Normacol Om een snelle oplossing voor constipatie - en vooral voor chro nische constipatie - te vinden, wordt vaak getracht door het in nemen van ruw-reinigende laxeer middelen den stoelgang kunstma tig te forceeren. Van een dergelijke „opruiming" voelt U zich echter slap en ellendig en de normale darm- functie wordt er niet door hersteld. 15 De eerste hulp wordt verleend door de reddingsbrigade zelf. Onze foto brengt nog een arm slachtoffer, dat gelukkig op tijd in handen der brigade viel en tot het leven, kon worden teruggeroepen, beklimmen, want dan zou men een heel legertje noodig hebben gehad. Men be perkte er zich toe posten uit te zetten onder de bruggen, zoodat men eiken drenkeling kon opvissehen voordat het te laat was. Dat systeem is thans geperfection- neerd. Stroomafwaarts van elke brug ligt thans een groot vlot gemeerd aan den oever en naast dat vlot liggen twee booten, waarvan een met buiten boordmotor. Dag en nacht staan twee mannen voortdurend op den uitkijk. De een houdt de oogen onafgebroken gevestigd op de brug, de andere zorgt er voor, dat de boot onmiddellijk kan starten. Soms gebeurt het, dat de boot al door het water schiet, nog voordat het lichaam van een wanhopige de op pervlakte heeft bereikt, want er wordt natuurlijk niet gewacht op den plons. De stuurman berekent zoo ongeveer de plek, waar het lichaam weer aan de oppervlakte zal komen. Grijpt hij mis of loopt de boot te langzaam, dan ligt er in dat geval verder stroomaf nog een boot klaar, die zal probeeren den drenkeling op te vissollen. Stribbelt het slachtoffer tegen, dan springt een der redders, die altijd een geoefend zwemmer is, overboord en met een paar kunstgrepen heeft hij den armen verdwaasde spoedig genoeg tot rede gebracht. De drenkeling wordt vervolgens naar het vlot gebracht, waar men tracht de levensgeesten weer op te wekken, voor zoover zulks mogelijk is, of in uiterste gevallen den genees kundigen dienst waarschuwt. Vanzelf sprekend staat ook hier het meest volmaakte technische materiaal ter be schikking, zoodat, menschel ijker wijze gesproken, niets wordt verzuimd om het aantal zelfmoorden tot het uiterste minimum te beperken. Dat de methode, materieel beschouwd, succes heeft, blijkt wel uit de statistieken. Gedurende de tien jaren van zijn bestaan heeft de betrokken politiepost 2.083 reddingen uitgevoerd, waarvan er 1933 of 92% met succes werden be kroond. Het persoonlijk record houdt een zekere Jozef Horvath, die niet minder dan 171 levens op zijn naam heeft staan. De 8% mislukkingen zijn voor het grootste deel te wijten aan de duisternis of den nevel, wanneer de brug onzichtbaar is en men moet afgaan o]i een plons in 't water. Niet zelden gebeurt het, dat een candidaat wanhopig verklaart, dat hij zoo gauw mogelijk een nieuwe poging zal wagen. Doch ook die mogelijkheid, die overigens veel zwaardere eischen stelt, heeft men voorzien. Er is een hulp comité gesticht, dat nanwkeurig de redenen van een zelfmoordpoging na gaat, den betrokkene schaduwt, raad- geeft en zelfs financieel steunt en aldus reeds honderden wanhopige vrouwen en mannen weer op een beter en steviger pad heeft kunnen terugvoeren. Bij al het goede, dat dit comité bewerk stelligt, is er toch weer een schaduw zijde, want vele wanhopigen redeneeren aldus „Lukt het niet, dan zal het comité mij in elk geval helpen en niet loslaten voordat ik een draaglijk be staan heb." De sprong in den Donau is aldus voor sommigen het beste vooruit zicht, om uit een impasse te komen. Het lijkt een paardenmiddel, maar de feiten wijzen uit, dat het maar al te vaak wordt toegepast. Wat trouwens opnieuw bewijst, dat het eenige en noodzakelijke middel om aan die zie kelijke neigingen vanzelf een einde te stellen isde zedelijke opheffing en verbetering van het volk. Als de zielen ziek zijn, helpt het niet, wanneer alleen het lichaam wordt geholpen en voorkomen bljjft altijd nog beter dan genezen of begraven. De eerste brug tusschen Boeda en Pest was de Kettingbrug, die een eeuw ge leden werd gebouwd. De man, die de leeuwen van de brug beitelde, vergat de tong in hun open muilen. Vriend en vijand bespotte hem om die vergissing en uit wanhoop sprong hij daags voor de opening in den Donau. Wat de fout overigens geen zier verbeterde. Het is ook merkwaardig, dat elke brug haar wanhopige liefhebbers heeft. Van de Kettingbrug springen meestal ouder van dagen in den Donau. Van de Mar garetha-brug, die tientallen jaren latei werd gebouwd, slingeren wanhopig» dames zich in het water. Men meent dit te moeten toeschrijvc! aan het feit, dat deze brug een mindei druk verkeer heeft en een lage borst wering. De Elisabeth-brug heeft de voor keur van wanhopige verliefden, wat ooi al weer op treurige geschiedkundig» feiten is terug te voeren, verbonden met den naam van de ongelukkigste van Hongarije's koninginnen. De meest beruchte brug is en blijft d» Frans-Jozef-brug, een lange brug op vier hooge, smalle zuilen en bekroon»! met bronzen vogels, den legendarischen arend, die de Magyaren vanuit het hart van Azië naar Hongarije bracht. AVanhopigen, die denken dat do sprong in den Donau aan alle narigheid een einde kan maken, beklimmen met voorliefde een van die bronzen vogels, maar vanaf die hoogte, waarvan een sprong in de diepte doodelijk is, duizelt het menigen zelfmoord-candidaat, die den sprong niet riskeert en zich door de brandweerlui uit zijn „verheven" positie laat bevrijden. Het meest zuidelijk gelegen is de spoorwegbrug, die ook de meeste geval len met doodelijken afloop levert. Men wacht meestal het voorbijrijden van een trein af, waardoor de slag op het water niet of nauwelijks wordt gehoord in den duisteren nacht. Het politiecorps is steeds op den uitkijk om elk geval te overzien en bij voorbaat elke poging te doen misluk ken. De voortdurende spanning, waarin ileze mannen verkeeren, hun offervaar digheid eu plichtsbetrachting zijn boven allen lof verheven, maar hun arbeid ligt op zuiver materieel terrein. Er is meer noodig om te slagen en de volle 100 te bereiken. Namelijk het dieper door dringen in de zielen, het leeren beseffen van de hoogere waarden, die het leven draaglijker en alle overige methoden overbodig maken. Voor Uw mond.... het allerbeste! Het allerbeste en het aller veiligste Geen „hard handig" middel, dat meer krast dan schoonmaakt. Pastol bestrijdt het tand steen, op unieke manier. Pastol lost n.l. het tand steen op, zonder één krasje op Uw glazuur! NEDERIANDSCH FABRIKAAT NORMACOL herstelt de normale darmfunctie. Langs natuurlijken weg herstelt Normacol de normale darmfunc tie. Geheel zonder smaak en mak kelijk in te nemen, geneest Nor macol Uw constipatie en U raakt er dus niet aan gewoon. Prijs fl. 1.—, groote bus fl. 2.20,1-kilo bus fl. 7.40verkrijgbaar bij alle apotheken en goede drogisterijen. Voor Regelmatige Werking! ROOTE schoon maak houden 1 Xaar Tante, Uw maag is toeh geen huis kamer! Een dergelijke ruwe be handeling kan Uw gestel heuseh niet verdragen. Maar kind, je maakt me na» het schrikken Mijn dokter heeft me uitgelegd, dat het gevaarljjk kan zjjii de ingewanden steeds weer te willen forceeren. - Daarom schreef hQ mjj Indertijd NORMACOL voor. En helpt dat goed Het is een ideaal middel - juist tegen ehronlsche eonstipatie. U krijgt niet direct een hevige aan drang in de ingewanden, maar de normale darmfunctie wordt geleidelijk aan hersteld. VOOR H.H. MEDICI. Normacol is een zuiver plantaardig laxeermiddel (hoofdbestanddeel: plan tenhars). Het bevat geen scheikundige bestanddeelen, die den darmwand prik kelen, noch vloeibare paraffine. De Normacol-korreltjes zwellen in den darminhoud gelatineus op en maken de ontlasting los en gemakkelijk. De kleine hoeveelheid FRANGULA in Normacol stelt de darmwandspieren in geregelde werking, totdat de normale toestand weer is ingetreden. Aan Normacol raakt men dus niet gewoon, waardoor het vooral ook voor chronische consti patie het aangewezen geneesmiddel is. Constipatie kan ernstig zijn, vooral als het te wijten is aan een organi sche storing. Raadpleeg Uw dokter om zeker te zijn! Stuur onderstaande coupon nog van daag in open envelop, gefrankeerd met l'/z ct. postzegel, of zend ons een briefkaart. Dan ontvangt U gratis en franco een proefzending Normacol, genoeg voor 2 dagen. AaaC.H.S*ka>Mt,Ksl>sri|rMM3MmstsrdaiaC. (S.v.ï>. duidelijk ia blokletters DEN HEER: p 14 MEVROUW: MEJ.: ADRES:

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 15