VAN KONINGSZOONS EN ASSCHEPOESTERS Het verschijnsel der morganatische huwelijken in de Zweedsche Kon in k l ijke F am i l ie Een nieuw wetsvoorstel in voorbereiding tegen de idylle tusschen prins Bertil en de dochter van een Zweedsch industrieel; maar een prins die met een .vreemdelinge uit den burgerstand in 't huwe lijk treedt, blijft z'n rechten onvoorwaardelijk behouden. ©djweben, De morganatische huwelijken, die den laat- sten tijd een opvallend gewoon verschijnsel dreigen te vormen in de Zweedsche konink lijke familie, vragen thans weer eens de aandacht. Thans gaat het om den jongen prins Bertil, zoon van kroonprins Gustaaf Adolf, die wenscht een wat de Almanach van Gotha noemt mésalliance aan te gaan, d.w.z. een huwelijk te sluiten met iemand beneden zijn stand. De kwestie heeft nu weer stof doen opwaaien door een nieuw wetsvoorstel, dat door het parlement is bekrachtigd. Dit wetsvoorstel slaat trouwens rechtstreeks op het geval Bertil dat er eigenlijk de aanleiding toe is ge weest. De nieirwe wet bepaalt dat wanneer een Zweed sche prins huwt met iemand heneden zijn stand maar van Zweedsche nationaliteit, hij alle rechten op den Zweedschen troon verbeurt, ofschoon hij gerust met een vreemde dus niet Zweedsche Prins Lennart van Zweden en zijn vrouw Karine Nissvandt. kan trouwen, zonder dat voor hem dezelfde konsekwenties uit z'n mor ganatisch huwelijk voortvloeien. Prins Bertil behoort, zooals bekend, tot de troonopvolgers, want er zou ten slotte niet zoo heel veel toe noodig zijn om hem den troon te doen bestijgen. Het meisje dat hij wil trouwen is een Zweedsche en de nieuwe wet wil Zweedsche meisjes beletten ooit koningin van hun land te worden, terwijl zij die mogelijkheid wel openstelt voor meisjes van Amerika tot Irak. De algemeen geldende opinie in hofkringen is trouwens, dat er minder gevaar bestaat voor Zweedsche prinsen verstrikt te geraken in de huwe lijksintriges van vreemde dames dan wel in die van Zweedsche vertegenwoordigsters van het schoone geslacht, waarmee zij herhaaldelijk in aanraking komen, dank zij hun sterk democratische levens wijze. De jonge dame, die het hart van prins Bertil heeft weten te veroveren, is een zekere Elsa Brambeck, een zeer aantrekkelijk meisje uit Stockholm. Zij is de dochter van een voormaligen kapitein van het Zweedsche leger, die thans aan het hoofd staat van een omvangrijke industrieele onderneming. Een familie, die tot de meest geziene standen van Stock holm behoort. Prins Bertil en Elsa Brambeck zijn beiden vierentwintig jaar oud en hebben elkaar leeren kennen op de hoogeschool te Stockholm. Het was zoo goed als liefde op 't e.erste gezicht en ruim drie jaar lang heeft prins Bertil het meisje het hof ge maakt. De vader van den prins en zijn grootvader, koning Gustaaf, hebben zich steeds tegen 'n huwe lijk verzet, omdat zij van meening zijn, dat de prins dient te trouwen met een dochter uit een der Euro- peesche vorstenhuizen, vooral met liet oog op het feit, dat hij wel licht .vroeg of laat zal worden ge roepen tot het bestijgen van den troon van Zweden. Bertil is de derde zoon van kroonprins Gustaaf Adolf, die ge huwd is met de Engelsche prinses Margareta van Connaught. De kroonprins is thans vierenvijftig. Zijn oudste zoon, die ook den naam draagt van Gustaaf Adolf, heeft geen mannelijke afstam melingen (de troon van Zweden kan alleen door zulken worden bestegen), want uit zijn huwelijk met de Duitsche prinses Sybilla heeft hij maar twee doch ters. De tweede zoon, Sig- vard, heeft z'n rechten ver beurd door zijn morgana tisch huwelijk. Zooals de zaken thans staan zou de kroon eventueel komen te vallen aan prins Bertil, in dien zijn broeder Gustaaf Adolf zou komen te ster ven, voordat hij den troon heeft beklommen. Prins Bertil heeft tot nog toe de Graaf Polke Bernadotte en zijn vro-uw, de voormalige Estella Manvüle. wenschen van zijn vader en grootvader geëerbiedigd in zoover, dat hij niet met Elsa Brambeck is ge trouwd. Maar hij heeft er allerminst aan gedacht zijn verhouding te verbreken. Hij kan in elk geval terugwijzen op enkele precedenten van denzelfden aard. Vier telgen der Zweedsche koninklijke familie zijn beneden hun stand getrouwd en velen schrijven dit toe aan de betrekkelijke jeugd van den konink lijken adel. De Bernadotte-dynastie van Zweden werd ge sticht nauwelijks honderd jaar geleden door Jean Baptiste Bernadotte, een Pranschman van burger lijke afkomst. Hij was de zoon van een advocaat uit Pau, trad in het leger, en klom onder Napoleon snel op tot den rang van maarschalk van Frankrijk. In 1810, na den dood van den Zweedschen kroonprins, werd hij aangewezen als troonopvolger en als zoo danig erkend door den koning van Zweden, Karei XIII, onder den naam Charles John. Zijn zoon ver wierf een aanzienlijk prestige in de regeering en maakte zich zeer populair. Na den dood van den koning, in 1818, volgde hij hem op onder den naam van Karei XIV. Zijn vrouw was eveneens van burgerlijke afkomst. Het was juist zeventig jaar na de stichting der dynastie, dat een koninklijke Bernadotte met alle conventie brak en tot bruid een meisje koos dat niet van koninklijken bloede was. Het was prins Oscar, zoon van koning Oscar II en broeder van den tegen- woordigen koning. Op 15 Maart 1888 trouwde hij met Ebba Munck van Fulkile, een hofdame van zijn moeder. De bruid was uit een aristocratisch milieu, maar werd door de hofkringen niet gerekend als te behooren tot dien adel die recht had op den troon. De koning eischte dat zijn stijfhoofdige zoon afstand zou doen van zijn rechten op den troon, maar stond hem het gebruik toe van den titel van prins Berna dotte. Het huwelijk van den prins en de prinses Berna dotte, die het volgend jaar hun gouden bruiloft zullen vieren, was zeer ge lukkig. De prins, die thans de zeventig heeft bereikt, stelde veel belang in het Prins Bertil, de derde zoon van den Zweedschen kroon prins, die met mej. Elw Bra/mbeck in het hnwelyl treden wil.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6