Tot dertien maal toe wordt het papier telkens weer met andere vormen en kleuren bedrukt, eer de kaart gereed is voor den gebruiker. Met behulp van een reductiepasser wordt de groote kadasterkaart (ivaarop het meisje den vinger houdtverkleind tot de gewenschte schaal op het op alumi nium geplakte teekenstuk. voorstelt. Deze schaal is de grondslag voor alie kaarten van den topografischen dienst. Het door den verkenner op deze schaal vervaar digde en van alle topografische gegevens voorziene teekenstuk wordt, om allen rek en krimp te voor komen, geplakt op aluminium. Wie iets weet van kleurendruk, begrijpt, dat dit teekenstuk nu weer moet worden ontleed in afzonderlijke stukken voor alle afzonderlijke kleuren, die de kaart vertoonen moet. Bij de luchtkarteering moet dit evenzoo gebeuren met de door den verkenner aangevulde luchtfoto. Op vellen codatrace, dat is een door schijnend celluloid-praeparaat, waarop aan één zijde geteekend kan worden, moeten dus afzonderlijk worden overgeteekend de lijnen, die rood (huizen, kunstwegen), blauw (water), bruin (hoogtelijnen) en zwart (overige aanduidingen) zullen worden gedrukt, en die daartoe fotografisch op zink overgebracht en daarin geëtst worden. Maar behalve lijnen bevat uw kaart, ook vlakke tinten, soms tot acht verschillende toe, om aard en gebruik van den bodem aan te dui den dus moeten er naar een apart kleurenmodel van den verkenner ook nog een aantal zinkplaten of steenen gereedgemaakt worden, die de verschil lende kleur-vakken in de kaart zullen drukken. En ten slotte is er nog weer een steen noodig, waarop de gegraveerde namen van wegen, wateren, plaatsen, polders, huizen, enz. zoodanig zijn aangebracht, dat ze, op de kaart gedrukt, deze nergens onduidelijk kunnen maken. Hechts: Het plakken van de' Zoodat welgeteld een kaart soms dertienmaal kaarideden het opvouw. opnieuw met weer andere kleuren en andere aandui- ^are unnen gebeurt bij alle dingen bedrukt moet worden, om ze volledig te accuratesse met een verbluf - maken. jende vlugheid en handigheid. De nieuwe, fotogrammetrische kaart wordt bewerkt, door de zuiver onthoekte foto's, van onderen verlicht, nauwkeurig na te trekken op het doorzichtige codatrace. Hier is juist een stukje Zeeuwsch kustgebied in bewerking Om kaarten te bekomen van bv. 1 50.000 (de stafkaart heeft deze schaal) of 1 200.000 dienen alle voor den druk benoodigde stukken natuurlijk weer (fotografisch) verkleind te worden op de kleinere schaalmet de teekenpen moet het geheele werk echter weer daaroverheen opnieuw gedaan worden, omdat allerlei gegevens anders onvoldoende tot hun recht zouden komen. Wanneer we zoo'n veel kleurig stukje kaart in han den houden, dan lijkt het allemaal zoo vanzelfspre kend en zoo eenvoudig, zoo natuurlijk, dat we daarop alles terugvinden, wat we rondom ons zien het spreekt voor ons vanzelf, dat de cartograaf daar weergegeven heeft, wat we zelf ook waarnemen. En het ergert ons, dat de brug, die de vorige maand gebouwd is, nog niet voor komt op den plattegrond, dien we juist hebben ge kocht. Maar wie zoo met ons heeft rondgezien in de ateliers van den Topografischen Dienst, dié zal beseffen, wat een meetkundige precisie-arbeid er vereischt wordt om de kilometers van het aard oppervlak zoo zuiver tot centimeters te herleiden, dat de kaartgebruiker er geen tiende millimetert je aan tekort komt. F. D'ALBEMARLE.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 8