KROON - JUWEELEN Hechts 4e kroon, die door koningin Elizabeth bij de kroning gedragen zal worden. Ze is van platina, en alleen versierd met diamanten. Onder deze diamanten bevindt zich de beroemdste der wereld, de Koh-I-Noor, de „berg van licht". Hij is gevonden in de mijnen van Oolconda, Zuid-Indië, en behoorde tot 1739 tot de kroonjuweélen van de grootrnogols. Na tal van avonturen werd de Koh-I-Noor door de Engelsehen buitgemaakt, toen ze in 1849 de Punjab veroverden. De diamant werd te Amsterdam afgeslepen tot 100 karaat en als broche door koningin Victoria gedragen. De zalving van den koning door den aartsbisschop van Canterburg is een der meest belangrijke momenten der kroningsplechtigheid. Hiervoor warden de ampul en de bijbehoorende lepel gebruikt. De ampul is van goud in de gedaante van een adelaar en bevat een kleine, hoeveelheid kostbare olie. De weinige druppels die bij de kroning van James LI gebruikt werden kostten 2500 gulden. Het „zwaard van gerechtigheid in de tijdelijke macht", hetwelk zich in den Tower bevindt. Ook dit attribuut wordt tijdens de kroning van lat Engelsche koningspaar gebruikt. - De SiEdwardskroon werd gemaakt. voor de kroning van Karei II (23 April 1061) naar het model der kroon van den laatsieu A ngelsaksiseken vorst Sint Edward den Helijder. die regeerde van 1041 tot 1006. Den koning wordt deze kroon, die een gewicht heeft van zes pond, slechts enkele oogen- blikken op het hoofd gezet voor hij gekroond wordt met de kroon van het wereldrijk. De kroon bestaat uit 'n gouden hoofdband, versierd niet rosetten van schitterende steenen, die weer omkranst zijn met diamanten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 34