(leed niets om Albert tot een volgend bezoek aan te moedigen. De korte ontmoeting bad echter een diepen indruk gemaakt op baar gast. Albert was, zooals dit vaak gebeurt met stille teruggetrokken menseden, hopeloos verliefd geworden op het meisje. Zijn gevoelens waren geen geheim voor het koninklijke huis, dat zijn keus ten volle goedkeurde. Het leek volkomen juist voor den zoon van Engelands koning de dochter te huwen van den Schotsehen adel, want, niettegenstaande de naamsverandering tijdens den oorlog, herinnerde men zich nog zeer levendig dat het huis Windsor van Duitschen oorsprong was. Albert, met zijn bovenmate gevoelige natuur, zijn afkeer van alle kennismaking met vreemdelingen, had een groote behoefte aan den steun van een huiselijker! haard. Alleen in gezelschap van wie hem lief waren, in die atmosfeer waaruit alle gekunsteld heid ter wereld was verbannen, waar de warmte en oprechtheid van vrienden hem konden steunen, alleen daar kon hij het zelfvertrouwen en de persoonlijke zelfstandigheid vinden, onmisbaar voor de plichten die zijn koninklijke geboorte hem had opgelegd. Een der laatste afficieele foto's van koning George Vl en koningin Elizabeth. I Ae hertog van York bracht herhaaldelijk 'n bezoek aan Schotland en na elk bezoek was hij er zekerder van dan ooit dat het jonge aristocratische Schotsche meisje, dat zijn hart had veroverd, de uitverkoren vrouw en levensgezellin was die hij noodig had. Men trachtte op heel handige manier Albert en Elizabeth tot elkaar te brengen, maar-elke poging had alleen tot gevolg het verzet van lady Elizabeth te vergrooten. Het zou nooit gebeuren dat een Strathmore een koningszoon zou trouwen omdat sommige politici voelden, dat het tijd was, dat hij trouwde. En Albert kon, ofschoon hopeloos verliefd, het meisje zijner keuze niet overtuigen, van zijn gevoelens. Zoo gebeurde dat, wat niemand verwacht had, de dochter van een Schotsehen aristocraat de hand van een prins van den bloede weigerde. Niet eenmaal, maar tot viermaal toe. De Strathmores deden niets om hun dochter te beïnvloeden. Ze trokken er zich niets van aan of een koningszoon zijn gunsten over het hoofd van hun kind uitstortte. Waarom ook De voorouders der Strathmores waren immers al met koningshuizen verbonden geweest, lang voordat het huis van Han nover eraan kon denken op den Engelschen troon te zetelen 1 Schotten zijn trotsche maar eigenaardige men- schen. Toen een dochter van de groote koningin Victoria den Sclïotschen hertog van Argyll huwde, hoorde men den ouden tui nier der Argylls zeggen „Wat zal de koningin trotscli zijn vandaag De hertog van York was. niet terneergeslagen door deze afwijzingen, maar toch hadden ze tot gevolg dat hij niet meer zoo zeker was van zichzelf en nog gereser veerder werd dan vroeger. De prins van Wales hield veel van zijn broeder, niet tegenstaande het opval lend verschil van karakter. Jarenlang waren zij de beste vrienden geweest en Edward, die Albert's strub belingen van nabij volgde, beschouwde het als zijn plicht hem te helpen. Im pulsief, zooals steeds trou wens, wendde Edward zich persoonlijk tot Elizabeth en wat Albert niet had kunnen volbrengen, deed Edward's vlotte persoon lijkheid in 'n oogenblik. Lady Elizabeth liet niet na haar afkeer te moti- veeren voor een huwelijk dat alleen uit politieke en dynastieke overwegingen tot stand kwam. Edward lachte en antwoordde „Wees nu niet dwaas. Albert houdt van u. Hij heeft het me zelf verteld." Enkele weken later werd het huwelijk van koning George's eenige dochter, prinses Mary, met burg graaf Lascelles voltrokken. Naast het knappe bruids meisje lady Elizabeth Bowes-Lyon liep, heel wat zekerder van zichzelf, de hertog van York. Op 16 Januari 1923 werd de offi- cieele verloving bekend gemaakt. De echte typische Schot, de graaf van Strathmore, sprak het publiek voor het eerst en het laatst toe kort na de bekendmaking der verloving. Met typi sche vrijmoedigheid ont hulde hij hoe Albert vaker naar de hand van z'n doch ter had gedongen en hoe zij hem had geweigerd. Des te meer beviel het hem dat de jongelui ten slotte el kaar hadden gevonden. „Wij Strathmores," zei hij, „hebben nooit het hof ge zocht. Elizabeth is 'n schat van 'n meisje en de her tog is een groot Engelsch gentleman. Ik koester de Prinses Elizabeth en prinses Margaret Rose gefotogra feerd hij een bezoek aan de Nationale Pony-tentoon stelling, welke onlangs te 'Londen gebonden werd. beste hoop dat beiden werkelijk gelukkig zullen wor den." En dan voegde hij eraan toe, daar hij 't niet over zijn Schotsch hart kon krijgen Londen niet even een steek onder water te geven „Ze zullen er aan moeten wennen dat mijn dochter niet rookt noch iets van dat alles wat heden ten dage voor modern geldt 1" Londen nam er geen aanstoot aan, want het lachende, smaakvol gekleede en aantrekkelijke jonge meisje stal weldra alle harten. Het huwelijk werd plechtig voltrokken in April 1923. In haar nieuwe schoondochter vond koningin Mary weldra de ge zellin met wie zij het ten volle eens was. De beide het meest op den voorgrond tredende dames van Enge land sloten een warme vriendschap en brachten een groot gedeelte van haar vrijen tijd samen door. In 1926 werd hun eerste kind, prinses Elizabeth, geboren, de tegenwoordige elf jaar oude kroon prinses. De gelukkige gebeurtenis vormde een keer punt in het leven van den prins, die in zijn vader schap nieuwe krachten putte voor het volbrengen van zijn plichten. Hij maakte een speciale studie van alle sociale vraagstukken die op de jeugd van het land betrek king hadden. Zijn jaarlijkseh zomerkamp voor de openbare school en de werkende jeugd lieeft ontzag lijk veel goed gedaan en veel bijgedragen tot weder - zijdsch begrip der verschillende standen. Zes jaar geleden kreeg prinses Elizabeth een zusje, dat de lieveling van het keizerrijk is geworden, prinses Margaret Rose. Aldus groeide Albert's huise lijk leven, waaromheen zijn gansche aandacht zich concentreerde, uit tot één geheel dat harmonieus en gelukkig in kalme banen verder ging. Ex-koning Edward, in zijn afscheidsrede aan het keizerrijk, zinspeelde op dat huiselijk geluk met een klank van verlangen in zijn stem. Het was nooit de wensch van den hertog van York, koning te worden, maar de ervaring heeft geleerd, dat niet altijd diegenen, die graag regeeren willen, de bes te heerseliers zijn. En nu hij de teugels van het bewind in handen heeft genomen, en op zijn schouders de zorg drukt voor een heel keizerrijk, zijn wij ervan overtuigd, dat liij niet zal falen. Engeland verwacht van George VI geen wereldschokkende daden, maar het volk weet, dat hij, met de lachende koningin aan zijn zijde, de natie al zijn diepgevoelde sym pathie zal geven en dat hij zich zal doen kennen als de waardige opvolger van zijn grooten vader.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3