Swift COGNAC-FEEST TE COGNAC GRATIS 'n Nieuw costuum 'n nieuw paar RHEUMATIEK! Een oud hoekje van het F ran sche stadje Cognac De drank der helden", zooals de cognac wel eens genoemd is, werd drie eeuwen geleden, in 1637 dus, voor 't eerst, gebrouwen en die verjaardag gaat met luister ge vierd worden in het eigenaardige oude stadje Cognac, waar men door smalle kronkelstraatjes het kasteel van de vroegere graven van Angoulcme be reikt een kasteel, dat met de nieuwe glorie der stad meeleeft, door als cognac pakhuis dienst te doen. De burgemeester van Cognac heeft een feest-comité benoemd. Met cognac zal er getoost worden op den cognac van Cognac, op zijn uitvinders, zijn voortreffelijkheid, zijn roem dankbaar zal men het warmgouden vocht vieren, waaraan de stad haar faam en voorspoed dankt, hoewel (of misschien omdat) haar burgers er zelf niet veel van ge bruiken. Er zullen vooral drie personen her dacht worden, wijl zij vooral den cognac aan de menschheid hebben geschonken. Slechts één van hen drieën was een Franschman de tweede kwam van het eiland Jersey, de derde uit Ierland. Den naam van den eerste kunnen wij niet noemen, want hij was de onbe kende boer, die op zekeren dag in 1637, bij toeval of met opzet, den cognac „uitvond", toen hij mengproeven nam met zijn gedistilleerde wijnen. De twee anderen, die Cognac door cognac ge lukkig hebben gemaakt, waren John Martell en James Ilennessy. Him namen zijn blijven voortleven, in de latere geslachten en de zaken, die zij nalieten, en op de etiketten van duizenden cognac-flesschen op even zoovele tafels ter wereld. De stad Cognac handelde vanouds in wijnen maar in de zeventiende eeuw ging die handel kwijnen. De wijngaarden aan de Charente leveren een blank wijntje zonder sprekend bouquet, gelijk de wijnen uit Bourgogne en Champagne bezitten. Bij de zware concurrentie kwamen, in de genoemde eeuw, nog de zware belastingen. De wijnbouwers en -koopers zagen den ondergang dreigen, en gingen probeeren, van hun product iets anders te maken. Zij gingen hun wijntjes mengen en distilleeren. En zij merkten op, dat het gedistilleerde product een heel eigen, aangenaam aroma kreeg. Vreemd verschijnselde rijkere, meer aromatische wijnen van Bourgondië en de Gironde leverden bij distillatie een minder aantrekkelijk resultaat op dan het betrekkelijk be scheiden product van de Charente In en om Cognac kreeg men van zijn wijnen een vocht, dat niet met andere smaakjes gecamoufleerd hoefde te wor den, om drinkbaar te zijn. De proefnemingen werden aange moedigd. De boeren werden steeds ban- diger in 't mengen, men kreeg meer slag van distilleeren en liet het verkregen vocht door belegenheid beteren, en op zekeren dag (de kenners van de stads geschiedenis noemen het jaar 1637) was er de cognac, zooals wij dien kennen. Het product vond aftrek, de zaken leefden op en zestig jaar later, in 1697, bracht de gouverneur van het district Angoulême-Cognac den koning in deze woorden verslag uit „Alle witte wijnen, zonder uitzondering, wor den verwerkt tot cognac, hetgeen hun natuurlijke bestemming is. Engelsche en Deensche kooplui komen het te La Koebelle halen, hetgeen onze pro vincie tot groot voordeel strekt." Sinds dien trekt Cognac zich van den ouden handel in zout en wijn niets aan de stad leeft uitsluitend van cognac. In 1715 kwam John Martell van Jer sey naar Cognac hij stichtte er de zaak, die nu nog zijn naam draagt. In 1728 voerde hij 27.000 vaten uit. Toen hij in 1765 stierf nam zijn weduwe (gelijk in Frankrijk de gewoonte is) de zaak over. Met haar twee zoons vestigde zij in 1786 de firma Jean Frédéric Mar tell, hetgeen later J. F. Martell werd. Deze naam staat nog steeds op het post papier der firma. Meer dan twee eeuwen is de onderneming in handen der familie Martell gebleven. Kort voor den dood van Martell kwam een Ier, Hennessv genaamd, zich te Cognac vestigen. Hij kende de streek al, want hij had er gediend als officier van de Iersche brigade, onder den Fransehen koning Lodewijk XV. Eigenlijk begon hij cognac uit te voeren, om zijn Ier- schen en Engelschen vrienden een plei- zier te doen, maar hij ontdekte, dat er goede zaken te maken waren, en stichtte in 1765 met zijn zoon de firma James Ilennessy Co. In 't begin werd de cognac uitsluitend in eiken vaten geëx porteerd in I860 begon de firma Ilen nessy den drank in flesschen te verzen den, en in 1865 werd de methode aange nomen, de flesschen te merken met sterren, om den ouderdom van den in houd aan te geven. Op 't oogenblik staat er weer een James Hennessy aan het hoofd van de zaak. Cognac wordt opgeslagen in vaten van een speciaal soort eikenhout, waarvan het voor een gedeelte de kleur over neemt. Vroeger meende men wel, dat de sherry-tint alleen aan het vat te danken was, en dus een blijk van ouderdom mocht heeten. Maar dat is niet zoo. Er wordt bij de mengsels, om te kleuren en wat te verzoeten, gebrande suiker ge voegd. volgens een methode, die geheim gehouden wordt. Men moet daarin geen misleiding van den kooper zien, doch enkel een middel, om het product van één firma en één merk gelijk van kleur te krijgen. Een donkerder cognac-kleur is dus lieelemaal geen bewijs, dat de flesch ouder is dan een andere. Trouwens, van „een oude flesch" kan men bij cognac eigenlijk niet spreken. Cognac wordt door belegenheid wel beter, maar alleen, .aks ze op hout be waard wordt. Xa 't bottelen gaat de kwaliteit niet meer vooruit. Ook gaat de betering door belegenheid niet tot in 't. oneindige voort, ook niet op hout. Xa een zekeren tijd (die sterk verschilt naar soort, oogst enz.) gaat de cognac terug - loopen" er verdampt zooveel alcohol dat er haast een heel andere drank ont staat. De bottelaar moet er dus niet te lang mee wachten, zijn voorraad uit vat in flesschen over te brengen. 15 I 3iié Uw nieuwe costuum is pas „af" zoodra U er 'n paar Swift-schoenen bij draagt, want Swift geeft Uw voorkomen juist het stempel van verzorgdheid. Swift-schoenen zijn niet alleen elegant, ze zijn ook buitengewoon degelijk èn solide. Daardoor blijft het mooie model tot het laatst toe behouden. 'n Geweldige keus van modellen! Welken vorm Uw voet ook heeft, U vindt bij Uw eigen winkelier zeker 'n Swift-model, waarin Uw voet zich heerlijk „thuis" voelt. f. 5.50 f. 6.25 f. 6.95 DE NATIONALE NAAM VOOR BETERE SCHOENEN LAAT MIJ U VERLICHTEN VAN UW MIJN „DUO-FORMULA" (dubbel kuur) ZAL U NIET TELEURSTELLEN! De Heer Adr. Bazuin. Hooglandstraat 13b. Rotter dam. schrijft ..Het is nu een jaar sedert ik uw ..Duo-Formula"-behandeling heb gebruikt en toen den volgehden winter heb afgewacht, en tot nu toe heb ik van niets meer last gehad. Ik fiets weer. ik loop weer. niet mank. zooals voorheen, doch zoo goed als de beste. En geheel door ..Duo-Formula" zonder pijn ik, die het nooit gelooven wilde. Ik las Uw annonce laatst nog en dacht: ,,Had ik het maar 10 of 15 jaar eerder gelezen." Maak van mijn schrijven ge rust gebruik. Moge ..Duo-Formula" nog velen helpen. 10 DAGEN GRATIS BEHANDELING Hier is verblijdend nieuws voor alle lijders aan rheumatiek, heupjicht en len- denrheumatiek. Hier wordt U de zonne schijn van nieuwe kracht en verlichting der pijnen aangebodendit geldt voor allen, die lijden aan gezwollen ledematen en gewrichten, voortdurende pijnen en zwakte, welke het urinezuur tengevolge heeft. Indien U de onderstaande coupon on middellijk inzendt, zal ik li een 10-daag- sche behandeling gratis toezenden om mijn bewering te staven. Mijn Duo- Formula'" is een volkomen behandeling en ik wensch dat ook li een proef neemt, zelfs dan wanneer li reeds alle hoop heeft opgegeven. Ik weet dat het zeer moeilijk voor een lijder is te gelooven, dat verbete ring werkelijk mogelijk is. U wordt wanhopig en neerslachtig - wat geen wonder is bij die voortdurende en ellen dige pijnen, die liw leven vergallen. gezonde, elastische lenigheid te voelen terugkeeren tot de ledematen, welke vroe ger zoo stijf en pijnlijk waren. Doch bovenal den terugkeer van de geschikt heid om ze weer te gebruiken, dank zij het feit, dat het urinezuur verwijderd is en het bloed krachtig door de aderen stroomt. Denk eensIs dit niet waard onmiddellijk een proef te nemen? EENZEEREENVOUDIGE METHODE Het gebruik van mijn Duo-Formula" is in het geheel niet gecompliceerd of moeilijk. Eén gedeelte spoort de afvoer- organen tot krachtiger werking aan: een ander deel verwijdert de pijnlijke ver dikkingen in spieren en gewrichten, ver mindert de gezwellen en geeft direct verlichting van pijnen. Zendt mij de coupon nog vandaag toe. Het is van 't grootste belang om het geen oogenblik uit te stellen. Het is wonderbaarlijk, die verlichting van pijnen, na een vaak langen, smartelijken tijd en het is heerlijk om de Aan Mr. ARTHUR RICHARDS (Kamer 794) Aldwych House, LONDON, W. C. 2 (Engeland) Gelieve mij Uw 10-daagsche gratis behandeling te zenden. Porto naar Engeland brieven 12H ets., briefkaarten 71» ets.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 15