-i'SSlHW De rijksappelen, links die voor den koning. Het kruis staat op een amethist. De bal is van zuiver goud en gevat in een ring van paarlen met rosetten van edele steenen en dia manten, saffieren, robijnen en emeralden. Het hart van het kruis wordt aan een zijde gevormd door een emerald, aan den anderen kant door een saffier. Rechts de rijksappel voor de koningin, die eens toebehoord heeft aan koningin Mary, de gemalin van onzen stadhouder Willem III. De trompetten, die bij de kroningsplechtigheden gebruikt worden, zijn van zilver. Van elk instrument valt een zijden banier neer met prachtig borduurwerk in rood en goud, dat het koninklijk wapen voorstelt. De Indische keizerskroon is gemaakt voor de kroning van koning George V tot keizer van Indiè, 'n plechtig heid, die in 1912 te Delhi plaats vond. Sinds 1874 is de koning van Groot-Brittannië ook keizer van Indiê. Daar volgens een oude wet de Engelsclie koningskroon niet over de grenzen van 't land gebracht moeht worden, moest een nieuwe kroon gemaakt worden volgens het model van de Engelsche rijkskroon. Tal van edelsteenen en diamanten versieren ook dit zeer kostbare kleinood. Tijdens de kroningsplechtigheid zullen de hielen des konings worden aangeraakt met de sporen van St. George, de emblemen van ridderlijkheid. Daarna wor den de sporen op het altaar gelegd. Vroeger werden ze door den vorst gedragen, maar thans bestaat er gevaar dat ze in het prachtige borduurwerk van 's konings mantel of in dien zijner gemalin blijven vasthaken. Deze sporen zijn vervaardigd voor de kroning van Karei den Tweeden, wijl de oorspronkelijke door de regeering van Cromwell waren verkocht. Ze zijn van zuiver goud en sierlijk bewerkt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35