onderhouden SLECHTE ADEM KOMT VAM UNSLECHT TANDEN O COLGATE 40.65 ZWARTK0P„SHAM P0D0R 35 Het is zoo gemakkelijk te vermijden... Hoe? Door Uw tanden op de juiste wijze schoon te houdenIedere tandarts kan U zeggen dat de voedselrestjes, die zich tusschen de tanden ophoopen, met borstelen alléén niet te verwijderen zijn. Zulke restjes gaan tot bederf over en zijn vaak de oorzaak van slechte adem. Het aromatisch schuim van Colgate's Tandpasta, daarentegen, dringt tot in de meest verborgen hoekjes door en lost alle ongerechtigheden op, die dan met het spoelen verwijderd worden. En Colgate's Tandpasta bevat bovendien een onfeilbaar bestanddeel, dat het tand glazuur polijst zonder het aan te tasten. Uw tanden herkrijgen al spoedig hun natuurlijke glans en hagelblanke kleur Door Colgate's Tandpasta een zuivere, frissche adem èn gezonde, blanke tan den! Dus:... twee vliegen in één klapl TWEEMAAL Uw geld terug! Als U na het gebruik van een tube Colgate NIET VOLKOMEN TEVREDEN bent over de bereikte resultaten, zend dan de leege tube aan COLGATE, Amster dam-C. Wij beta len U het DUB BELE van aankoop prijs terug. VAN 25 Gezicht op de Gresjordmijnnabij IFrexham, op den jatalen day van 22 Se]>- tember 1934, toen 254 mijnwerkers in het vuur omkwamen. De laatste acte in de mijnramp bij Wrexham Het beroep van mijnwerker, met een mogelijk wat al te dichter lijken term de delver van het zwarte goud genoemd, was te allen tijde 'n zeer gevaarlijk beroep. Steeds loert onder den grond in de duis tere holen en nauwe mijngangen de dood in den een of anderen vorm om den hoek. Hier is het een instortend gewelf, dat, niet voldoende gestut of door het water onderspoeld, de arbei- dersploegen onder het zwarte puin begraaft, daar dreigt, liet mijnwater, verderop het zoo uiterst gevaarlijke rnijngas met den dood door verstikking of, wanneer het door een of andere reden tot ontploffing komt, met den vreese- lijken dood door het vuur. In den loop der jaren is er reeds veel gedaan, om aan den dood door verras sing, zooals die de arbeiders in de kolen- groeven bedreigt, paal en perk te stellen. Doch ondanks alle voorzorgen zijn vooral de rampen tengevolge van nrjn- gasontploffingen en mijnbranden nim mer geheel te voorkomen. Zoo brak op 22 September 1934 in den vroegen morgen, tengevolge van een ontploffing, brand uit in de Grea- fordmijn, op drie. mijl afstand van Wrexham, Noord-Wales. Het was de grootste mijnramp waardoor de Engel- sche mijnwerkerswereld sinds 1913 werd getroffen. Hoewel terstond alle moge lijke maatregelen werden genomen om de tweehonderd vier en vijftig mannen, die in de brandende gangen door het vuur zaten ingesloten, te redden, is men daar niet in mogen slagen en allen von den in den ontzettenden vuurpoel den dood. Aan de redders heeft het niet gelegen. Telkens opnieuw poogden zij tot den vuurhaard dooi' te dringen, zoodat hun eigen leven zelfs gevaar liep. Twee hun ner gingen in hun ijver om hun makker te redden zóó ver, dat zij zelf in de vlammen omkwamen. Met verbeten gezichten moesten de mijnwerkers van Wrexham het aanzien, dat, zij tegen de ontketende machten der natuur volslagen machteloos stonden, terwijl diep beneden hun kameraden wanhopig worstelden tegen 't brullende vuur. Aanvankelijk koesterde men nog de hoop, dat men het vuur zou kunnen indammen, maar tegen den avond van den rampzaligen dag ontwikkelde er zich zoo veel koolmonoxyde in de mijn, dat het verblijf voor levende wezens er onmogelijk was geworden. Men vreesde ieder oogenblik nieuwe ontploffingen en de reddingspogingen, die tot laat, in den avond waren voortgezet, moest men noodgedwongen staken. De tweehonderd vier en vijftig man nen, die in de brandende gangen zaten opgesloten, zouden toen trouwens wel zijn omgekomen. Men heeft de groeve nadien verzegeld. daar het levensgevaarlijk bleek zich erin te wagen en eerst nu, ruim twee en een half jaar na de ramp, gaat men er toe over de lijken te bergen. Men heeft monsters van de lucht uit die groeve te Birmingham wetenschap pelijk laten onderzoeken of het mogelijk is voor levende wezens de groeve te betreden zonder gevaar voor 't leven. Twintig mijnwerkers van Wrexham hebben zich aangeboden om dit waag stuk te ondernemen. Want, behalve met de bedorven, gevaarlijke lucht moet men ook rekening houden met, de kans dat het vuur nog niet, is uitgewoed. De mannen zijn daarom reeds wekenlang speciaal getraind om op alle eventuali teiten te zijn voorbereid. Zij zullen bovendien in drie brigades worden verdeeld. Het, gevaar acht, men nog zóó groot, dat, op 't oogenblik waarop de eerste brigade in de schacht afdaalt, alle mijn werkers, die in de gangen werkzaam zijn, deze moeten verlaten alvorens de zegels worden verbroken. Deze zegels sluiten het voorste deel af van de Dennisgroeve, waarin inder tijd de ontploffing plaats vond. Alvo rens ze te verbreken, zal een lucht kamer, voorzien van versclie lucht, ronil de groeve worden gebouwd, welk werk twee volle dagen in beslag zal nemen Daarop zullen de pompen een aan vang maken met de bedorven lucht uit de groeve weg te zuigen. Als deze voorbereidingen getroffen zijn, zal de eerste brigade de groeve kunnen betreden. De mijningenieurs en ook de minister van 't Engelsche mijnwezen hebben er bezwaar tegen gehad, dat, zelfs na deze veiligheidsmaatregelen, de bergings brigade de groeve des doods zou betre den, daar zij algemeen het gevaar voor nieuwe ontploffingen zeer groot achten. Maar de mijnwerkers van Wrexham bleven er op aandringen hun een kans te geven. Twee jaar geleden nog werd een bri gade door 't vuur teruggedreven. Na dien werd de groeve verzegeld. Thans staan opnieuw twintig mannen gereed, die zich in de gevaarlijke gangen willen begeven. Zij wachten met spanning den uitslag af van 't lucht-onderzoek, waar uit men denkt te kunnen opmaken of het vuur nog smeulende is. Is het vuur gedoofd dan zullen de drie brigades de Dennisgroeve van den bodem der schacht tot. aan de verste kolenlagen doorzoeken om althans te weten te komen door welke oorzaken de ontploffing indertijd tot, stand kwam. Het is een moeilijk en levensgevaar lijk werk, maar het is wel van veel ge wicht voor de toekomst de ware oor zaak van die ramp te kennen. Wie weet, wat er bij deze laatste acte in het drama van Wrexham nog aan het licht, komt. heeft een bijzondere verzorging noodig, opdat door den glans der soepele golven het kapsel geheel en al tot zijn recht komt. Hier helpt het moderne haarwaschmiddel Zwartkop "Shampodor". Geen lastige kalkzeepontwikkeling, welke het haar grijsachtig-dof en onaanzienlijk maakt, doch schoon en glanzend komt het haar uit de wassching te voorschijn en laat zich gemakkelijk en duurzaam ondu- leeren. Reeds na de eerste proef bemerkt U het verschil! "Shampodor" voor iedere haarsoort en "Blond-Speciaal" per pakje 20 cent. Beide soorten ook "vloeibaar" in flacons van Fl. 0,45, 1,10 en 1,60! Verlangt bij Uw kapper een haarwas- sching met Zwartkop Non-Alkali de geconcentreerde Shampodor gegcilciricieeïcl ciL&a.Li-v\ij. Hoe men zich eenvoudig van een e vetlaag bevrijden kan Denkt er niet als leen óver, maar doet het ook. hebt het in eigen hand. Uw figuur te verbeteren. Wans neer U gedurende 4—8 weken regelmatig 1—2 Dragées „Negentien" na de maaltijden gebruikt, zult U wekelijks zonder moeite of schade voor het organisme eenige ponden afvallen. Vetlijvigheid onb staat in de eerste plaats, doordat de spijsbrij door trage vertering te lang in den darm gehouden wordt en op deze wijze te ver wordt ontleed. Men kan daarom met Dragées Negentien" nauwkeurig zijn lichaamsgewicht res gelen en personen, die aanleg tot vetlijvigheid hebben, vermijden aldus op de meest gezonde manier een ges wichtstoename. Dragées „Negentien", gefabriceerd volgens recente onders zoekingen van Prof. Dr. H. Much, doen opgeblazenheid, alsmede het gevoel van oververzadiging verdwijnen. De spijsvertering wordt bevorderd en de stoelgang geregeld, terwijl de darms peristaltiek (de wormschroefvormige beweging van den darm) genormalis seerd wordt. Dragées „Negentien" zijn een zuiver natuurprodukt, veroors zaken geen krampen en kunnen zonder bes zwaar dagelijks ges bruikt worden. Prijs Flac. a 40 stuks f 1.25 Te verkrijgen bij Apolb. en Drog. Hoofdclepót Den Haag, Dr. II. Nanning, Korte Poten 7a. iBni'S'

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35