DE KEIZER VAN DE SAHARA Een avontuurlijke tra^i-comedie, naar waarheid verhaald door Curt Corrinth VERVOLG ben, want er schatert geen Jacques Lebaudy staat midden voorz'n mannen; een kolossale ridderorde bengelt op zijn borst, kranig valt de Napoleons-lok over z'n voor- ltoofd, zijn schedel is gedekt met den beroemden ronden hoed, hij heeft de armen over elkaar geslagen. „Mijne braven ginds, ginds schemert Afrika's kust en daar schemert ook onze toekomst en een nieuw machtig rijk Welnu blijft mij trouw, en verovert mét mij dat rijk, tot ons aller roem door alle eeuwen Dienovereenkomstig zult gij mij van nu af majesteit noemen, en deze dame is hare majesteit." Hij zwijgt. En Yastal t T»i/ rrnr schijnt als regisseur heel I V* C C U C kjiap werk gedaan te heb- wilde lach op, geen gezicht vertrekt zich tot een grijns. Donderend rolt het over den oceaan „Ix-ve de keizer I.eve de keizerin Tegelijkertijd wordt er, naast de Fransche drie kleur men kan imipers nooit weten een nieuwe vlag geheschen. die in een wit veld drie gouden bijen vertoont. En op datzelfde oogenblik wordt er hoera geroepen, worden de hoofden ontbloot, zet de muziek in. Voor de eerste maal klinkt over de wereldzee het „Saharasche volkslied", juicht het en eischt het „Het moge galmen voor en na Heil, keizer van de Sahara 1" Met kracht ploegt de scheepskiel door de golven, trots ruischt het jacht vooruit, als wist het, dat het een nieuwen keizer aan boord heeft Verovering des rijks en stichting van Troja In de haven van St. Louis, Franseh Senegal, gaat 't jacht „Frasquita" voor anker. Er gaat een groep mensehen aan wal, zoogenaamd om een ontdek kingsreis te ondernemen Lebaudy, Marguerite, Vastal, en een detachement matrozen met goede geweren. En meteen al wordt ook de telegraaf aan 't werk gezethet regent proclamaties Lebaudy acht den tijd gekomen, de wereld in kennis te stellen van het feit, dat zij een nieuwen keizer bezitOnder - tusschen worden er dragers in dienst genomen, en het is al een aanzienlijk gezelschap, dat na eenigen tijd den weg naar de wildernis inslaat Lang, lang duurt de moeilijke tocht. Men bereikt het gebied, dat Lebaudy van een stamhoofd gekocht heeft. In 't voorbijgaan zijn er bezoeken afgelegd bij tal van „collega's", regeerende woestijnvorsten er is met bonte geschenken gegooid, met volle handen is het schoone Fransche goud uitgestrooid, en in ruil daar voor zijn er documenten ondertee kend, waarin de „collega's" beves tigen, dat zij zichzelf, hun stam men en hun gebied onder het op- Emile Loubet, de president der Fransche republiek, die weigerde de souvereiniteii van den keizer van de Sahara" te erkennen, Be „keizer" brak toen resoluut met zijn gewezen vaderland en stuurde den president een telegram dal slechts uit één woord bestond: „Schoft!" pergezag van zijne majesteit keizer Jacques I hebben gesteld. In enkele weken tijds heeft de „kleine suikerbakker", de gewezen leeglooper en fat van de boulevards, al '11 vrij aanzienlijk gebied onder zijn opperheerschappij gebracht. Men ziet, het is werkelijk zoo'n toer niet, zelfs in de twintigste eeuw, keizer te worden als men maar genoeg fantasie heeft, en de noodige duiten Zoo gaat het verder door de wildernis, door de woestijnen, door de eenzaamheid. Zijne majesteit Jacques I straalt van triomf maar hare majesteit keizerin Marguerite straalt in geenen deele. De ge schiedenis hangt haar al lang de keel uit. Doodmoe zit zij den eenen dag na den anderen op haar kameel, en zij zit te mopperen of te huilen, en Jacques is terecht zeer verstoord over zoo'n onwaardig gedrag in zoo gewichtige dagenEnfin, ook aan een ver overingstocht komt eenmaal een eind. Op zekeren dag bereikt de karavaan een kleine oase. Daar beveelt Jacques „Halt 1 Wij gaan niet verder. Afladen Hier zal ik mijn hoofdstad stichten en haar naam zal Troja zijn De karavaan wordt ontbonden. Er worden tenten opgeslagen, koffers en kisten uitgepakt en, niet te vergeten, de muziek-instrumenten Weldra wap pert hoog in een palm de nationale vlag met de drie gouden bijen, het Saharasche volkslied klinkt op, er worden twee troonzetels Lebaudy heeft aan alles gedachtin het zand geplant, keizer en keize rin worden gekroond en met praalmantels versierd.... alles geschiedt volkomen in den stijlDe keizer leest zijn proclamatie voor „Hiermee neem ik mijn rijk Sahara in bezit. Ik zal uit alle stammen der woestijn een groot en glorierijk volk scheppen En Vastal, de muzikanten en de matrozen heffen een daverend gejuich aan van blijdschap, van ont roering en vereering. Het ontroerdste van allen is de keizerin. Zenuw achtig begint zij van leer te trekken tegen haar ver heven gemaal „Noem je dat een hoofdstad Een keizerrijk Wat zijn er dan voor onderdanen Op zijn hoogst zand vlooien en kameelenIk wil naar huis ik wil naar Parijs ik doe niet meer mee met dien onzin je bent gek, gek, stapelgek De keizer kijkt woedend. „Minister laat aan de kust on middellijk telegrafisch 'n compleet stalen paleis voor ons bestellen We zullen 't er straks verder over hebben. En jijdenk om je waardigheid, om je positie H ij wendt zich van de ondank bare vrouw af, laat zijn strijdmacht nog eens voor zich defileeren twintig matrozen, want zeven man zijn met den kapitein op het „kei zerlijke" jacht achtergebleven en.benoemt terloops den braven matroos Piou-Piou tot baron van de Sahara en opperbevelhebber van zijn „leger". Vervolgens gaat hij met Vastal keizerlijke boodschap pen aan de andere rijken dezer Een kostelijke carieatuur, die den hofkok van den „keizer van de Sahara" voorstelt, Be epauletten bestaan uit steelpannetjes I Ae wereld ontwaakt, wrijft zich de oogen uit en houdt, den adem in zij heeft een nieuwen keizer gekregenBij de ministeries van buitenlandsehe zaken komt er een stortvloed van kennisgevingen, proclamaties, nota's binnen, onderteekend „Ge geven te Troja, den. Troja Waar ligt dat in 's hemelsnaam f Wat is dat voor een ongeloofelijke krankzinnigenstreek Er wordt geantwoord door de koeriers en gezanten van keizer Jacques I hun heeft hij vooruit opdrachten gegeven, waarvan zij zich tegenover de regeeringen van alle groote landen te kwijten hebben. Zij verstrekken inlichtingen en de regeeringen weten in 't eerst niet, of zij die ge zanten en boodschappers maar niet eenvoudig de trap af zullen laten gooien, dan of zij 't geval toch .nog maar even aan zullen zienDie heeren treden op met veel praal en lieslistlieid zij laten acten en telegrammen zien, waarin met nadruk erkenning wordt geëiseht voor „hun verheven monarch, keizer Jacques I van de Sahara", waarin.wat drommel, hoe moet de wereld daar mee aan?.... Maar de wereld is 't gauw met zichzelf eens, en. zij lacht zich eenige jaren lang krom om dien prachtkeizer Jacques I regeert Tntusschen regeert zijne majesteit vroolijk verder, maar nu niet meer in de woestijn, of liever in zijn hoofdstad Troja, maar gewoonlijk vanuit Las Pal- mas, waar hij zich een heel mooi paleis heeft ge bouwd. Door dien maatregel heeft hij waarschijn lijk toegegeven aan den droevigen aandrang der keizerin, die in haar woestijnrijk snakte naar de be schaving. In ieder gevalLas Palmas is nu de zetel der regeering. Hier zijn de ministeries gevestigd, hier verschijnt de Saharasche Staatscourant, van hier uit aarde uitwerken hij verdiept zich in uitvoerige plannen voor een eigen Saharaasch wetboek, voor den aanleg van wegen, voor den aankoop van sche pen, 't begin van 'n Saharasche vloothij ontwerpt het wapen van 't nieuwe keizerrijk een ploegende landman tusschen twee leeuwen met lange tongen.... en dan, voldaan, zoekt hij na zijn eersten regee- ringsdag de rust. Maar eerst moet hij nog een wilde zenuwbui van de keizerin doormaken en als wij het gerucht gelooven mogen, heeft hij aan die scène een einde gemaakt met een klinkende oorvijg. Ja.,., voor een keizer gelden ten slotte andere wetten dan voor een gewonen sterveling

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 12