Een markttafereeUje. behoeften kon voldoen en men koste wat kost aan geschikte arbeidskrachten moest komen, ging men er in die jaren toe over negerslaven uit Afrika in te voeren een maatregel, die voor de toekomst van Haïti en van West-Indië in 't algemeen vai geweldige beteekenis zou worden. Vanuit West-Indië toch hebben zich in de latere jaren de negers over tropisch Amerika verspreid; op de Antillen en de Bahama-eilanden vormen zij thans zelfs het overgroote deel der bevolking De bewogen geschiedenis van het eiland Haïti in den loop der jaren op den voet te volgen zou te ver voeren en slechts een uiterst verwarden indruk achter laten. Reeds vroeg voegde zich bij de Spanjaarden een groot aantal Fransehe kolonisten, die voorname- lijk het Westelijk gedeelte in cultuur namen en zóó veel invloed wisten te verkrijgen, dat dit gedeelte in 1697 bij den vrede van Rijswijk door Spanje aan Frankrijk werd afgestaan. Tot op 't einde der acht tiende eeuw beleefde het eiland een tijdperk van lioogen bloei. Doch het geringe aantal blanke kolonisten in ver houding tot het groote aantal negers en mulatten werd de ondergang van de kolonie. In 1791 brak een opstand uit van negers en mulat ten, die, heimelijk door de Fransehen gesteund, wel dra over 't gelieele eiland woedde, waarbij nagenoeg alle blanken meedoogenloos werden vermoord. In 1795 kwam ook 't Oostelijke gedeelte bij den vrede van Bazel aan Frankrijk, waar de revolutie was uit gebroken, terwijl in 1794 de Nationale Conventie den Zoo rommelig als de straten van Port au Prince zijn, zoo rustig en zuiver is de omgeving der regeerings- gebouwen, die in een prachtigen parkaanleg gelegen zijn. Port au Prince telt 125.000 inwoners. Vereenigde Staten in 1929 zich genoopt zagen tot het doen van concessies. In 1934 vertrok ook de Amerikaansche troepenmacht, die sinds 1925 op 't eiland aanwezig was. De „Haïtisatie", het streven naar nationale auto nomie, houdt allen gebonden vrijheid en volkomen onafhankelijkheid is het nationale doelen is die vrijheid eenmaal herkregen, dan begint wellicht de oude geschiedenis van voren af aan Het is 'n eiland van bloed er is misschien nergens ter wereld zóó aanhoudend en zóó bloedig de heele geschiedenis door gestreden. De Indianen verdrongen de beschaving van den onbekenden volksstam, die vóór hen het eiland be woonde. Daarna kwamen de Spanjaarden, gevolgd door de Franschen, die op hun beurt voor de negers, dien zwarten import uit Afrika, moesten wijken. Thans heeft de Engelscli-Amerikaansche cultuur de laatste teekenen der vroegere beschavingen ver drongen, al blijft het uiterlijk der steden van Haïti een haast komisch mengelmoes van negers, kleur lingen en blanken vertoonen. De hierbij geplaatste foto's brengen daarvan enkele typische staaltjes in beeld. Het „regeeringskwartier" van Port au Prince. Een straattooneeltje uit Port au Prince. De muildieren vormen het hoojdverkeersmtddel negers in de Fransehe volksplantingen volkomen vrijheid en gelijke rechten met de blanken had geschonken. Toen in 1802 de Franschen evenwel de slavernij trachtten te herstellen, brak opnieuw een algemeene opstand uit onder leiding van den neger Dessalines, die de Franschen van 't eiland verdreef en dit geheel onafhankelijk maakte. Dessalines hergaf 't eiland zijn ouden Indiaanschen naam Haïti, dat is bergachtig land, verklaarde het in 1804 tot republiek, maar liet zich in December van ditzelfde jaar als Jacobus I tot keizer uitroepen. In October 1806 werd Dessalines tijdens een oproer vermoord twee groote partijen stonden tegenover elkander, de mulatto i in het Oosten, de negers in het Westen. Keer op keer slaagden de negers erin de mulatten te overwinnen en hun land onder 't bestuur van Haïti te brengen, tot dat in 1844 San Domingo zich voorgoed van de re publiek Haïti afscheidde en het eiland staatkundig in twee deelen gesplitst bleef. Haïti ging nu 'n tijdperk van welvaart en betrek kelijke rust tegemoet. Het scheen dat de bodem van het eiland verzadigd was van het bloed. Wel bleef 't tusschen San Domingo en Haïti nog dreigend grommen en vonden er gere geld kleine schermutselingen plaats, totdat in 1883 het lieve leven opnieuw aan den gang ging met burgeroorlogen, anarchie, den eenen opstand vol gend op den anderen, zoodat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die zich op Haïti 'n belangen sfeer geschapen hadden, zich in 1915 genoodzaakt zagen bet eiland te bezetten. De republiek Haïti kwam onder volledig protecto raat, met, Amerikaansche controle op de' staatsfinan ciën, een militairen gouverneur, Amerikaansche ingenieurs in de bedrijven, etc. Doch de vrijheidsgeest, die sinds den oertijd over het eiland woei, dreef de negers opnieuw tot, ver bitterden tegenstand. Burgertwisten en verzet tegen het opgelegde gezag bleven woeden, zoodat de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3