MET VALSCHERMEN BOVEN DE NOORDPOOL Waar vliegtuigen niet kunnen landen, acht Rusland het mogelijk, menschen, honden, sleden en alles wat voor een nederzetting noodig is, met valschermen neer te laten. - De zware veelmotorige vliegtuigen hebben hun buit boven de woestijn van sneeuw en ijs losgelaten. Als een massa vlokken warrelt de last van menschenhonden sleden en allerlei benood igdheden onophoudelijk, naar beneden om tenslotte veilig te belanden op die onmetelijke vlakten, die nog grootend eels een nai uurmysterie vormen. Het plan om een heele luchtvloot, naar de Noordpool te sturen en er een klein leger menschen en dieren met valschermen omlaag te laten is niet zoo krankzinnig, als liet- op het eerste gezicht lijkt, want het plan is afkomstig van de Rus sen en als er één land is, dat de proefnemingen met valschermen tot de perfectie heeft opgevoerd, dan is het zeker Rusland. Foto's en films zijn er te kust en te keur om zulks te bewijzen. Het fantastische Xoordpoolplan schijnt te danken te zijn aan een Russischen schrijver, een zekeren Maurik Slepnov, die onlangs een verhaal heeft gepubliceerd onder den naam Afstappen op de Noordpool", en in wiens verhaal een aantal vliegers op de Noordpool een nederzetting heeft gesticht. Mannen der weten schap hebben zich van dit fantastisch idee meester gemaakt, alles berekend en becijferd en zijn tot de conclusie gekomen, dat alle moeilijkheden konden overwonnen worden, dank zij het valscherm. Men wil daarbij te werk gaan als volgt. Zoodra de eerste man naar beneden is gesprongen en het ijs heeft bereikt, stelt, hij door middel van zijn instrumenten de dikte van den ijsvloer vast. Lijkt, hem het terrein geschikt, dan geeft hij het afgespro ken teeken en onmiddellijk vult een zwerm val schermen liet luchtruim. Sleden, honden, radio- onderdeelen en instrumenten worden naar beneden gelaten, nadat de mannen zijn geland, en klaar staan om alles op te vangen. Geen nood, dat men op een verkeerde plek zal belanden, want alle mannen zijn, behalve, met automatische valschermen, ook gewapend met. de laatste vinding der techniek, de paraplane, een apparaat, dat lijkt op een paar vleugels en dat den springer in staat, stelt, precies daar neer te komen, waar hij dit wensehelijk acht. Eerst worden er vol doende sneeuwliutten gebouwd en wordt alles klaar gemaakt wat. voor een behoorlijk kampeeren noodig is. I)an komt. het werk der geleerden, die klaar moeten zijn met al hun waarnemingen tegen het volgend jaar, waarin de vliegtuigen zullen terng- keeren. Vooreerst ligt het in de bedoeling de vele eosmische problemen te béstudeeren en de bevin dingen geregeld door te geven aan de geleerden, die in Rusland zijn gebleven. Vervolgens willen de Rus sen de Noordpool koloniseeren, zoodat men in een nabije toekomst de viscli, de pelzen en de rendieren rendabel kan maken. Men zal er probeeren achter te komen, wat er van den Golfstroom terecht is ge komen in liet Poolgebied en of er ineer Noordelijk wellicht nog een ijsvrije route is te vinden naar den Stillen Oceaan. In dit geval zou, wanneer er oorlog moest komen tusschen Ja pan en Rusland, een ver nietiging van de Trans- Siberisclie spoorlijn niet zulke fatale gevolgen kun nen hebben als thans. Verder moeten er tal van geschikte landingsterreinen worden klaargemaakt voor de vliegtuigen. Het spreekt vanzelf, dat. een dergelijke expeditie niet hals over kop kan worden ondernomen, doeli uiterst nauwkeurige voor bereidingen noodzakelijk maakt. De Russen be schouwen alle tot hier toe gedane pogingen om de Noordpool te bereiken als volkomen overbodige kraclitprestaties, die weinig Zestien parachutes openen zien gelijktijdig. of geen practisch resultaat hebben afgeworpen en zij zijn van plan, hierin grondig verandering te brengen. De meeste Noordpoolreizigers hebben er zich immers toe moeten bepalen over de Noordpool te vliegen of er te stranden en zieli door Russische vliegers of Russische schepen te laten redden. Binnen afzien - baren tijd zullen de Russen liet plan van Slepnov den Russischen Jules Verne trachten te verwezen lijken en een luchtvloot welvoorziene vliegtuigen naar de Noordpool sturen, niet om er liet een of andere record te behalen, maar om er de eerste groote lijnen uit te stippelen van een grootscli plan, dat grondig is overwogen en tot in zijn kleinste bizonderheden is uitgewerkt. Dan zal er een dag komen, waarop de ontoegankelijke ruimten van ijs en sneeuw, licht en duisternis, met nauwe banden worden verbonden met de rest der bewoonde wereld en de moderne techniek een nieuwe overwinning kan boeken op tijd en afstand, twee vijanden, die geleidelijk binnen meer en meer beperkte grenzen worden teruggedrongen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31