SCHOTLAND Jieeds de eelsleploef Zij betvaart de herinnering yvigUötuhF Bessa Negen doode vliegen spreken.... lOOO gulden aan prijzen 35 door Ked Pittock Detectives beantwoorden bijna nooit aan de voorstelling, die men zich van hen maakt. In den tijd toen ik als verslaggever van de Chicago Tribune bijna dagelijks met hen in aanraking kwam, deed ik in dit opzicht meer dan een teleurstellende ervaring op. Een uitzondering maak ik voor ser geant Alvin Gates. Zijn naam bezat een tooverklank in het korps Governments Men. Het was in de moordzaak Brownell, dat ik hem ontmoette. De laffe moord op den ouden heer Brownell, die buiten Chicago een aardige villa, bewoonde, wekte indertijd nogal wat opzien, omdat de moordenaar voor het eerst in de ge schiedenis der criminalistiek van gifgas gebruik maakte. Mr. Brownell woonde samen met zijn neef en met een bejaard echtpaar, dat voor zijn huishouden zorgde. Hij deed zaken en op een dag, toen hij reeds een week ziek te bed lag, kreeg hij 's avonds bezoek van zijn boekhouder een ze keren .John Govnick, die vroeger in 'n chemicaliënzaak had gewerkt. John Govnick bleef den heelen avond en kwam om elf uur in de keuken zeggen, dat de huishoudster en de butler naar bed konden gaan. Volgens zijn bewering had hij mr. Brownell een groot bedrag aan geld gebracht. Om twaalf uur was de bezoeker ge reed met het schrijven van een paar brieven, en was heengegaan. Om half een 's nachts kwam George Brownell thuis, de neef van den ouden heer. Hij bemerkte dat het licht in de slaapkamer uit was en in de meening dat zijn oom sliep, begaf hij zich regel recht naar boven en naar bed. 's Morgens om zes uur verscheen de butler het eerst beneden. Hij rook een vreemde lucht in de gang en wierp on middellijk alle vensters en deuren open. Toen ging hij naar den ouden lieer kijken. In zijn slaapkamer was die vreemde lucht nog sterker en zijn eerste werk was twee van de drie vensters open te schuiven. Toen hij daarop voor het bed trad bemerkte hij tot, zijn groo- ten schrik, dat mr. Brownell dood was. Aan het voeteneinde van het bed stond een flesch op den grond met een scliroef- dop ernaast overigens viel hem niets bijzonders op. Onmiddellijk begaf hij zich naar boven en wekte George Brownell. Er werd een dokter gehaald en deze constateerde terstond, dat Brownell een gewelddadigen dood gestorven was tengevolge van gifgas inademing. Hij waarschuwde de politie en om acht uur was het onderzoek naar den moordenaar reeds in vollen gang.. Toen ik kwam waren juist de eerste, verliooren achter den rug. .Tolin Gov nick was van huis gehaald en hij was de laatste, dien men onder handen genomen had. Hij was keurig gekleed, ongeveer zesentwintig jaar oud en maakte geen ongunstigen indruk. Wel leek hij tame lijk van streek. George Brownell, de neef van den ver moorde, was evenmin zichzelf meester. Een half uur later kwam er teekening in de zaak. Allereerst werd vastgesteld, dat de portefeuille met, bankpapier ver dwenen was. Voorts leverde, een nauw gezet onderzoek van de deuren, de ven sters en den tuin het bewijs, dat er géén vreemde bezoeker in huis was geweest. De dokter constateerde dat de flesch een betrekkelijk langzaam werkend gif gas bevatte, dat geen pijnen of benauwd heid veroorzaakte. Zijn conclusie luidde, dat het gas den ouden lieer Brownell in den slaap had gedood en dat de dood moest ingetreden zijn tusschen twaalf en vier uur 's nachts. Aanwijzingen of iets van dien aard had de moordenaar niet achtergelaten Een minutieus onderzoek van het moordvertrek leverde als éénige bijzon derheid negen gegaste vliegen op, die alle negen onder de vensterbank lagen. In iéder geval stond echter vast, dat de moordenaar niet ver gezocht hoefde te worden. Het was zelfs voor een leek duidelijk op wien in dit geval de verdenking zou komen te rusten. John Govnick had in een chemicaliënzaak gewerkt, en had dus vermoedelijk verstand van gifgas sen. Voorts gaf het te denken, dat, hij het echtpaar naar bed had gezonden. Ik kon mij niet ontveinzen, dat de zaak er leelijk uitzag voor John Govnick. En dat scheen hij zelf ook te beseffen, want, naarmate de tijd verstreek werd hij zenuwachtiger. Niemand beschuldig de hem, maar de vragen, die de in specteur hem stelde, waren duidelijk genoeg. Eindelijk staakte de inspecteur het verhoor. Met zijn handen in zijn zakken vatte hij post in de gang. De dokter stond bij hem. „Waar wacht u eigenlijk op hoorde ik den laatste vragen. „Sergeant Gates," antwoordde de inspecteur kort. „Ik lieb hem laten roe pen, maar feitelijk was het overbodig. De zaak is duidelijk genoeg. Moord met voorbedachten rade en roof als motief. John Govnick is de dader." Met gespannen verwachting zag ik de komst, van den bekenden detective te gemoet. Het duurde lang voor hij kwam, doch eindelijk zag ik hem binnen stormen. Hij groette ons nonchalant, keek ons met een vluggen blik aan en liet zich haastig inlichten. Toen de inspecteur zijn gefluister staakte, knikte hij even en liep naar de moordkamer. „Zijn er óók vliegen in de kamer ge vonden, inspecteur vroeg hij eens klaps. „Geen enkele," zei de inspecteur. „Déze vonden we onder het venster." „Hoe lang duurt het voor een vlieg sterft aan dat, gifgas Deze doode vliegen kunnen misschien spreken. „Oogenblikkelijk," verzekerde de dok ter. „Zoodra het gas lien overvalt, zijn ze er geweest." „Dus als een van die vliegen bij de deur door het gas overvallen was, dan zouden we haar daar gevonden hebben!" hernam de detective. „Ongetwijfeld „Dan bevonden al deze vliegen zich dus reeds bij het venster, toen zij stierven," stelde sergeant Gates vast. „Welnu, inspecteur, dan is het gifgas pas in de kamer gebracht, na onge veer kwart over drieën vannacht het, tijdstip, waarop de dag begon aan te breken. Want vliegen die opgesloten zijn in een donker vertrek worden aangetrokken door het licht en zoodra het eerste och tendgloren door de vensters valt, zal men ze daar vinden. We stonden allemaal een oogenblik perplex over die pertinente uitspraak. Behalve George Brownell. Hij zakte bij na door zijn knieën van angst en toen de inspecteur zijn handboeien te voor schijn haalde, liet eensklaps hot, laatste restje wilskracht hem in den steek. ,,'t Was half vier, toen ik naar be neden sloop met die flesch...." be kende hij toonloos. MET Bij ,,Fort William" VACANTIE NAAR Edinburg,de hoofdstad, vereen igt in zich de bekoring van historische herinneringen met de schoonheid van een schilderachtige stad. Van hieruit of vanuit Glasgow kunt U den beroemden toer aanvangen door die heerlijkeuitgestrekte land streek, bekend als de „Trossachs". Een treinreis door de Hooglanden ontsluiert een altijd varieerend panorama van bergen en meren (lochs). Vanuit Londen kunt U de „Flying Scotsman" of de „Royal Scot" nemen, de twee wereldberoemde treinen, vermaard wegens hun com fort en snelheid. Retourprijzen 1 d. per mijl 3. Klasse; 11/2 d. 1. Klasse. Dag- en Nachtdiensten naar en van Harwich. Vraagt geïllustr. prosp. bij de voor naamste Reisbureaux. LONDON NORTH EASTERN EN LONDON MIDLAND AND SCOTTISH RAILWAYS toont U duidelijk hoe soepel en zijde achtig - glanzend Uw haar na een was- sching met de alkali- en zeepvrije Zwartkop "Shampodor" wordt. "Sham- podor" ontwikkelt geen kalkzeep (dof- grijzen neerslag op het haar), welke zoo hinderlijk is. Met dit moderne haarwasch- middel houdt U het haar gezond en U zult zich verheugen over den mooien "slag" in Uw haar en de grootere duur zaamheid der ondulatie. 'Shampodor" voor iedere haarsoort en "Blond-Speciaal" per pakje 20 cent. Beide soorten ook "vloeibaar" in flacons van Fl. 0,35, 0,85 en 1,25! Verlangt bij Uw kapper een haarwas- sching met Zwartkop Non-Alkali", I de geconcentreerde Shampodor ge galand eelcL aUcaii-ulij. O en vacantie zonder camera is maar een halve vacantie. Met een Bessa daarentegen geniet U dubbel. Dan kunt U al het moois, dat U ziet, mee naar huis nemen - als blijvende herinnering. Haarscherp geteekende foto's dank zij de wereldvermaarde Voigflander-optiek. Door den ontspanner aan den loopbodem kunt U het toestel met beide handen vasthouden, zoodoende zelfs bij langere momenten geen „bewogen" opnamen meer. Voigtlan- der Bessa is ook verkrijgbaar met gekoppelden afstandsmeter. Prospecti voor camera's eri films op aanvraag gratis bijden Imp. voor Nederland, Fa. J. P. Vos, Nw. Haven 94, Rotterdam, telefoon 15000. Doet U mee aan de nieuwe Voigtlander-prijsvraag? waaronder vele prachtige Camera's. - Vraag bij Uw foto- handelaar om de Voigtlander-Puzzle. Gratis verkrijgbaar. I L L U S T R A de film voor daglicht BESSAPAN voor dag- en kunstlicht met de wereldberoemde Voigtlander-optiek I

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35