KING C. GILLETTE dDe uitvinder van het scheerapparaat m iv S3Kfe'-« Gezicht op de nieuwe Gillette-fabriek, Great West Road, Isleirorth, Middlesex, een staaltje van moderne bouw kunst, zoowel wat betreft den uitwendigen bouw als de inrichting der kantoren en fabriekslokalen Er zijn uit den laat.- sten tijd tallooze voorbeelden te noe men van industrieën, die, op kleinen voet begon - nen, in enkele jaren tijds wisten uit te groeien tot wereldfirma's met 'n be drijfskapitaal van vele mil- lioenen. Een typisch voor beeld daarvan is de groei der Gillette-industrie. Mr. C. Gillette was in 1895 nog vertegenwoordi ger van 't Patent Crown Cork Concern en hij werd in 't geheel niet gekweld door problemen van scheer messen of scheren Maar toch was hij er steeds op uit 'n uitvinding te doen, die hem er geheel boven op zou brengen. Als naar gewoonte liet mr. Gillette zich op 'n morgen, voordat hij aan zijn dagtaak begon, door z'n kapper scheren en terwijl deze 't scheermes, dat mr. Gillette gebruikte, stond te scherpen omdat 't zoo bot was, schoot Gillette het idee te binnen een scheermes te vervaardigen dat men als 't bot was kon wegwerpen en gemakkelijk door een nieuw ver vangen. Vanaf dat oogenblik was zijn geest hier King C. Gillette, gestorven in 1032. steeds mee bezig en vol enthousiasme schreef hij naar z'n vrouw„Ik heb het gevonden ons fortuin is gemaakt Toch had geen enkele van zijn vrienden eenig vertrou wen in 't nieuwe idee, maar Gillette zette door en met behulp van den uitvinder William F. Nickerson wist hij het eerste scheermes volgens zijn vinding te ver vaardigen. In 1901 werd de lillétte-industrie opgericht met 'n kapitaal van dui zend pond, spoedig werd dit uitgebreid tot twaalf duizend ponden in 1903 ver schenen de eerste Gillette- sclieerapparaten op de markt. Te weten 51 appa raten en 14 dozijn scheer mesjes Van toen af ging de kleine onderneming met fabelachtige sprongen vooruit. Vijfentwintig jaren later was de productie gestegen tot 14.802.098 apparaten en 520.985.533 scheermesjes per jaar En thans is do Gillette-industrie een der grootste der wereld. Tot dit geweldige succes heeft de uitvinding van 't Valet Auto Strop scheermesapparaat door mr. II. .T. Gaisman veel bij gedragen. Dit veiligheids- scheerapparaat was in 1900 op de markt ver schenen en deed Gillette veel concurrentie aan, totdat deze erin slaagde met. mr. Gaisman samen te werken. Nadat men zes jaren had geëxperi menteerd om de meest, geschikte machines te bouwen, die de gecombi neerde uitvindingen kon den produceeren en nadat Gillette een geweldig aan tal van zijn scheermesjes vernietigd had, word in 1929 de nieuwe fabriek geopend en opnieuw ging de Gillette-industrie met reuzensprongen vooruit.. Toen King C. Gillette, zooals hij genoemd werd, in 1932 stierf, was het be drijfskapitaal zijner we reldindustrie 40.000.000 pond.'n kapitaal waar van Gillette wel niet zal hebben durven droomen toen hij zich dien morgen in 1895 door z'n kapper liet scheren De nieuwe Gillette-fa- briek produceert momen teel alleen voor Engeland 500.000 scheermesjes per dag. Neemt men daarbij in 't oog door hoeveel an dere ondernemingen iede- ren dag opnieuw wie weet hoeveel duizenden scheer mesjes vervaardigd wor den, dan is men geneigd zich verbaasd af te vra gen waar blijven al die dingen of wie heeft die toch allemaal noodig Als men 't rekensommetje ziet van den chef der Gillette-industrie in Groot-Brittannië, dan be gint men er 'n weinig van te begrijpen. Deze heeft uitgerekend, dat. 'n man als hij zich scheert 'n vlakte „bestrijkt" van 48 vierkante duim Op dit „terrein" groeien 25.000 haartjes. Ieder haartje groeit per vierentwintig uur 'n hon derdsten duim ongeveer. Dus iederen dag bedraagt de haargroei op de wangen van den man 'n 250 duim. Gillette nu rekende uit, dat er alleen op de Britsche eilanden vijftien millioen mannen zijn, die zich scheren. Per dag bedraagt de haargroei van deze mannen 50.000 mijl of omtrent 125 acres En daar zijn heel wat scheermesjes voor noodig Een reuzen scheerapparaat, gemaakt voor tentoon stellingsdoeleinden. De jonge werkman houdt in de hand 'n appa raat van dengewonen omvang. Wel 'n verschil in grootte!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 30