zes tot zes uur, en wordt hij doorgebracht in het zwem-bassin van het Witte Huis. Daar plast de president dan een half uur met jongensachtig plei- zier rond. Slaat hij die opfrissching over, dan is 't om een gezelschapsplicht te vervullen officieel thee drinken op het Witte Huis. Bij zoo'n gelegenheid komt hij onwillig uit zijn bureau en trekt hij een zwart costuum aan met evenveel geestdrift als een straatjongen zijn Zondagsclie pakje. Zwemmen of niet zwemmen, om kwart voor acht is de president klaar voor 't. diner en als 't geen officieel geval is, wringt hij zich niet in een smoking- hemd. Na den werkdag heeft hij nog energie genoeg, om aan tafel opgewekt te praten en grappen te maken. Eens of tweemaal per week neemt hij na 't diner vrij. Dan brengt hij zijn postzegelverzameling in orde, of "kijkt hij het nieuwste boek over schepen door, of gaat hij met zijn gezin op visite. Gewoonlijk echter gaat de president naar de beken de ovale kamer, als de diner-gasten weg zijn, om een belangrijk stuk werk af te doen. Hij zet zich op een stoel met liooge leuning en langen voetsteun aan een tafel mét draaibaar blad, zoodat hij de papieren makkelijk grijpen kan. Aan de muren hangen vlaggen, zeestukken en een portret van mevrouw Roosevelt. Op ieder plat meubel vlak staan modellen van schepen. Hier verdiept de president zich in de meer inge wikkelde ministerieele rapportenhier neemt een secretaresse de meer belangrijke brieven op hier zit Roosevelt te werken aan zijn nieuwe boek hier krijgt hij zijn eenige kans per dag, om zich aan droo- mend gepeins over te geven. En hier neemt zijn werkdag een einde. Even na middernacht komt de zwarte McDuffie zacht de knusse ovale kamer binnen. Tegen half een zijn de lichten op de tweede verdieping van den zuidweste lijken hoek van het Witte Huis uit. JFol =50 gram, Afotvrij, Krimpvrij - Kleurecht. Katoen 100 gram, Krimpvrij Kleurecht, Trolaool geverfd. Knollengte 559 At eter. VAN ENGELEN EN EVERS H E E Z E N. BR. Veel meer dan van een „koopmanteltje". En zie toch eens, hoe prachtig het zit. Een leuk, vlug model is het. Daar zal de kleine meid een heelen tijd schik van hebben. Want het is natuurlijk gebreid van Everlasting. Die is ijzersterk en beslist krimpvrij. Verschieten is geen sprake van, want ze is „Trolasol" geverfd. Je hoeft ook niet bang te zijn om het zoo nu en dan in een sopje te doen. Everlasting kan gewoon gewasschen worden. U moest toch ook eens aan zoo'n model uit „Praten en Breien" beginnen. Er staan weer beeldige patronen in het laatste nummer. U krijgt het nu gratis Het model van dit aardige manteltje en ook van de jurk van Moeder staan in Praten en Breien" no. 29, gratis bij inlevering van 5 Everlasting omslagen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35