CUPIDO KRUIPT.... WAAR HIJ NIET GAAN KAN door Joke Stavbard De eerste kennismaking van Erik Gunnar met Brigetta Hammer verliep even zonderling als belachelijk. Van een persoonlijke ken nismaking kan eigenlijk niet gesproken worden. Hij vloog haar voorbij op dertig meter hoogte, aangetrokken door 't vuurrood gepleisterde huis van Geert Hammer, dat daar heel eenzaam aan den Noordelijken oever van de Tornea Elf stond. Terwijl hij het naderde, zag hij een ranke meisjes figuur naar buiten komen. Het was zijn eerste post- vlucht van Kiruna naar Haparanda en hij vond het een eiseh van beleefdheid, zich op zijn wijze aan de eenzame bewoonster voor te stellen. Dus liet hij de kist aan de hoede van den automatischen Sperry- piloot over, stak zijn hoofd en zijn handen buiten het venster en knikte en zwaaide zéér nadrukkelijk. Het volgend oogenblik was hij het huis en het meisje alweer ver voorbij. Maar het ging niet zóó vlug. of hij had nog juist kunnen zien, dat het meisje hem demonstratief den rug toekeerde. Het antwoord op die goedbedoelde poging tot kennismaking was origineel nóch grappig, maar het werd blijkbaar zóo spontaan gegeven, dat hij erom lachen moest. Toen hij 's middags in Kiruna terugkwam, ver haalde hij zijn ervaringen op de route aan Per Krone, die de oudste piloot was van de lijn. En hij vergat niet de teleurstellende ontmoeting bij het eenzame roode huis te vermelden. Per Krone begon te lachen. ..Dat kan niemand anders geweest zijn dan de dochter van Geert Hammer. En Geert Hammer is een aartsvijand van de maatschappij." ..Waarom vroeg Erik met onnoozele verbazing. „Die geschiedenis is te lang, om te vertellen. Om er alles van te vertellen tenminste. In het kort komt het hierop neer Vóór wij de post vlogen, was Geert Hammer ruim twintig jaar lang postmeester van de Tornea Elf. Hij haalde de post met de hondenslee of met een oude postkoets van Kiruna af en had een week noodig, om zijn vrachtje weer kwijt te raken. Hij was een heel gewichtig persoon in dien tijd, maar toen wij kwamen, was het uit met zijn rijk. „En is de man daarom kwaad op óns ..Nou, alleen daarom niet. Ik heb al eens hooren vertellen, dat hij zeer onbillijk behandeld is, toen de luchtvaartmaatschappij den postdienst ging exploi- teeren. Ze hebben hem af willen schepen met een fooi voor zijn jarenlange en lang niet ongevaarlijke diensten, terwijl hij aanspraak meende te mogen maken op een bescheiden pensioen. Dit werd hem echter geweigerd en sindsdien heeft hij aan alles wat- de luchtvaart betreft den dood gezien. Onredelijk natuurlijk, maar wel eenigszins begrijpelijk." „En die dochter heeft 'n aardje naar haar vaartje," grinnikte Erik. „Dank je voor je inlichtingen ik stel heelemaal geen prijs meer op nadere kennis making. Erik Gunnar mocht dan al geen prijs stellen op een tweede ontmoeting met Brigetta Hammer, het toeval zorgde ervoor, dat- zij niettemin tot stand kwam. En nu liet zij een grievender teleurstelling bij hem achter. Aan het eind van dienzelfden zomer maakte hij een oogstfeest mee in Varda, een van de grootste dorpen aan de oevers van de Tornea Elf. Hij bezocht een paar vermakelijkheden en toen het geroezemoes van jenge lende draaiorgels en een hossende menigte hem begon te vervelen, zocht hij een oogenblik rust in een druk beklant café. Pas na lang zoeken gelukte het hem een plaatsje te vinden aan een tafeltje, waaraan reeds twee meisjes zaten. Zij waren allebei knap, blond en in een vroolijke stemming. Toen hij ging zitten namen ze hem met een steelsehen blik op, lachten eens tegen elkaar en trachtten toen heel ernstig te kijken. Het was juist het gezelschap, dat hij zocht. oor hij •liter een woord had gesproken, werd zijn aandacht getrokken door een groepje boeren in zijn nabijheid, het. druk over den nieuwen tijd en den vooruit gang hadden. Een lange, schrale man had het hoogste woord. „Nee, ik begrijp niet wat er voor goeds in zit," hoorde Erik heni zeggen. „Al die nieuwigheden zijn goed voor de stad, maar voor het land deugen ze niet. Ze maken maar hoogvliegers van de mensehen. Neem Larsen maar tot voorbeeld. Vroeger had ie winter en zomer werk voor tien man en hij was de rijkste boer van de Elf. Maar zoo gauw toen ie aan den vooruit gang mee ging doen, liep het mis. Nou rijdt ie in een auto en gebruikt allerlei machines voor zijn land. Er is nog hoogstens werk voor drie man, hij zit dik in de schuld en heeft nauwelijks te eten. Dat heet dan vooruitgang." Er klonk een instemmend gebrom van de boeren rondom hem en nog luider ging hij voort ,.'t Is een tijd, om er ziek van te worden. Ze rijden met auto's naar en van hun werk en de post gaat door de lucht. Iedereen en alles heeft plotseling haast gekregen. Waar halen ze zooveel haast vandaan En waar is ze voor noodig Was het leven hier soms beroerder, toen alles langzaam maar secuur ging In den tijd dat ik postmeester was, had ik een volle week noodig, om alle dorpen af te rijden. En vaak genoeg twéé in den winter. Maar wat gaf dat Alle mensclien waren er tevreden mee. Het was goed genoeg voor het Noorden. Maar tegenwoordig bah Erik moest erom lachen. Het toeval had hem samen gebracht met den vroegeren postmeester den aarts vijand van de luchtvaartmaatschappij, zooals Per Krone hem had genoemd. Hij liet den man aan zijn zure bespiegelingen over en keek opzij. Er zat nu maar één meisje aan het tafeltje en toen hun blikken elkander kruisten, kon zij een glimlach niet verbergen. „Mag ik eens met u dansen f" brak Erik het ijs, toen in de aangrenzende danszaal de muziek plotse ling opklonk. „Ik kan niet dansen," zei het meisje met een blos, die haar prachtig stond. „Nooit geleerd en nooit gedaan." „Laten we dan maar wat praten," stelde liij lachend voor. „Dat doe ik wel zoo graag." Zij lachten allebei en een kwartier lang vlotte de conversatie uitstekend. Doch toen kwam liet onver wacht einde. Het meisje zei dat zij ruim twee uur loopen van Varda vandaan woonde en Erik vroeg, of zij vaak in het dorp kwam. „Èlken Zondag," gaf zij ten antwoord. „Dan ben ik er aanstaanden Zondag ook," beloofde hij lachend. „Zullen we het afspreken Maar nu weet ik nog niet hoe je heet." „Zég maar Brigetta," lachte zij. „En ik heet Erik Gunnar. Dat is dus in orde Zondag ben ik toevallig vrij." „Vrij Wat doe je dan informeerde het meisje belangstellend. Hij zette lachend een hooge borst op, nieuwsgierig welken indruk zijn positie op zoo' n eenvoudig meisje zou maken. „Piloot bij den luchtpostdienst dat had je zeker niet gedacht f" Terwijl hij het zei werd hij zich vaag bewust, dat er iets niet in orde was. Het lachend gezicht tegenover hem verstrakte. „Wat is er vroeg hij verbaasd. „Niets," antwoordde zij koel. „Van die afspraak kan echter niets komen. Ik ben Brigetta Hammer en daar zit mijn vader. Jullie hebben hem ondankbaar en slecht behandeld en daarom kan ik me niet aan die afspraak houden." Het volgend oogenblik zat Erik Gunnar alleen aan het tafeltje. Hij had Brigetta Hammer voor de tweede maal en nu van heel dichtbij gezien. En die nadere kennismaking liet een zeer onplezierig gevoel bij hem achter. „Wel verdraaid," zei hij boos, toen hij heenging, „net of het mijn schuld is, dat ze dien Hammer on billijk behandeld hebben. Zoo'n feeks. Dat laatste meende hij niet. Want een feeks tracht men zoo spoedig mogelijk te vergeten en dat wilde hij Brigetta Hammer juist niet. Het zou hem trou wens ook niet gemakkelijk gevallen zijn. Want dagelijks vloog hij over het roodgepleisterde huis, waar zij woonde en dat dwóng hem als het ware aan haar te denken. Hij deed het met gemengde gevoelens. Nu eens met wrevel en dan Weer met verlangen. En het laatste het meest. Het werd winter en een postvlucht was niet langer een zorgeloos pretje meer. Het land werd toegedekt door een dikke sneeuwlaag, die het. landen en ver trekken van de primitieve vliegveldjes op gevaar lijke experimenten deed lijken. Erik kwam er goed doorheen, maar niettemin slaakte hij een zucht van verlichting, toen het. ijs van de Tornea Elf sterk ge noeg bleek, om er met de ski's op te landen. In het begin van December zei Erik op een avond tot zichzelf, dat er nu maar eens '11 eind moest komen aan liet vruchteloos gepieker, waarmee liij de laatste weken rondliep. Hij wilde Brigetta Hammer spreken. Haar onder het oog brengen, hoe onredelijk het was haar grieven tegen de luchtvaartmaatschappij aan onschuldigen te wreken. En ten slotte zou hij haar vragen of zij „Nou ja, zoover zijn we nog niet," onderbrak liij zijn gedachtengang. Dienzelfden avond schreef hij een aardig briefje, waarin hij duidelijk zijn ernstige bedoelingen liet doorschemeren, sloot liet in een doos en bond er een rooden lap aan. Met deze parachute steeg hij den volgenden dag op. Voorbij Varda ging hij laag vliegen en toen liij liet huis van Geert Hammer genaderd was. keerde hij en vloog er driemaal omheen. Er vertoonde zich niemand. Op een geschikte plek wierp hij de miniatuur-parachute uit en tot zijn voldoening zag hij, dal zij dicht bij een venster terecht kwam. Een vuurroode vlek in de blanke sneeuw, die zij onmogelijk over het hoofd kon zien. Hij trok de kist wat op en vloog op Arenborg aan. dat slechts een paar kilometer verder lag. Erik Gunnar had wel meer in spanning en onrust gezeten, maar nog nooit zoo lievig als in de uren, die hem scheidden van den volgenden morgen. Als Brigetta Hammer zich liet zien terwijl hij overvloog, was alles in orde. Hield zij zich weg, zooals zij tot nu toe steeds had gedaan na hun zonderling afscheid in Varda, dan kon hij de hoop wel opgeven. Met een hart vol verwachting kreeg hij den anderen morgen het roode huis in zicht. Daverend ronkten de motoreii. Hij daalde, het huis kwam snel nader, vloog op hem toe en het volgend oogenblik lag het, alweer ver achter hem. Maar hij had slechts één vluchtigen blik noodig gehad 0111 te wéten. Er viel geen ander teeken van leven aan liet huis te bespeuren dan de kringelende rook boven den schoorsteen. E11 de roode lap was verdwenen „Verduiveld," mompelde hij teleurgesteld. „Maai de aanhouder wint. Hij was vergeten, dat hij zich voorgenomen had geen moeite meer te doen, als Brigetta Hammer zich niet vertoonde. Het gaat in den doolhof van de liefde, als in de zandwoestijn hoe verder de kim van ons verlangen zich terugtrekt, des te begeerlijker komt ons de vervulling van de belofte voor, die daar achter ligt. Den daaropvolgende!! Zondag maakte hij op zijn motor een halsbrekenden tocht naar Varda. Hij zou haar vinden zij liad zelf gezegd, dat zij den Zondag altijd in het dorp doorbracht. Hij zag er een aantal sleden van boeren, die uit den omtrek waren ge komen en op elke slede was met kwistige krullen de naam van den eigenaar geschilderd. Maar een slede van Geert Hammer vond hij er niet. Hij flaneerde urenlang met de dorpsjongelui op het promenadeplein van Varda, vroeg links en rechts naar Brigetta Hamnier en werd overal en door iedereen teleurgesteld. De meesten kenden haar wel, maar hadden haar niet gezien. Doodmoe en verkleumd van de kou keerde hij in het holst van den nacht in Kiruna terug. Nog tweemaal maakte hij dien tocht.. Zij waren even vruchteloos als de eerste en toen begreep hij. dat Brigetta Hammer het dorp opzettelijk vermeed. Hij gaf het op ontevreden op zichzelf en met een bittere gedachte aan het meisje. E11 de winter verstreek. Als Erik 's morgens op het

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4