WONDER DER MODERNE TECHNIEK De telefoon in dienst der sport. Tijdens de groote internationale wedstrijden in het Wembley -stadion zijn heel wat toestellen noodig om reporters en anderendie de wedstrijden van nabij volgen, in staat te stellen hun berichten en indrukken zoo snel moge lijk door te geven. Een employé van het telefoon bedrijf met een aantal toe stellen op weg naar de perstribune. De officieels opening van een telefoonverbinding tusschen Berlijn en Tokio op 12 Haart 1935, W een afstand van na. 9000 kilometer. In het midden, op den achtergrond, baron von Eltz-Rübensch, L. L_ I minister van Verkeerswezen, links van hem de Japansehe gezant graaf Kintomo Mwshkoji, I I rechts baron von Neurath, minister van Buitenlandsche Zaken. Negentig jaren na de geboorte van Alexander Graham Bell heeft de telefoon het geheele maatschappelijk leven omgetooverd. Toen Alexander Bell, in 1875, voor het eerst tot de ont dekking kwam, dat het langs electrischen weg mo gelijk bleek den klank der mensche- lijke stem over te brengen van het eene punt naar het andere, had hij er nog niet het flauwste vermoeden van, dat de ontdekking, die hij op het punt stond in practische wer kelijkheid om te zetten, binnen zeer korten tijd een algelieele om wenteling zou veroorzaken in liet maatschappelijk leven. De volle omvang van die om wenteling is het best te volgen in een groot centrum, zooals New York bijvoorbeeld, waar de tele foon zoodanig met het leven der bewoners is vergroeid, dat men kan zeggen dat New York geen v New York meer zou zijn als het niet over zoo'n ingewikkeld en vol maakt telefoonnet beschikte als thans het geval is. Met volle recht kan men dan ook bevestigen, dat er nog lang niet genoeg loopjongens op de wereld be staan dm het werk te kunnen overnemen, dat door de telefoontoestellen in de wolkenkrabbers van Manhattan wordt volbracht. Laten we eens een oogenblik veronderstellen, dat er geen telefoontoestellen bestonden. I)an zouden er duizenden politieagenten méér noodig zijn dan thans, allerlei strubbelingen zouden elke organisatie onmo gelijk maken, de premies voor verzekeringen tegen brand en inbraak zouden met reuzensprongen de hoogte in gaan, heele»wijken zouden dreigen van liet bovengrond sche systeem van draden en palen te New York, in het jaar 1889. honger om te komen door een gebrekkig distributie systeem der voedingsmiddelen, de loop der boven- en ondergrondsche treinen zou in hét honderd worden gestuurd, menschenlevens zouden in veel geringer mate dan thans worden gered en krantenreporters zouden de snelheid moeten bezitten van Marathon- loopers. Het afzetgebied van den handel zou binnen zeer beperkte grenzen worden teruggebracht en de omzet tot een minimum van thans. En zoo zou men tot in het oneindige kunnen doorgaan mot het op sommen van alle nadeelen, verbonden aan het gebrek aan een volmaakt werkend telefoonnet. In 1880, toen de uitvinding nog in haar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 14