SCHATTEN DER NABOBS BIJ HET KRONINGSFEEST :§m De Maharadja van Patiala hij bezit n paarlen ceintuur van bijna twintig millioen guide Hij, die voor den rijksten man ter wereld doorgaat, de Nizam van Hyderabad, vierde kortelings zijn zilveren jubilé, en om hem te eeren brachten de Indische vorsten hun bergen goud en juweelen weer eens te voorschijn. De durbar (receptie) te Hyderabad was schitterend, maar zal waarschijnlijk ver in de schaduw gesteld worden door de durbar te Delhi, als koning George VI en koningin Elizabeth de hulde van hun Indische onderdanen in ontvangst zullen nemen. Dan zullen er voor de oogen van het nieuwe kei- zerspaar juweelen worden gedragen, in den loop van eeuwen bijeengeza meld, juweelen, met bloed bespat, juweelen, die koel de drama's der wereld geschiedenis hebben door- geschitterd een parade van glans en fonkeling, die in pracht zelfs het Don- densche feest van 12 Mei overtreffen zal. Want Britsch-Indië, het groote schiereiland met zijn bevolking van meer dan 350 millioen menschen, waar voortdurend het pro bleem rijst, hoe iedereen aan eten moet komen, is het woonoord van velen der rijksten ter wereld. Men schat het goud, dat de Indische vorsten hebben opgestapeld, op 'n waarde van tien billioen gulden alleen het goud Het zilver en de edelgesteen ten vertegenwoordigen een nog grooter bedrag. Als nu die potentaten een feest beramen als de groote durbar, het statig ste aller kroningsfeesten, wat moet dat dan een op tocht worden, met de fon kelende dekken der olifan ten, de juweelen en het goud op de kleeren der vorsten en hovelingen, de pracht van versiering en vuurwerk Er zijn pogingen gedaan, om den rijkdom te schat- ten van dat arme land, 1>e Maharadia van Jodhpur. maar die pogingen misluk ten de vorsten hadden geen zin, zich uit te laten over den omvang van hun bezit. Men beweert echter, dat er in géén land ter wereld zooveel goud bijeenligt als in de schatkamers van Indië. Alleen bij de grootste feesten halen de heerschers hun fabelachtige schatten uit donkere, strengbewaakte kelders en kluizen te voorschijn. Onder de tweehonderd vorsten zijn er De Maharadja van Bikcmir.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6