f WC f weegt, en waar hij '11 mil- lioen voor betaald heeft. Hij is ook eigenaar van den Keizerin-Eugénie- diamant, dien Potemkin aan Catharina de Groote gaf, en die later in 't bezit was van Napoleon III. De pracht, waarin die heersohers leven, is sprook jesachtig. Zij bewonen pa leizen als in de Duizend- en-een-nacht, zij houden terechtzittingen in buiten sporig weelderig décor. Ontvangt de Gaekwar van Baroda zijn onderdanen, dan ligt er in de audiëntie zaal een tapijt uitgespreid, dat heelemaal uit diaman ten, emeralden, robijnen en parels bestaat. De po ny, waarop de Maharadja van Kashmir in gala uit rijdt, is opgesierd met emeralden tot 'n waarde van driekwart millioen gulden Zoo paradeert straks weer met oostersche praal en pracht de fabelachtige 1 i De 'Sizam van Hyderabad hij gaat door voor den rijksten man ter wereld. Z'n inkomen zon 100.000.000 gulden per jaar bedragen. rijkdom der Nabobs in 't groote, Indische keizer rijk, waar weelde en armoe onbegrensd zijn. De Gaekwar van Baroda is een van de rijkste Indische vorsten. Z'n sprookjes- paleis te Baroda is wereldvermaard. De Maharadja van Kashmir geniet, een inkomen van twintig millioen gulden per jaar. 'n vijftig, wier namen voorkomen op het lijstje van de rijksten der aarde. Bij hen vergeleken zou Salo mon in al zijn heerlijkheid een arm man zijn, moest het fabelachtige goud van Midas voor klein geld door gaan, werden de juweelen van '■aba misschien niet aangekeken. Rockefeller en Ford zouden bij hen een heel eind achter staan. Als er een nieuwe monarch erkend wordt, of als er een vorst een troon bestijgt, om den ongetelden en onberoerden rijkdom zijner voorouders te erven, wedijveren de andere vorsten, die de plechtigheid bijwonen, met elkaar in weelderigheid en geschen ken. De Nizam van Hyderabad, de Maharadja van Jamu on Kashmir, de Maharadja van Patiala, de Gaekwar van Baroda en de Maharadja van Mysore r ziehier eenige namen, die Indischen rijkdom noemen rijkdom, waarvan de wereld zich hot eerst duizelend bewust werd bij de eerste durbar te Delhi in 1877. Maar de grootste van die heersehers is de Nizam van Hyderabad. Zijn persoonlijk fortuin wordt geschat op meer dan vijfhonderd millioen in goud en vier billioen in juweelen, waaronder minstens twee van de beroemdste edelsteenen ter wereld de Nizam-diamant, van 277 karaat, en de Victoria- diamant van 177 karaat, waar hij vier millioen gulden voor betaald heeft. De Maharadja van Patiala bezit een paarlen- ceintuur van bijna twintig millioen gulden waarde. De Maharadja van Kashmir heeft een inkomen van twintig millioen per jaar. De Gaekwar van Baroda heeft o]) zijn Zondagschen tulband den Akbar Shab, die 71 karaat weegt, of de Zuidster, die 125 karaat,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 7