PAS OP DE MOTTEN! 36 Diverse yoeile motmiddeltjes naphthalinebdUetjes (los en aan een ketting geregen), naphthaline in poedervorm, kamfer, aether, petroleum en het in kleine kristallen verkrijgbare paradiehloorbenzol. Een snoezig bontjasje geruïneerdeen paar wollen kousen onmogelijk meer te stoppen een mooie heerenpantalon naar de maan en dat alles de schuld van die ellendige motten, of liever gezegd: van de kleine, vraatzuchtige rupsjes, die te voorschijn komen uit de eitjes, welke door de mottenwijfjes, meestal bij groote hoeveelheden te gelijk, enkele malen per jaar worden gelegd. Het erge is, dat we er toch heuscli wel aan gedacht hadden, om ons goed met allerlei middeltjes als kamfer, naphthaline, tabak, peper enz. stevig in te motten We vragen ons af, of al die toch jaar in jaar uit aangeprezen middeltjes dan geen goede wapenen zijn in den strijd, dien de huisvrouw ieder jaar opnieuw weer tegen de belagers van haar bont en wollen goed te voeren heeftEn, teleurgesteld als we zijn door de droevige resultaten, besluiten we misschien zelfs, om alle middeltjes maar voorgoed overhoord te gooien, omdat „ze toch niet helpen". De waarheid ligt ook hier in het midden. Met andere woorden mottenmiddeltjes zijn wel degelijk van belang, maar we doen onverstandig, wanneer we van die middeltjes alléén alle heil verwachten Want met welke geweldige hoeveelheden van de beste middeltjes we den vijand in kwestie ook te lijf gaan, we zullen steeds weer bedrogen uitkomen, liet inmotten van een mofde buiten- en binnenkant worden eerst goed met naphthaline bestrooid, de binnenkant wordt verder met kranten opgevuld, waartusschen hier en daar nog een stukje kamfer wordt gestoken. Door de kranten wordt de maf tevens goed in model gehouden. Zorgvuldig wikkelen we het bont in oude kranten. wanneer we daarbij niet tevens zorgen, steeds frissche, luchtige kasten te hebben, met goed, dat geregeld ge borsteld en geklopt wordt, en dat wel liefst in de buitenlucht. Motten houden er nu eenmaal niet van telkens opgeschrikt te worden, en ze zullen zich zeker niet gauw nestelen in kleedingstukken, die ge regeld geklopt en geborsteld worden en die in frissche kasten hangen. En mochten zij er al toe overgaan, dan kunnen wij er toch tijdig bij zijn, om eventueel gelegde eitjes of zelfs reeds uitgekomen rupsjes te verwijderen Mottenmiddeltjes zijn hierbij niet vol doende in de meeste gevallen werken ze slechts tijdelijk bedwelmend. Is een kleedingstuk erg aangetast, dan doen we verstandig het te laten ontmotten, wanneer het dat tenminste nog waard is. Bovendien zijn er tegen woordig inrichtingen, waar kleeding stukken, meubels enz. blijvend motecht kunnen worden gemaakt, wat bij meer of mindere kostbaarheid van de be paalde stukken zeker een verstandige maatregel moet worden genoemd. Wat het opbergen van ons goed betreft, hiertoe mogen we vanzelfsprekend slechts overgaan, wan neer we er zeker van zijn, dat de stukken motvrij zijn. Na ze goed nagekeken, geklopt en geborsteld te hebben, gaan we ze flink inmotten met een of meer mottenmiddeltjes. Vooral op de verborgen plekken, zooals onder de kragen, revers, manchetten enz. moeten we speciaal letten Inpakken in kranten papier is best, maar wanneer we hiermee volstaan, moeten we zeker zorgen, dat alle gaatjes en reetjes met behulp van plakband zorgvuldig worden toege- plakt, zoodat de motten ook later, wanneer de middeltjes allang hun uitwerking verloren hebben, niet bij ons goed zullen komen. Het is dan ook ver standig, de kranten geregeld te vernieuwen. In den winkel zijn ook speciale mottenzakken ver krijgbaar, die gemakkelijk zijn wanneer we een kleedingstuk niet op willen vouwen. Zeer practisch zijn hiervoor natuurlijk ook de pas in den handel gebrachte speciale mottenkasten. In de meeste gevallen zal de huisvrouw echter haar wintergoed in doozen of kisten opbergen, na het eerst ingemot en in krantenpapier verpakt te hebben. Zij verzuime dan echter ook niet, de doozen met behulp van plakband stevig dicht te plakken, zoodat de motten er niet bij kunnen. Aan den buitenkant van de doos schrijft zij, wat de inhoud precies is. Dit kan veel onnoodig zoeken voorkomen Wanneer dit gebeurd is, mogen we echter niet denken, dat we nu ons goed rustig maanden en maanden kunnen laten liggen, zonder er verder naar om te kijkenEen geregelde inspectie en vernieuwing van kran ten en mottenmiddeltjes blijft geboden Pas wanneer we al deze voorschriften in acht nemen, kunnen wij er op vertrouwen, geen onaangename ervarin- gen^zooals hierboven be schreven, op te doen hl et behulp vmi plak band worden alle gaatjes en reten dichtgemaakt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 36