MASSA-JUSTITIE 4 (FURY) Het opgehitste en zin- nelooze gepeupel be stormt de provinciale gevangenis om zich meester te maken van den verdachte. Toen 't niet gelukte tot de cel door te dringen, staken zij 't gebouw in brand, zoodai de vermeende misdadiger levend ver brandde. De rechtszaal-scène tijdens het felle requisitoir van den officier (Walter Abel). Vooraan op de getuigen bank Sylvia Sidney, wier gevoelig spel als getuige algemeene ontroering verwekt. Spencer Tracy als Joe Wilson, de man, die na de lynchpartij en kel en alleen nog met wraak, teugellooze wraak, behept was. In den laatsten tijd is de Metro Goldwyn Mayer nog al bijster ge lukkig met de films, welke zij uit brengt. Want ook deze, van Fritz Lang, belooft een geweldig succes te worden, gezien het feit, dat zij qualitatief verre boven haar voor gangsters uitsteekt. Het is n pracht van een film, welke van t begin tot 't einde boeit en die men zich nog lang zal blijven herinneren. Scherp en fel is het requisi toir, dat de officier van justi tie (Walter Abel) houdt tegen de 22 lynchers, die verdacht worden een onschuldige, onder verdenking van kinderroof, in de gevangenis levend te hebben verbrand. Die onschuldige is een eerlijke, goede knul, een beetje onverschillig van aard, doch volgens zijn meisje (Sylvia Sidney), waarop hij tusschen. twee haakjes stapel gek is, niet anders dan een groote jongen. Na een gedwongen schei ding van een paar jaar, in welken tusschentijd hij zich door hard werken een behoorlijk bestaan heeft verzekerd, gaat hij per Ford en met 'n hart vol jubel naar zijn uitverkorene toe om haar te trouwen, doch bereikt haar nooit. Onderweg houdt 'n halve gare veldwachter hem aan, onder verdenking van kinder roof en dan verloopt het drama volgens alle regelen der barbaarsche Amerikaansche lyncliinstincten. „Ach, de massa denkt niet, heeft geen tijd om te denken en kan niet denken," is het voornaamste excuus, dat wordt opgeworpen. Goed, maar als dat waar is, waarom houdt men die massa dan niet beter in toom. Als het drama zich eenmaal voltrokken heeft, moet men maar tot een der ongelukkige slacht offers behooren. Het ongeloofelijke wraakgevoel van den betreffende (uitmuntend weergegeven door den uitstekenden acteur Spencer Tracy) is dan ook vol komen verklaarbaar. Dat Fritz Lang ondanks zijn betrekkelijk kort verblijf in Amerika zoo raak en zuiver deze „lynch - film" in elkaar heeft gezet, pleit voor zijn meesterlijk vakmanschap. Het arrangement der verschillende typen, om het zoo maar eens te noemen, is door zijn volkomenheid alleen reeds een knap staaltje van filmregie. Daarnaast heeft deze film echter nog een legio andere kwaliteiten, welke haar een allereerste plaats doen innemen, in de rij goede films van de laatste jaren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 34