W DE LEUGENONTDEKKER Awnv hAjSA, Viisp! iJ\iM AA AA WvA/ W- VERIJDELDE DE HOOP VAN EEN MOORDENAAR OM AAN DEN ELECTRISCHEN STOEL TE ONTSNAPPEN 15 LLLU J T 1 I De schommelingen van den bloeddruk, zooals die door prof. Keeler's leugenontdekkerwerden vastgelegd. Het hoogtepunt bij den pijl verraadt, volgens den geleerde, dat de onderzochte persoon loog. De geleerden weten al sinds ja ren, dat het lichaam zekere onvrijwillige veranderingen ondergaat door den invloed van vrees of andere gevoelens. Een Amerikaan, professor Keeler, heeft een instrumentje uitgevonden dat deze veranderingen automatisch registreert en den naam draagt van polygraaf, een oogenschijnlijk een voudig toestelletje. De examinan dus zit hierbij in 'n rustige kamer met examinator en toestel vlak achter zich. Om zijn arm krijgt hij een gewonen bloeddrukband, en 'n rubberslang wordt om zijn borst gelegd, terwijl andere rubberslangetjes leiden van armband en pneumograaf naar metalen trommeltjes met twee beweegbare stiften. Deze stiftjes gaan op en neer al naar gelang bloeddruk en ademhaling van den patiënt in verband met eventueele gestelde vra gen en deze veranderingen worden genoteerd op pa pier, dat langzaam om 'r. rol loopt en dat alle schom melingen rustig opneemt. Aan die schommelingen wordt vervolgens de noodige be teekenis toegeschreven. Ofschoon de uitkomsten die de polygraaf geeft niet wettelijk worden erkend, wordt er toch vaak gebruik gemaakt van het instrument bij het onderzoek naar en het opsporen van allerlei misdrijven. Een van de meest opvallende experimenten vond ongetwijfeld plaats met een zekeren Rappaport, ter dood veroor deeld wegens moord, doch wien ten slotte een laatste kans werd gegeven om aan den electrischen stoel te ontsnappen, ill. een overwinning op den leugen ontdekker. Reeds vijfmaal was de executie uitgesteld geweest Joseph Hoppa port, de moorde naar, die een laatste kans kreeg om aan den electrischen stoel te ontsnappen. De „leugenontdekker" van den Amerikaanschen pro fessor Keeler. en de veroordeelde wist dat zijn zuster geen enkele moeite spaarde om 'n zesde uitstel te verkrijgen. Rappaport keek dan ook hoopvol op toen op zekeren dag de sleutel knarste in het slot der doodencel, maar diegene die binnenkwam was niet zijn zuster maar de jonge ge leerde Leonard Keeler, drie en dertig jaar oud, assistent-professor in de psychologie aan de North western universiteit. De geleerde plaatste een klein vierkant kistje op de tafel achter den stoel waarin de veroordeelde zat. Cipiers verklaarden aan Rappa port dat gouverneur Horner hooge verwachtingen koesterde van Keeler's leugenontdekker en zich op de uitspraak van het toestel wilde verlaten, voor dat hij een besluit nam over de executie. Professor Keeler nam een stel speelkaarten uit zijn zak, hield Rappaport een kaart voor en vroeg „Als ik u vraag of dit een speelkaart is, moet u „neen" zeggen." „Goed," gromde Rappaport. De vraag werd gesteld en beantwoord en de metalen stiften sprongen wel drie centimeter omhoog op de automatisch en langzaam draaiende rol. Elfmaal werd de vraag herhaald, dit om den normalen bloed druk vast te stellen bij een welbewuste leugen. „Is uw werkelijke naam Rappaport „Ja." De trommel draaide langzaam verder zondei oenige afwijking in de curve van den bloeddruk. „Hebt u Dent gedood V' „Neen." Opnieuw vloog de stift drie centimeter naar boven. „Woont u in het Cook-graafscliap V' „Ja. Weer een kalme regelmatige lijn. „Weet, u wie Max Dent, heeft neergeschoten „Neen." Weer een afwijking in de curve die het lot van een terdoodveroordeelde bezegelde. Professor Keeler nam den hoorn van den haak en telefoneerde gouverneur Horner. „Volgens mijn experi ment is Rappaport schuldig." Twee uren later stierf de veroordeelde op den electrischen stoel. Het spreekt vanzelf dat de leugenontdek ker van tal van zijden aanvallen heeft moe ten doorstaan en zijn ontdekker heeft zelf meer dan eens de pen ter hand genomen om zijn geesteskind te verdedigen. „Ten eerste," zoo schreef hij, „is er niets dat men een leugenontdekker zou kunnen of mogen noemen. Er zijn geen instrumenten die lichamelijke afwijkingen en veranderingen noteeren zooals bloeddruk, polsslag enz., die den naam van leugenontdekker verdienen. Ijeeken worden maar al te gauw in verleiding gebracht te denken dat de stift van liet appa raat in de hoogte vliegt zoodra een examinandus liegt, of dat er een rood lichtje brandt of 'n belletje gaat. Zoogenaamde experts klam pen zich vast aan hun instruriïen- ten als aan dingen, die bij voor baat elke leugen in de lengte en de breedte registreerenWat ove rigens weer niet uitsluit dat het zeer goed mogelijk is ontgooche lingen, schuld of onschuld aan te wijzen volgens bepaalde sympto men, net zoo goed als dit 't geval is met blindedarmontsteking of eenig ander lichamelijk onbehagen." Vanzelfsprekend is er eenige routine vereischt om met dit nieuwe apparaat op de juiste manier te kunnen omspringen en vooral de betrokken lijnen op hun juiste waarde te kunnen toetsen. Daarom ligt het ook voor de hand, dat 'n gewone detective bijvoorbeeld evenmin in staat is om door middel van den zgn. leugenontdekker de curve van ontgoocheling vast te leggen als hij door middel van 'n stethoscoop eenige hartkwaal zou kunnen vaststellen. De uitvinder van het apparaat, professor Keeler, heeft trouwens den eisch gesteld dat wie met het toestel wenscht te experimenteeren op zijn minst gedurende acht voorafgaande maanden dient te oefenen. In de vijf jaar sinds de polygraaf werd uitgevonden hebben zich reeds een vijftienduizend personen aan de proeven onderworpen, maar nooit is de uitvinder voor den dag gekomen met de bewering, dat zijn apparaat het onomstootelijk bewijs zou brengen van de schuld of de onschuld van den betrokkene, terwijl het z.i. integendeel absoluut dwaasheid zou zijn dit instrument te gaan beschouwen als een superwetenschappelijke uitvin ding, die in staat is volstrekt alle misdaden op te helderen of te ontdekken. Het is trouwens niet alleen op het gebied van doodslag en moord dat de polygraaf wordt gebruikt. Ook bij nasporingen op particulier terrein doet het apparaat prachtig werk. Op iedere bank bv. raakt er soms geld weg, hetzij door vergissingen, hetzij door oneerlijkheid. Een bank in Chicago bv. raakte per jaar 1200 a 1500 dollar kwijt aan wisselgeld en toen werd Keeler uitgenoodigd alle employé's te examineeren, die met geld omgingen. Hij droeg een paar personen voor ontslag voor en verder werd bekend gemaakt, dat de polygraaf nu en dan op nieuw zou worden gebruikt. Datzelfde jaar daalde het verlies tot 500 dollar. Bij geroutineerde bediening kan het apparaat zelfs een schuldige de bekentenis ontlokken waar hij of zij gestolen geld heeft verborgen. Verondersteld bv. dat uit 'n gepantserden auto 100.000 dollar is gekaapt. De dieven worden gesnapt en bekennen, maar weigeren te zeggen waar het geld is gebleven. Nu komt de polygraaf in actie. De dieven worden ondervraagd met een plattegrond van de stad voor zich. De examinator wijst het eene punt na het andere aan en vraagt steeds „Is het geld hier Al antwoordt de dief niet, toch stijgt, de bloeddruk als het spoor te „warm" wordt. Langzamerhand wordt de buurt bekend. Van die buurt komt een grootere plattegrond en het onderzoek wordt voort gezet totdat de juiste plek is bekend. Het zou dus onverstandig zijn aan het instrument, a priori, elke waarde te ontzeggen, maar het zou even dwaas zijn te beweren dat men in dit instru ment een leidraad bezit die nimmer falen kan. Wat trouwens ook niet de bedoeling is van den uitvinder. Dr. William Moulton Marston heeft eveneens 'n toestel geconstrueerd, waarmee de bloeddruk wordt geregis treerd. De constructeur tijdens een proefneming.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 15