POSTDUIVEN KOERIERS ALS Het kleine visschersdorp Hundested, de kweek plaats van speciale postduiven, die tusschen rissehersboot en vasteland de junctie van koerier vervullen. Het dorpje is een typisch visschersdorp en telt nauwelijks een paar honderd inwoners. Be netten worden opgehaald en. in de booten over geheveld, waar de grootte der vangst bij benadering wordt geschat en via de postduif naar llundested wordt geseind. De gewoonte om bepaalde duivensoorten te gebruiken voor bet overbrengen van be richten, is zoo oud als de straat, en de oude Grieken, die het kunstje van het africhten can vogels vermoedelijk hadden afgekeken van de Perziërs, boodschapten de namen der overwinnaars in de Olympische spelen door middel van dergelijke vogels. Er is haast geen gebied waarop dit soort levend communicatie-middel zijn nut en zijn bruik baarheid niet heeft bewezen. In 't begin der 19e eeuw organiseerde de Nederlandsche regeering o.a. een burgerlijk en militair postduiven-systeem op Java en Sumatra, met duiven die uit Bagdad waren geïmporteerd, en postduiven werden ook gebruikt tijdens het beleg van Parijs in 1870-71. Er worden soms heel hooge eisclien gesteld aan het uithoudingsvermogen en de slimheid van deze dieren, wat men in 't algemeen ook wel weet, maar minder bekend is het misschien dat postduiven thans in vredestijd nog zeer vaak worden gebruikt als koeriers. Dit is het ge val in Denemarken en wel in liet kleine dorp Hunde sted, dat er terecht aan spraak op kan maken postduiven te hebben af gericht als koeriers in specialen dienst. Deze koeriersdienst staat, in heel nauw verband met de vissclierij, want de mannen van Hundested zijn voor negenennegentig procent visschers in hart en nieren, maar ze blijven soms heel lang weg van huis en op zeer grooten afstand van hun dorpje. De moderne techniek heeft 't zeker al heel ver gebracht en kan het zich als een niet te onderschat ten verdienste aanrekenen dat zij het voortdurende Sa schatting van de vangst wordt het gevouwen briefje aan den poot van de afgerichte postduif bevestigd en laat men den koerier vrij. Waarna 'l pijlsnel huistoe gaat. De agent te Hundested seint het bericht door aan zijn ex port-firm a te Kopenhagen. Be kleine koerier is net bin nengekomen en krijgt na zoo'n nauwgezette pliehts- betraehting natuurlijk een extra-goede verzorging. contact tusschen vaste land en zwervend schip via de draadlooze heeft onder houden. Deze techniek is echter voor een dorpje als Hundested, dat in de vissclierij slechts een zeer matige verdienste vindt, veel en veel te duur, en daarom is men op 't nogal origineele idee gekomen om bij iedere uitreis een aantal postduiven aan boord mee te nemen. Die duiven brengen tweemaal per dag geregeld bericht aan speciale agenten, die belast zijn met den visch- verkoop der exportfirma's van Kopenhagen, over den omvang der vischvangst. Men windt de .dieren een briefje om de pooten, waarop de grootte der vangst bij benaderingwordt aangegeven en stuurt ze terug naar Hnndested. De plaatselijke agent seint de aldus ontvangen berichten door naar Kopen hagen en op die manier is de viscli al verkocht nog voordat iemand kans heeft gezien ze aan land te krijgen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 28