Sb T ïïi J tïi?:. r-'Si' ln Overslag behoort de gaaischietiny tot de onmishare kerm is feestelijkheden. Rechte En wie er den gooi bemachtigt, dien zal, als den held van 'f feest, deze kermis nog jaren heugen. (lie paar dagen van afwisseling, van vol komen ontspanning per jaar, waarin zoo grondig de schade aan dolle pret en dwaze jolijt wordt ingehaald, dat er weer een half, een heel jaar op geteerd kan worden. Maar nergens méér hebben de Zeeuwen hun kermis van noode dan die beneden de Schelde, in de oude polders van Zeeuwscli- Vlaanderen. Ze hebben er in het nauw contact met luchtiger en vroolijker, luid ruchtiger en goedlachscher Zuiderburen een smaak in feestelijke jool. een behoefte aan daverende pret gekregen zoo sterk, als wij ze op de eilanden niet kennen. En omdat een jaar van wachten ze dan ook te lang zou vallen, vieren ze er niet alleen op de plaatsen van beteekenis een voorjaars- en een najaarskermis, maar las- schen ze er te hooi en te gras ook nog maar 'lis een wijkkermisje in. En zoo moet het toch al heel raar loopen, wanneer je als rechtgeaard Zeeuwscli- Vlaming op een goeden dag het onmisken bare kermisgevoel in je voelt tintelen, en je zoudt er niet ergens in de buurt een plekje kunnen bereiken, waar het feest juist in vollen gang is, en waar ze je maar al te graag zullen ontvangen om deel te nemen aan de algemeene 'verbroedering, die de volle over gave van vroolijkheid en pleizier er teweeg brengt. In de groote steden, ja, daar heeft de kermis zich moeten moderniseeren, daar hebben de spullebazcii de buitenissigste nieuwigheden en dure fratsen moeten ver zinnen 0111 de mensehen te lokken en nieuwsgierig te maken. Nieuwsgierig naar de pret Neen, wij hebben in Zeeuwsch-Vlaanderen de nieuwsgierigheid, wij hebben vreemde, dure nieuwigheid niet noodig wij hebben aan onze eigen gezonde vroolijkheid, aan onze dartele dwaasheid genoeg om te feesten, dat 't tot over de grenzen en over de .Schelde davert. Hoe slechter de tijden, hoe zwaarder de druk hoe grooter de behoefte om een dag, een week lang den ernst te vergeten en onbezorgd de luchthartige blijdschap te vieren, die ons weer voor maanden in staat zal stellen ook zware tijden voor licht te tellen. l)ie hebben geen last ■an duizeligheid Links Prijsbollen. het oude Vlaamsche spel, is in Overslag ook een wezenlijk bestanddeel van de kermisviering. En als ile stemming mocht verflauwen, dan zorgt de dorpt muziek roor nieuwe animo.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17