ÜomZIf' Een historisch gebaarDe lijn Japan-Engeland wordt in bedrijf gesteld en vertegenwoordigers aan beide Kanten van de lijn wisselen even een groet over de lijn. De verbinding wordt door 'n Londensche telefoonjuffrouw tot stand gebracht. Het eerste toestel van den uitvinder Alexander Graham Bell. Sindsdien heeit de techniek al heel wat vorderingen gemaakt en nauwelijks twee generaties zijn voldoende qeweest om den graad van volmaaktheid te bereiken, die tusschen dit toestel van Bell en het moderne van nu ligt. kinderschoenen stond, kon iemand uit New York spreken met iemand uit Nieuw Brunswijck N.J. Op den dag van vandaag kan hij met het grootste gemak Honolulu, Tokio, Batavia enz. bereiken en zelfs in een minimum van tijd een stemgordel leggen rondom de heele aarde, van New York tot New York. De klank van zijn stem vliegt den aardbol rond in nog geen kwart van een seconde, hij kan spreken met een van de 18.300.000 toestellen der Vereenigde Staten of met 92% van de 35.000.000 Bell-toestellen in de geheele wereld. De mensch heeft zich snel genoeg aan de mogelijk heden van dit wonder van moderne techniek aange past. In 1915, toen de kust van den Stillen Oceaan binnen telefonisch bereik was gebracht van de kust van den Atlantischen Oceaan, hadden er slechts vier of vijf intercontinentale gesprekken per dag plaats, thans zijn het er al 800, terwijl in dezelfde periode het aantal lange-afstands-gesprekken is uitgegroeid van 9.000.000 tot 50.000.000. Bell's eerste telefoonlijn was maar enkele voeten lang en thans beslaat ze reeds een netwerk met een lengte van 87 millioen mijlen, dat overal de gedach ten opvangt, aan de be hoeften tegemoet komt en uitkomsten schept. Naast tal van kleinere, verzorgen 24 groote maat schappijen, leden van het Bell-systeem, dit heele net, welks exploitatie een bedrijfsleger eischt van 350.000 mannen en vrou wen, verspreid, als tech nici of beambten, over 19000 centrales of over de wegen van het groote warnet. Voeg daarbij nog een 5000 mannen der we tenschap, die voortdurend verdiept zijn in onder zoekingen en in een on ophoudelijk streven om de reeds zoo ingewikkelde techniek nog steeds te perfectionneeren en de kleinste storingen uit te schakelen, om uit dit systeem van kleine en korte, lange en groote draden tenslotte alles te Een storing in den telefoonkabel tusschen NederlandEngeland. Het Engelsche kabelschip Alert, voor reparatie te Vlissingen gestationneerd. halen, wat de moderne techniek en wetenschap er zou kunnen uithalen op alle gebied. Dom Pedro zei in 1876 van de telefoon „Lieve hemel, het ding praat." Het doet thans véél meer dan dat. Het schept nu de mogelijkheid voor de moderne samenleving om zich naar beste krachten te ontplooien, het is uitgegroeid tot een instru ment, waarvan de bruikbaarheid en de zegen voor de menschheid ligt in de hand van den mensch zelf. Eenigen tijd voor zijn dood in 1922 zei Alexander Graham Bell nog, dat hij nimmer had voorzien welke vlucht zijn nieuwe uitvin ding zou nemen. Dat is mogelijk, maar dit neemt geenszins weg, dat zÜn geniaal idee de stevige basis voor die vlucht heeft gelegd en dat hij volkomen terecht mag worden beschouwd als de geestelijke vader van een uitbloei, die de heele tech nische wereld omsloten houdt. Een uurtje practisch onderricht voor de „hallo-meisjes" van het post kantoor. De moderne techniek eischt heel wat routine en vaardigheid, die de ,,candidatenwordt bijge bracht door middel van een groot, niet ingeschakeld telefoonbord.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 15