HET VLIEGTUIG ALS INSECTENDOODER! De Junkers If 33, 'n oud vrachtvliegtuig van de Luft hansa, waar mede i n Duitsch land per jaar meer dan twee honderd vluchten ter bestrij ding van de insectenplaag worden ondernomen. begaven, naar de ein- delooze korenvelden van Ukraine, de voorraad schuur van geheel Rusland. Bereikten de insecten in derdaad deze velden, dan was hongersnood voor mil - lioenen een onmiddellijk gevolg geweest. Niet min der dan 120 vliegtuigen stegen op en vlogen de zwermen tegemoet. De piloten vertelden later, dat ze tijdens hun vlucht ineens de zon hadden zien verdwijnen, toen werd het schemerdonker. De insecten, millioenen en nog eens millioenen in aantal waren in aantocht. De verdelging werd begonnen. De ondieren vlogen zoo dicht op elkaar, dat ze de propellers van de vliegtuigen dreigden te verstoppen en een groot aantal vliegtuigen werd tot noodlanden gedwongen. De insecten legden het loodje, maar 15 personen lieten het leven In een afgelegen bosehrijke streek van Siberië heeft men zelfs een keer het ook voor de menschen zoo gevaarlijke blauwgas gebruikt. Iedereen, die in dat gebied woonde, werd van 'n gasmasker voor zien, maar toen de bestrijding ten einde was en het gas was opgetrokken, kwam men tot de ontdekking, dat niet alleen de insecten in kwestie, maar ook alle dieren en een groot aantal planten het leven lieten. Dit paardenmiddel heeft men naderhand nooit meer toegepast De Junkers-fabrieken gebruiken sinds jaar en dag een omgebouwd Junkers W 33-vliegtuig voor de insectenverdelging, een oud vrachtvliegtuig van de Lufthansa. Aan de onderzijde van het vrachtruim construeerde men een rotor, de laadruimte werd vergroot, zoodat dit vliegtuig ongeveer 600 kg. chemische bestrijdingsstoffen per vlucht mee kan nemen. Zoo'n bestrijdingsvluclit is niet een ieders werk. In Duitschland doen dit meestal de militaire vliegers, die een groote vaardigheid bezitten. Men moet vaak op enkele meters hoogte boven de boom toppen vliegen. In samenwerking met de chemische fabriek van dr. E. Meck te Darmstadt werden ver schillende bestrijdings- en verdelgingsmiddelen sa mengesteld, om ook bv. de poppen te verdelgen. In Duitschland alleen worden per jaar meer dan 200 bestrijdingsvluchten ondernomen. Hei vliegtuig als redder Bij tienduizenden vallen de verdoofde rupsen op den grond als het vliegtuig de chemische bestrijdings stoffen hoven de bedreigde streek heeft uitgestort. De veelzijdigheid van het vliegtuig Als com municatie tusschen vrijwel alle groote cities ter wereld, als verdedigings-, of zoo men wil als aanvalsmiddel tegen vreemde overheer- sching, maar ook als een soort mechanische boer heeft 't vlieg tuig reeds goede diensten bewe zen. In 't jaar 1919 werden ver schillende groote landerijen in de buurt van Ohio in Amerika door'n insectenplaag geteisterd. Het koren, dat maai-rijp op de akkers stond verdween als sneeuw voor de zon. De boeren waren ten einde raad, want de ondieren waren in een zoo groot aantal komen opzetten, dat bestrijding tot de on mogelijkheden behoorde. De schade beliep dan ook verschillende millioenen dollars. Nadat de in secten (een kleine, maar vreetzuc.htige soort sprink haan) zich rond gevreten hadden vertrokken ze naar het zuiden, waar ze weer een andere streek met hun bezoek vereeren gingen. Dit alles kwam professor White van de landbouwuniversiteit te Ohio ter oore en hij bedacht toen een zeer vernuftig middel, om de schade, die insecten aanrichten, te beperken. Hij nam proeven met verschillende soorten gas, die voor de menschen onschadelijk waren, maar die bedwelming of dood bij insecten veroorzaken en zoo ontstond het zg. Q02-gas als verdelgingsmiddel voor schadelijke insecten. Maar de groote moeilijkheid was toen, om dit practisch toe te passen. Dat ging natuurlijk goed, zoolang de insecten zich binnen eer. betrekkelijk klein oppervlak hadden neergezet, maar indien ze over tientallen ha. verdeeld waren, zou het te lang duren voordat de ondieren met de „spuit" bewerkt konden worden, zoodat het nut van die methode in den beginne zeer twijfelachtig scheen. Professor White wist er eerlijk gezegd geen raad mee en besprak het geval tijdens een college met zijn studenten en weldra kwam één hunner met een lumineus idee. In het jaar 1923 werd Brazilië door een verschrik kelijke sprinkhanenplaag geteisterd, zoo erg, dat de gelieele koffieoogst ten doode opgeschreven stond. De farmers deden wat ze konden, bestreden ze met 't gas van professor White, maar de beesten lagen op sommige plaatsen meer dan een halven meter dik het was paarlen voor de zwijnen geworpen. De Bra- ziliaansehe regeering, die wel inzag dat hier groote belangen op het spel stonden, maakte terstond twee eskaders militaire vliegtuigen voor gasbestrijding gereed en zond ze met den meesten spoed naar de bedreigde landstreek. Men heeft toen vijf dagen vrijwel onafgebroken moeten gassen, om de koffieplantages te redden, vijf dagen lang spoten meer dan veertig vliegtui gen vergiftige gassen neer, maar ten slotte was de mensch overwinnaar. De doode sprinkhanen, die uit Guyana kwamen, werden op groote hoopen geschept en triomphantelijk verbrand. Niet alleen insecten, maar ook de dieren en planten kwamen om Tn Rusland, waar deze methode dikwijls wordt toegepast, gebeurde het'n paar jaar geleden, dat geweldige sprinkhanenzwermen gesignaleerd waren, die zich langzaam maar zeker naar het noorden GASOORLOGEN IN I DIENST VAN DE MENSCHHEID! merika had in dien tijd honderden oude bom- men werpers uit den wereldoorlog overgehouden Waarom, zoo redeneerde men, zou men zoo'n vlieg tuig niet in dienst van de bestrijding der schadelijke insecten kunnen stellen, door bv. de gassen tijdens de vlucht boven de bedreigde streken over de on dieren te distribueeren Het was eigenlijk even logisch als eenvoudig en weldra werden de eerste proeven op kleine schaal genomen en momenteel is dez e methode zoo algemeen ingevoerd, dat men de tijden haast vergeten is, dat heele bosschen en landstreken aan insectenplagen ten offer vielen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 30