DE CROOTE GOKKER een model uit „Zomerpracht" lapje zijde een knippatroon a 35 cent Behandel Uw gebit vooral „met zacht heid" daar bereikt U méér mee, dan met alle harde, scherpe tandmiddelen, die het glazuur krassen. Pastol lost zonder krassen het tandsteen op en maakt zoo Uw tanden prachtig dubbel-blank I NEDERLANDSCH FABRIKAAT Zijn vermogen is al een eind over de honderd millioen gulden.hij heet Xicolaas Zographos, hij wordt aan de Ri viera steeds beken der als de eenige aartsgokker, wien het altijd meeloopt. Bui zenden en duizenden zijn er in de speel zalen geruïneerd, en kelen hebben er een i handje geld verdiend gezantschap, dat de belangen der gealli eerden te» Athene moest bepleiten. Eén der leden, de gokker Elie Helio, besloot de reis naar zijn vader land te gebruiken om een speel-syndieaat te stichten. Hij zag wel iets in Zogra phos, en nani hem tot compagnon. In twee maanden tijds wisten de twee hun dan nog een paar uurtjes arbeid en U kunt met een gerust hart de Pinkster tegemoet treden. Wat gemakkelijk en goedkoop! Want waar ter wereld vindt U een modeboek met 335 modellen voor 60 cent? Waar ook kunt U zulke handige knippatronen koopen voor 20, 35 of 50 cent? Nergens, dan alleen bij „Panora"! Bent U nog niet in 't bezit van Zomerpracht"? Bestelt het dan onmiddellijk. Een lapje stof kunt U altijd koopen, maar „Zomer pracht" niet. Dat is straks uitver kocht en het zou U en ons spijten als wij U moesten teleurstellen. ../OMI.KI'KM'IIT 1937" hemt: 335 model ler i, imnronder 125 voor kinderen20 model len von jabots en kraagjes en een handleiding Van patroon lol j»i>onTe zomen 04 juuj. in frnui omslag. Prijs 60 d. Knipjnlronen 20, 35 en 50 d. /e ierboer binnen 24 uur. HestelUngen kunnen oh volgt geschieden door biiitiddeling van wc ogeid of bezonjer; door girostorting op no. 293031door toezending ton liet bedrog per iiostunsxet of in /lostzrgels (tot een iroorde ton 6' cent). Patronenkantoor Panora JI at maar, zeggen menschen die het weten klein fortuintje op te voeren tot vier- kunnen, wil men het aantal beroeps- honderdduizend gulden. Een jaar later dobbelaars optellen, die een succes trouwde Zographos met de nicht van hebben gehad, eenigszins in de buurt zijn compagnon. komend van het succes van dezen man, Zij was door dezelfde neiging tot dan kan men gerust één hand in zijn geldverdienen bezield als haar man, en zak houden aan vijf vingers heeft men bracht hem er toe, in 1929 naar Cannes méér dan genoeg. te gaan. Zographos kon zich niet zoo De man is vooral in de jaren 1926- bijster roeren hij had maar weinig 1929 befaamd geworden toen was hij kapitaal maar zijn eerste operaties de eenige van een twaalftal lieden, dat trokken toch reeds de aandacht van zich waagde aan den grooten speel- Vagliano, leider van het Grieksche svn- tafelstrijd, wiens krachten tegen al die dicaat, de ster onder de zijnen. Hij had spanning en uitputting bestand bleken, tegenover zich de leden van het Itali- Zijn compagnon in het zoogenaamde aansche syndicaat, van wie de meesten Grieksche syndicaat, Enzio Vagliano, met Vagliano op één peil stonden, zweefde na den strijd op het randje van De strijd begon iedere partij trachtte, krankzinnigheid, en stierf een paar de bank van de andere te doen sprin- maanden later in een gesticht. Twee gen de strijd begon met schermutse- van hun tegenstanders, leden van het lingen, maar al aanstonds straalde door, zoogenaamde Italiaansche syndicaat, dat het een strijd op leven en dood zou vielen aan de speeltafels dood neer, worden. Vagliano zag in, dat het brood door de opwinding van het spel om noodig was, zijn syndicaat te versterken ontzaglijke inzetten. Drie anderen pleeg- met een ervaren kaartspeler. Hij bleef den zelfmoord, toen hun „syndicaat" Zographos een paar maanden waar in den grond was geboord. nemen, en was er toen van overtuigd, Zographos bleef altijd koel, keek als- dat de jonge Griek het noodige talent of 't. hem niet aanging, onverschillig en de noodige voorzichtigheid lrczat. of het keeren van een kaart hem groot verlies of groote winst bracht Hij Er is wel eens beweerd, dat Zographos, wierp een tegenstander, die een wedden- gelijk menig ander gokker, werkte vol schap van honderdduizend francs ge- gens een „systeem", dat bij het baeea- wonnen had, over de tafel een pakje rat zeker winst moet opleveren, zij het bankpapier toe met dezelfde gevoel- op den duur, en gewoonlijk maar matig, loosheid, die hij aan den dag legde, als Hoe dit zij, Vagliano vertrouwde de hij een gelijk bedrag won van een leiding van het Grieksche syndicaat groentje. aan Zographos toe. Zes avonden later Er hebben wel meer van die stil- had het syndicaat bijna anderhalf zwijgende, standbeeldachtige lieeren aan millioen gulden verdiend. Erg hoog le groene tafels van de Riviera gezeten, mag men dat bedrag echter niet noe- inaar geen hunner kon het, wat sphynx- men, want elk der beide partijen bezat achtige eigenschappen betreft, ook maar 'n „krijgskas" van twintig millioen. En in de verste verte halen bij Nicolaas de medaille had een keerzij er was een Zographos. Waarschijnlijk heeft hij avond, kort na het aanmonsteren van dit record grootendeels hieraan te dan- den nieuwen recruut, dat deze een-en ken, dat hij reeds op jeugdigen leeftijd driekwart millioen verspeelde. Maar -roote handigheid in het kaartspel ver- zelfs in de hachelijkste oogenblikken wierf. Verder zal groote invloed toe- hield Zographos zijn gezicht strak, geschreven moeten worden aan het Uit dien „titanenstrijd" kwam het luchtig gemak, waarmee sommige rijke- Grieksche syndicaat in 1929 als over- luiskinderen met geld kunnen omsprin- winnaar te voorschijn, met een batig gen. saldo van zesentwintig millioen. Vagli- Zijn vader, een rijke Thessalische ano, lichamelijk en geestelijk öp, deed grondbezitter, die te Athene woonde, de zaak aan Zographos over. De crisis voedde Nicolaas en zijn negen broers en kwam, en er vielen spelers af, maar zusters in weelde op. De jongeman ging Zographos had zijn geld zoo gelukkig te München studeeren, werd ingenieur, belegd, dat hij staande bleef, en won mèt zijn diploma de reputatie, In 1933 trok de gokkerskoning zich dat hij zijn studievrienden geregeld het uit den actieven dienst terug. Hij stelde geld uit de zakken wist te spelen. Te een F ranse liman, een zekeren Lachman, München deed hij ook een aantal tuber- tot leider aan van de neefjes en nichtjes, oulose-bacillen op, die hem dwongen, die in de speel-salons voor Zographos te. Davos genezing te zoeken. werken. Daar placht de jonge Griek zijn leegen De oppergokker woont zelf, met zijn tijd en dien van zijn mede-verpleegden vrouw, op een weelderig jacht, de Rion, te verdrijven met kaartspelen, waarbij dat bij Cannes gemeerd ligt. Hij ver hij bijna steeds won. In 1916, na een schijnt zoo weinig mogelijk in't publiek, tweejarig verblijf in het sanatorium, maar besteedt veel tijd aan het golf-spel. werd hij als genezen ontslagen. Hij was Zijn vrienden geeft hij soms den raad toen negentien jaar oud, en te zwak „Wed nooit op paarden, roulette of voor den militairen dienst, dus werd hij dobbelsteenen." De eenige manier om hospitaal-soldaat te Parijs. te gokken, zegt hij, is het eenvoudige, Een jaar later keerde Zographos naar eerlijke werk met de kaarten, en spe- Griekenland terug, met een Fransch daal baccarat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 14