PEPSODENT! SaSSr-"" 11 32 „Urenlange confe renties Het hin dert me niet. Ik kauw Wrigley's en blijf frisch." de volmaakte kauw- rigley, de volmaakte vol- door Steven Murche Tot voor weinige jaren was Tom Burke de oudste kustwachter van Lewis. Bij de keele visschersbevol- king was liij populair en op het groote eiland leefde slechts één man, die hem minder vriendelijk gezind was. Die eene was inspecteur Kirpatrick van Storna way, onder wiens toezicht alle kust- wachtposten van de Hebriden ressor teerden een jonge dienstklopper, die alle wijsheid in pacht meende te hebben. Inspecteur Kirpatrick had een hekel aan Tom Burke. Hij had hem eens in het hartje van den nacht slapend op zijn post aangetroffen en toen hij hem op zijn gewone, strenge manier daarover be rispte, had de oude man hem veront waardigd toegevoegd, dat hij zich na een veertigjarige trouwe plichtsvervulling niet liet behandelen als een kwajongen. Dit was de voorgeschiedenis van de gebeurtenis, die hier verhaald wordt. De gelegenheid, waarop inspecteur Kirpa- K| i trick wachtte, deed zich voor in een 1 stormnacht. Om vier uur 's middags hadden alle posten van Lewis het storm- <ein gehesclien, doch de kustvisschers waren niettemin allen uitgevaren. De broodvraag noodzaakte hen ertoe en overigens waren zij niet voor een klein geruchtje vervaard. Het spookte dien nacht geweldig. De golven braken zich loeiend te pletter op de gevaarlijke riffen onder de kust en bedekten de rotsen met een dikke, lillende schuimlaag. Verraderlijk en gril lig als het weer op die hoogte is, daalde er tegen middernacht tot overmaat van ramp nog een dichte mist neer. De storm dreef de nevels-opeen tot een ondoor dringbare massa en maakte er warrelen de spookgestalten van, die den wakenden eilandbewoners angst en schrik aan joegen. Onheilspellend en naargeestig dreven de misthoorn klanken her en dei- door de lucht. Het was tegen drie uur in den nacht, dat de kustwacht van Stornaway mel ding kreeg, dat misthoorn 4 plotseling niet meer functionneerde. Misthoorn 4 stond opgesteld op een rif, dat een paar honderd meter uit de kust gelegen was. Het was een gevaarlijke geschiedenis. Als straks de visscliersschuiten binnen vielen, zouden zij beslist door dat zwijgen worden misleid en liepen zij alle kans in de gevaarlijke branding te raken en op het rif te pletter te worden ge slagen. In allerijl werd inspecteur Kirpatrick gewaarschuwd. Hij verscheen terstond op het station, hoorde de geschiedenis aan en maakte zich natuurlijk ongerust. „Misthoorn 4 hoort bij post 20. Dat is de oude Burke. Roep hem op en vraag, of er misschien iets aan de electrische leiding mankeert," beval hij den tele grafist. Deze begon te seinen. Twee minuten later keek hij hoofdschuddend op. „Geen antwoord van twintig, inspecteur." „Wel verd....," vloekte Kirpatrick woedend. „Slaapt die oude kerel alweer! Roep hem nóg eens op Tom Burke werd voor de tweede en derde maal opgeroepen, maar hij zweeg als het graf. Inspecteur Kirpatrick stond te stampvoeten. Die ouwe suffer Die sliep, óf wat nog erger was hij was niet op zijn post. Wie weet had hij zelfs niet vergeten den misthoorn in te schakelen Hij ving een onrustigen blik op van den telegrafist. De minuten verstreken en er móést iets gebeuren, om het onheil dat de visschers bedreigde te voor komen. „Laat terstond de reddingsboot uit varen gelastte Kirpatrick. „Zij moet op veiligen afstand van het rif blijven en voortdurend mistsignalen uitzenden. Met dit weer is het onmogelijk naar een defect te gaan zoeken. Indien er ten minste van een defect sprake is...." Hij twijfelde eraan of de maatregel dien hij genomen had nuttig zou zijn het zou minstens drie uren duren voor de reddingsboot de Noordzijde van het eiland was omgevaren en het rif bereikte. Maar het was het éénige waartoe hij besluiten kon een paar mannetjes met een vlet van post 20 uit naar den misthoorn zenden beteekende hoogst waarschijnlijk een paar menschenlevens opofferen Juist stond de telegrafist gereed zijn order uit te voeren, toen er een bericht inkwam van post 19. „Misthoorn 4 functionneert weer. Kirpatrick slaakte een diepen zucht van verlichting. Daar waren de visschers aan een gróót gevaar ontsnapt. De ge schiedenis zelf bleef echter duister. Had Tom Burke inderdaad vergeten den misthoorn in te schakelen en was hij thans wakker geworden Of was er iets anders aan de hand „Roep post 20 nóg eens op!" beval hij kort. Tom Burke werd voor de vierde en zelfs voor de vijfde maal opgeroepen. Maar ook nu gaf hij geen antwoord. Kirpatrick werd helsch. Hij sliep dus nóg in ieder geval was hij schuldig aan ernstig plichtverzuim. Maar nu was de maat vol. Het was Tom Burke's lédtste dutje in dienst van de kustwacht. Hij ging er op staanden voet uit een geschikten candidaat had de inspecteur reeds op het oog. Inspecteur Kirpatrick was voort varend met zijn besluiten. Het was half vijf in den morgen toen hij naar huis terugkeerde en om vijf uur stapte hij opnieuw in zijn auto. Hij ging persoon lijk naar post 20 om de geschiedenis op te helderen en tegelijk Tom Burke zijn ontslag aan te zeggen. Het was half zeven en het begon juist te dagen, toen inspecteur Kirpatrick den eenzaam gelegen post 20 bereikte. De storm begon te luwen, maar de mist hing nog steeds in dichte sluiers boven het eiland en de zee. Afgaande op het geloei van de branding worstelde hij hijgend met den nog steeds krachtigen wind. In de nabijheid van den vuurtoren doemden eenige robuuste gestalten uit den mist op. Het waren oude visschers, die zelden meer uitvoeren en ze stonden in een kringetje met de schouders hoog opgetrokken en de handen in hun zakken. „Is Tom Burke hier bij t" naderde hij hen barsch. „Tom Burke slaapt," zei iemand met een vreemde stem. „Nóg wilde hij grimmig vragen, doch eensklaps opende zich de kring. En toen zag hij daar op den grond een druipnatte gestalte liggen. De man die sliep. „Een schoone slaap," hoorde hij een man zeggen met één arm. „Hij ging m z'n eentje met de vlet uit, om het defect aan den misthoorn te repareeren en hij speelde het waarachtig klaar ook. Maar toen ie terugkwam, sloeg hij met de vlet te pletter de storm staat precies op de rotsen, hè. Hij is net aan gespoeld. Een schoone slaap, zei ik. Zijn laatste en in dienst van de kustwacht." G RAT IS M O N ST E RNI EUWE EXTRA-ZACHTE" Hoogglans y0rlr„dendegla"sdo0r^t oDk 90 zult zegge"' beid *°rdt- De "tonerÏ-"' ,e" *C r°tweemaJÓ beigee" Gewone ^"^'^co^eerd. zooder oer y^ttandgl®1' en daar»"" e* j HOOGGLANS UW TANDEN - GRATIS Deze coupon geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra-zachte Hoogglans Pepsodent Tandpasta. I Coupon uitknippen, duidelijk in- vullen, postzegel van 3 cent voor I porto insluiten en zenden als brief J aan de Firma B. Meindersma, Westerbaenstr. 154 Den Haag. vol-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32