HET GEHEIM VAN DE BANK VAN FRANKRIJK Het legertje der in liet blauw gekieede beambten, die iederen dag eoor mil Goud Het is ter beveiliging van de levensader van den Fransclien Staat dat alle wonderen, die de, moderne techniek vali het beton, het staal, de electriciteit, enz. heeft geschapen, worden toegepast in dat welbekende gebouw der Banque de France, in de Rue de la Vrillière. De bezoeker, die erin slaagt de toestemming te verkrijgen om de goudkelders der bank te bezoeken, ziet zich, na een ijzeren trap te zijn afge daald, geplaatst tegenover een stalen deur ter dikte van tachtig centimeters en een "drie a vier meter breede gang. Voor de deur staat een electrische tractor op rails en boven de deur de inscriptie Toren E. De electrische tractor kan aan den anderen kant van de gang een blok staal en beton gaan halen van 17 ton, dat hij in het midden van de gang kan laten staan en waartegen geen modern geweld bestand is. Dit is de eenige toegangsweg tot de 28 meter dieper gelegen kelders, die '11 oppervlakte beslaan van 103 bij 107 meters, en wier gewelven gesteund worden door onge veer 500 pijlers. Het bouwen van deze ondergrond- sche ruimten heeft millioenen gekost en drie jaren Een der hoofdgangen in de onderaardsche ruimten. Van hieruit leiden tal van zijgangen in linksche en rechtsche richtingen liaenen aan goud onder de gewelven rollen. De Karretjes op ae joio gaan in ile richting der stalen kluizen om er hun kostbaren last te luden. De deur van een stalen brandkast. De deuren zijn alleen te openen door twee sleutels, maar er is geen enkele persoon, hoe hooggeplaatst ook, die beide sleu tels tegelijkertijd in handen heeft.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2