SALATA 'JiJ 0oL"<lo naam Perl <®»5inas® Frambozen ii oK we**» CÜTEX De erfenis van Oom Shabby échten uw 18 <*een hinder ineer van drojie najiel- riemen. Het nieuwe Cute\-oliehoudende na«rel- riemwater (Cutev >il\ Cuticle Ke- ni(iver) houdt I \v nagelriemen soepel en gladen verwijdert de oude nagelriemen op gemakkelijker en een voudiger wijze. Cutex artikelen zijn overal verkrijgbaar. voor gesoigneerde f nagels. Heete flesch 80 ct. Halve flesch 42 li cf. Kwart flesch 25 ct. plus statiegeld Jonge sla wordt nóg lek kerder door ze met Salata aan te maken. Salata, sla saus maakt de sla heerlijk frisch en zacht gekruid. Salata is bovendien voor- deelig, want het vervangt olie, azijn en ei. In een wip heeft U er een verruk kelijke sla mee. Neem een flesch Salata in huis. *7 huis k84T-' S.'w u üiii. RECEPTENBLAADJE. Schrijf een brief kaart aan N.V. Oliefabrieken T. Duyvis Jzn., Koog aan de Zaan, met de woor den Receptenblaadje Salata en DUI DELIJK Uw naam en adre*. door Key Marijs BI en UW tsOZENSyÉ Perl, Sinas en Frambozen - ze dragen den naam Hero met eere. Bereid op de meest moderne en hygiëni sche wijze uit de beste grondstoffen: zuiver volrijp fruit en niets anders. Geen chemische kleurtjes of smaakjes. U proeft van de eerste tot de laatste slok de volle, natuurlijke vruchtensmaak. Daarom zijn deze beroemde Hero-dran- ken méér dan alleen maar 'n heerlijke verfrisschingze zijn gezond! Perl, Sinas of Frambozen drinken is gezondheid drinken met volle teugen. Shabby Pyne was dood. Gestorven aan verval van krachten, of door andere oorzaak. Niemand gaf zich moeite er onderzoek naar te laten doen. Op een diamantdelverij is men nieuws gierig naar heel andere dingen en de lui van de Kimberleymijn maakten geen uitzondering op dien regel. Shabby stierf in den naelit. Heel een zaam in zijn blikken kaja (hut die hij broederlijk deelde met, zijn veertien kip pen. Geen menseh had een kreet van hem gehoord en toen Tom Erkins "s mor gens in de vroegte oudergewoonte de blikken deur opentrapte, om zijn homp maïsbrood af te geven, lie|>en de kippen even lustig op den leemen vloer naar denkbeeldige graankorrels te pikken als alle andere morgens. Bij wijze van ..goedenmorgen"" zei Tom twee keer „Hauwen toen hij geen antwoord kreeg wierp hij een vluchtigen blik op den dunnen stroozak. Shabby lag heel stil en ademloos, en op zijn spichtig vogelgezicht zetelde een trek van wrevel. „Hém verkoop ik geen brood meer." zei Tom Erkins zuchtend en hij trok de deur dicht en liep op een draf naar de controle, om Job Trenton te zeggen, dat Shabby er gewéést was. „Wel, wel. zei de hoofdbaas en daarop begaf hij zich met een getuige naar de hut, om Shabbv's nalatenschap te beschrijven. Veel was het niet, wat Shabby naliet. Veertien kippen, een deken en een paar shillings meer was er bij een oppervlakkig onderzoek ten minste niet te vinden. Maar Job Trenton stelde zich in een dergelijk geval nooit tevreden met een oppervlakkig onder zoek. Hij liet den stroozak opensnijden en den vloer omspitten. Zelf doorzocht hij elk hoekje en gaatje van de hut en sneed ook Sliabby's kleeren open. Maar dat waar hij naar zocht was niet te vin den in Sliabby's nalatenschap bevond zich zelfs geen diamantje ter grootte van een speldeknop. „Ik had het wel kunnen laten." zei Joh Trenton eindelijk. „Openhartig gesproken had ik niet anders verwacht. Onder al die dieven hier was Shabby de éénige, die doodeerlijk was. Dieven zijn het allemaal, zoodra ze de kans maar krijgen. Shabby heeft vaak genoeg de kans gehad, maar hij heeft haar niet willen gebruiken. Alles wat hij vond droeg hij eerlijk af, tot zelfs de kleinste steentjes. Dat blijkt nu wel. En daarom is ie altijd arm gebleven. Eere den brave'....." Toen kwam Tom Erkins met een paar planken en een handvol spijkers aan dragen eti een kwartier later lag Shabby in de kist. Tom kreeg de shillings, de deken en de afgedragen kleeren en de kippen gingen in een zak met Job Trenton mee. Het waren broodmagere scharminkels en het voer eigenlijk niet waard, want voor hetzelfde geld kocht je kippen, die in blakenden welstand verkeerden en zóó in den ]>ot konden. Maar het ging toch niet aan, de beesten zoo maar te laten loopen en dus zette hij een pakkist, achter zijn buis op baar kant en had een kippenhok. Dienzelfden dag werd Shabby begra ven. Twee mannen droegen hem naar den rand van de delverij, waar hij werd neergelaten in een haastig gegraven kuil, die daarna even haastig diehtgeworpen werd. Langs dien rand lagen duizenden van die onverzorgde graven, want de fortuinzoekers van de diamantdelve- rijen blijven doorgaans in een ver geluk gelóóven, totdat, de dood alle verwach tingen achterhaalt. De mannen keerden terug mi twee dagen later was Shabby l'vne door iedereen vergeten. Op een dag, ongeveer zes weken later, kreeg Job Trenton bezoek van een man, die zei, dat hij van Kimberley kwam. ..Ik ben John l'vne en toevallig heb ik gehoord, dat m'n oom Shabby dood is.' „Dat heb je niet verkeerd gehoord," zei Job Trenton. „Hij was een brave man." „Daar zal ik niks van zeggen." ant- woordde John Pyne. ..Maar ilaar kwam ik niet voor. Ik kom om z'n erfenis." „Zijn erfenis vroeg Job Trenton verbaasd. Toen begon hij grinnikend op te sommen „Veertien dooie schar minkels van kippen, een ouwe deken en twee shilling. Dat is alles." John l'vne keek ongeloovig. „Oom Shabby heeft me meer dan eens gezegd, dat hij nog een appeltje had voor den dorst. Hij was van plan liet delven er binnenkort aan te geven en ergens kip pen te gaan fokken. Hoe zou hij met zulke plannen rond hebben kunnen loopen, als hij geen penny bezat Dat ongeloof, waarin wantrouwen lag, beviel Job Trenton niet. „Hoor eens," zei hij beleedigd, „als je me niet gelooft, ga je maar naar het kantoor. Daar ligt een behoorlijk ambtseedig verhaal van wat we na Shabbv's dood in zijn keet hebben gevonden. Méér dan wat ik je daarnet opnoemde was er niet. En als je erop staat, kan je die kippen voor mijn part meenemen. Hoe wel ik het niet billijk kan vinden, dat een ander ermee gaat strijken, nadat ze mij eerst bijna arm gevreten heb ben John Pyne kon zijn teleurstelling maar moeilijk verkroppen. Wel tienmaal herhaalde hij, dat oom Shabby een appeltje voor den dorst moest hebben gehad en toen dat Job Trenton begon te vervelen drong hij hem de deur uit. De kippen gingen met den wettigen erfgenaam mee en kregen in de stad een fatsoenlijk hok. En daar aten ze zich zat tot den dag, waarop John Pyne het in zijn hoofd zou krijgen, hen te slachten voor den pot. Het was ongeveer een maand later, dat John Pyne op een dag in zijn kip penhok greep, een mes ter liand nam en één van de erfstukken van oom Shab by den hals afsneed. Hij reinigde de krop en zag tot, zijn enorme verbazing, dat deze, in plaats van schelpen en grint, uitsluitend glazige steentjes bevatte. Hij bekeek ze wat nauwkeuriger en schudde verbijsterd zijn hoofd. De krop was gevuld met kleine, maar mooie, zuivere diamanten Hij greep een tweede kip en een derde - totdat eindelijk de lieele erfenis van oom Shabby onthalsd op den vloer lag. Daarnaast lagen de koppen en op tafel een hoopje diamantjes, waarvan hij de waarde op minstens honderd - vijftig pond sterling schatte. Even verbaasd als plezierig gestemd, gaf hij zich eindelijk de moeite naar den sleutel van dit geheimzinnige raad sel te zoeken. En spoedig genoeg was hij er achter. Al die onnoozele kippenlialzen vertoonden het litteeken van een snede. Oom Shabby had al zijn kippen geope reerd, de kroppen leeggehaald en daarna weer dichtgenaaid. En daarna had hij hen zooveel diamantjes laten pikken, als ze noodig hadden, om hun voedsel te vermalen. ..Die eerlijke oom Shabby," grinnikte John Pyne vroolijk. ..Bedoelde hij (lat met zijn appeltje voor den dorst

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18