HOE EEN POTLOOD GEMAAKT WORDT 11el grafiet- wordt van te voren zorgvuldig gemeden en gewasschen. bezaten '11 stift die geheel uit grafiet bestond, totdat men in 1765 in Frankrijk ontdekte, dat men door toevoeging van klei liet grafiet als schrijfmateriaal nog bruikbaarder kon maken. Men kon nu potlooden vervaardigen van verschillende hardheid, maar toch duurde het nog jaren alvorens men de teekenaars en kunstschilders geheel tevreden kon stellen. Inmiddels waren in verschillende landen grafiet- beddingen ontdekt en begon men allerwege met het vervaardigen van potlooden. Vooral Duitschland nam spoedig een grootè plaats op dit terrein in. De bekendste Duitsche potloodenfabriek is wel die, welke in 't jaar 1766 door Kasper Faber te Stein bij Neuren berg werd opgericht. De Faber-potlooden zijn thans over de geheele wereld bekend en in gebruik. Een andere bekende potloodenfabriek is die van E. en F. Hardtmuth te Weenen, die o.a. het Koh-I-Noor- potlood vervaardigt, terwijl ook Frankrijk een be langrijke potloodenindustrie bezit. De fabricage van potlooden geschiedt momenteel de eerste maal grafiet ontdekt was. Deze ontdek king was van groote beteekenis niet alleen voor 't practische leven, maar vooral ook voor de schilders en teekenaars, die zich vóór dien tijd bedienden van 't silo, een teekenstift, be staande ofwel uit een meng sel van lood en tin ofwel geheel van lood. In het begin werden de grafiet blokken in lang werpige staafjes gezaagd, die men met hout ontman telde. Inmiddels was te Londen een grafietbeurs opgericht, waar men tot tweehonderd gulden voor één kilogram betaalde. Het succes van de ontdek king was zóó groot en de afname van grafiet zóó overweldigend, dat men bang werd'dat de graf iet- groeve spoedig uitgeput zou raken en men besloot dat de groeve slechts zes weken per jaar geopend mocht zijn De potlooden, die men in die jaren vervaardigde, De voorraad cederhout in niet gering! Heel wat boo- inen worden voor de fabri catie van potlooden geveld.' Het potlood, zooals wij dat thans kennen, kwam eerst in de tweede helft der zeven tiende eeuw in het gebruik, nadat in 1664 in het Engelsehe graafschap Cumberland voor Cederhout en grafiet, de twee voornaamste materialen voor de. potloodenindustrie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6