A ERASMIC TANDZEEP EEN VISIONNAIRE TEEKENAAR Reepen lijken op elkaar- tot U ze proeft! 18 GeneraalvertegenwoordigingJ. Winkel Jzn., Den Haag, Merwedestraat 47, Tel. 772 595 ,.TT</f 'n dwaze jantast," zeiden de mensehen in 1869. toen deze teekening van Robida voor 't eerst verscheen. Gasaanvalnoemde hij ze. En zooals de meeste fantastische teekenimfen van Robida werd ze spoedig vergeten. Ck7m DSAi-r/r^TS Een tijdgenoot van Jules Verne maakt oorlogsteekeningen waarin tanks en strijdgassen worden aangewend. De tijdgenooten van Jules Verne, in 't midden der vorige eeuw, von den liet lezen van zijn boek „Twintigduizend mijlen onder zee" wel een aardige en amusante tijdpassee- ring. Dit boek verscheen in het jaar 1869, in een tijd dus, toen men in het geheel nog geen onderzeeërs kende. Men moest zoo'n boek natuurlijk niet au sérieux nemen, maar 't was toch wel interessant om 'ns te lezen. Aldus redeneerden de menschen van dien tijd. En Jules Verne werd populair. Nu is men tot de ontdekking geko men, dat in datzelfde jaar in Frankrijk nog een andere „profeet" was opge staan, wiens teekeningen zich in een breede interesse mochten verheugen. Deze teekeningen werden puur als 'n soort vroolijke fantasie beschouwd, waarmede men moest lachen, maar die men onmogelijk als een toekomstige realiteit kon beschouwen. Vooral de teekeningen op 't gebied van de tele foon, televisie, de luchtbombardemen ten en het gebruik van tanks in de oorlogen. Natuurlijk raakten de teekeningen van Albert Robida (geboren in 1848) geheel in de vergetelheid, totdat zij on langs ontdekt werden door zijn klein zoon Michel Robida. Michel en zijn familieleden waren ten hoogste ver wonderd over het realisme, dat de oude Robida in zijn teekeningen had weten te leggen. Doch in den tijd, toen de teekeningen voor het eerst werden gepubliceerd, werd Robida ervan beschuldigd Jules Verne te willen overtreffen. Zijn werk werd spoedig vergeten, hetgeen er weer "n bewijs voor is, dat profeten in eigen land niet geëerd worden. Nu is echter gebleken dat thans, na ongeveer zestig jaar, alle fantasieën van Robida wer kelijkheid zijn geworden zooals tele visie, telefoon, wolkenkrabbers, lucht gevechten, tanks en gasaanvallen. Geen enkel van deze dingen was ten tijde van Robida bekend. Robida fantaseerde niet maar zoo in 't wilde weg. Hij was een goed ontwik keld man en hij geloofde aan de moge lijkheid zijner fantasieën, lang vóór zijn tijdgenooten. Behalve een teekenaar met bijzon- j deren aanleg was Robida ook de uit gever van twee periodieken nl. „Polichi- nelle" en „La Caricature". Bovendien is hij de schrijver van twee semi-weten- schappelijke werken „Le Siècle" en „La Vie Electrique". In deze boeken berede neert- Robida de uitvindingen, die in de toekomst zouden worden gedaan en hij maakte daarbij zijn bewonderens waardige teekeningen. Op een van die teekeningen bracht Robida luchtballons in beeld, die aan de toppen van wolkenkrabbers gemeerd zijn. Het zou vijftig jaar duren, tot het New-Yorksche Empire State Building werd gebouwd, alvorens men den eer sten wolkenkrabber kende, aan welks toren luchtschepen konden meren. Robida was zijn tijd dus wel vooruit Robida's teekeningen doen weer den ken aan den grooten Leonardo da Vinei, die eeuwen geleden reeds proeven nam om te vliegen. Ook maakte deze groote kunstenaar schetsen, in 't, Britische Mu seum bewaard, van 'n soort machine voortbewogen door stoom, die als 'n „voorlooper" van den automobiel te be schouwen is. Frank Read, in zijn tijd een populaire schrijver van jongensboe ken, beschreef in een zijner fantastische boeken de draadlooze telegrafie. De teekeningen van radiostations, die Read erbij maakte, gelijken zeer sterk op de radiostations, zooals wij die thans kennen. In den tijd dat de. boeken van Read voor 't eerst verschenen werden zij als zóó fantastisch beschouwd, dat de ouders hun kinderen dezen onzin aanvankelijk niet wilden laten lezen Hoe Robida zich 'n toekomstigen oorlog met luchtgevechten en tanks dacht! Zijn tijdgenooten moesten om zulk een plaatje hartelijk lachen 1 te» WU HANDHAVEN KWALITEIT AI lijken reepen op el kaar, uw smaak herkent direct den Verkade reep! Zacht smeltende choco lade in drie smaken. De fijnste cacao is in de beste verhouding met de an dere zuivere bestand- deelen samengevoegd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18