Zij stroopte haar mouw op en ontblootte een bloe dende wond aan baar onderarm. Tracy legde er vlug een noodverbandje omheen, duwde haar vervolgens zonder veel complimenten op de treeplank van zijn auto en behandelde haar knie met jodium. Toen sloot hij zijn trommel en knikte tevreden. „Ziezoo, dat kan geen kwaad meer, zuster. Gefeli citeerd met. den goeden afloop. En nu zal ik eens pro- beeren die ruïne uit den weg te ruimen, voor ik u thuisbreng." Heimelijk bewonderde hij haar knap gezicht en de volmaakte rust, waarvan zij blijk gaf. IJverig was zij hem behulpzaam bij het lastige karweitje. Een paar maal raakten hun handen elkaar en op een oogenblik, dat zij zich allebei voorover bogen, voelde Tracy een zijige haarlok langs zijn wang kriebelen. Hij snoof een zacliten geur van lavendel op en sloot voor een ondeelbaar moment zijn oogen. Een ge schikter oogenblik had Cupido niet kunnen kiezen, om een van zijn vurige pijlen af te schieten. En toen Tracy zich oprichtte uit zijn gebogen houding, had de trek van inspanning om zijn mond plaats gemaakt voor een vreemden glimlach Tracy zat in zijn eentje in zijn spreekkamer en belde het Vrouwenhospitaal op. Sinds hij afscheid had genomen van zuster Margaret was er nog geen half etmaal verstreken, maar in dien tijd had hij een paar interessante ontdekkingen gedaan. In de eerste plaats had hij ontdekt dat zuster Marga ret het liefste en flinkste meisje was, dat hij ooit had ontmoet en in de tweede plaats, dat een dokter, die reeds tegen de dertig begint te loopen, eigenlijk allang getrouwd behoorde te zijn. „Mag ik zuster Margaret even spreken vroeg hij, toen de portier van het hospitaal hem antwoord gaf. Het duurde lang voor zij kwam. „Met Tracy Perkins, zuster Margaret," begon hij vertrouwelijk. „Hoe voelt u zich vanmorgen Geen nadeelige gevolgen van het ongeluk kunnen be speuren V' „Niet het minst, dokter zoo gezond en levendig als een vischje," kreeg hij schertsend ten antwoord. „Gelukkig, u is door het oog van een naald ge kropen. Ik had Ti wat te zeggen, zuster. Ik heb van nacht van u gedroomd. Er klonk een heldere lach door de telefoon. „Zeer vereerd, dokter. Ik hoop niet, dat ik u als een booze engel verschenen ben." „Integendeel als een goede en lieve engel," zei Tracy met nadruk. „Als ik mij mijn droom goed her inner, hebben we ook nog getennist. We hebben hier in Ealing een aardige club tennist u ook „Niet vaak, ik heb weinig tijd. In een verloren kwartiertje we hebben in den tuin van het hospi taal zelf een tennisbaan, ziet u." „Prachtig, prachtig," viel hij geestdriftig uit. „Dan kunt u me daar wel eens partij geven. Schikt het u morgenvroeg Ik vind dat een partij tennis wel het minste is wat me toekomt voor mijn menschlievende hulp van vannacht." „Morgenvroeg en uw patiënten dan t" „Ik heb er welgeteld drie, zuster. En twee daarvan zal ik vandaag niet langer aan het lijntje kunnen houden. Ealing is een erg ongezonde streek voor een dokter en bovendien ben ik pas sinds drie maanden gevestigd. Dat verklaart véél, vindt u niet „Alles!" klonk het lachend terug. „A propos u hebt natuurlijk recht op honorarium voor uw hulp. Als u met die wijze van verrekenen tevreden kunt zijn, komt u dan maar morgenvroeg. Half elf, schikt u dat Welnu, tot ziens dan, dokter. Het was nog een andere Margaret, die hij den vol genden morgen leerde kennen. Thans verscheen die rustige zuster hem als een vroolijke en geestige jonge vrouw. Van het spel kwam niet veel terecht en allebei gaven zo de voorkeur aan een wandeling door den tuin. Tijdens die wandeling kreeg hij meer dan eens het zonderlinge gevoel, dat zij allang reeds geen vreemden meer voor elkaar waren. Hij weidde uit over zijn studietijd, over de moei lijkheden waarmee een pas gevestigde jonge dokter te kampen had en over zijn eenzaamheid. Zuster Margaret luisterde ernstig en niet eenmaal merkte hij de vroolijke glinstering op in haar oogen, waarmee zij hem nu en dan aankeek. Toen werd zij plotseling weggeroepen. „Nu al I" vroeg Tracy teleurgesteld. „Dienst, dokter," trok zij een quasi streng gezicht, terwijl zij hem de hand reikte. Tracy keek haar aan. „Ik hoop dat dit geen afscheid is, zuster Margaret," zei hij met een mengeling van ernst en scherts in zijn stem. „Beslist niet," antwoordde zij en thans merkte hij duidelijk een paar vroolijk dansende lichtjes op in haar grijze oogen. Wat bedoelde of dacht zij eigen lijk Dreef zij den spot met hem. Hij was niet overtuigd van.liet tegendeel en wilde zekerheid. „Mag ik u spoedig eens terugzien V' hield hij aan. „Er is volgende week een belangrijke wedstrijd in Wimbledon. „Neen, daar kan ik onmogelijk naar toe," gaf zij onmiddellijk ten antwoord. „Ik heb het erg druk, al kunt u zich dat misschien niet voorstellen. Maar zoodra ik eens tijd heb ik beloof u, dat u in ieder geval van mij zult liooren. Hij moest zich tevreden stellen met die vage belofte, maar erg voldaan was hij niet. En de nu volgende weken gaven hem nog minder reden tot tevredenheid. Hij hóórde noch zag iets van zuster Margaret en als hij 't. hospitaal opbelde, kreeg hij onveranderlijk ten antwoord, dat. ze er niet was. In Spanje was de furie van den burgeroorlog uitgebroken en zuster Margaret hielp bij het inzamelen van gelden voor het uitzenden van een Engelsche ambulance. Dat was een afdoende verklaring voor haar af wezigheid, maar Tracy kón niet langer geduldig af wachten. Waar hij stond of ging zag hij zuster Marga ret en eindelijk besloot hij haar te schrijven. Hij vroeg alleen of en waar hij haar nog eens ontmoeten mocht, maar zoo'n vraag zegt een vrouw méér, dan erin te lezen staat. Hij adresseerde den brief aart "het hospi taal, herinnerde zich dat liij niet eens haar familie naam kende en wachtte een volle week vergeefs op antwoord. Toen verloor hij het geduld en belde op nieuw het hospitaal op. Dezen keer was het niet de portier die hem te woord stond, maar een zuster. „Zuster Margaret is naar Europa vertrokken, dokter," kreeg hij tot zijn verbazing ten antwoord. „Allang vroeg hij. „Tien dagen geleden, dokter." „Ik had haar een brief geschreven," mompelde Tracy. „O, alle brieven worden haar nagezonden," zei de zuster onmiddellijk. „Als u haar nogmaals wilt schrijven, kunt u den brief gerust naar het hospitaal zenden. „Lady Margaret. Lauriston" op het couvert is voldoende." Tracy dacht dat de grond onder zijn voeten weg zonk. „U zegt V' stamelde hij. „Lady. „Jawel, was u dat niet bekend 1" lachte de zuster. „Lady Margaret zit al jaren in de verpleging. In dit hospitaal is zij het hoofd van den verplegingsdienst." De telefoon ontviel aan Tracy's hand. Margaret Lauriston Hij dacht aan die spotlichtjes in haar oogen en werd bitter. Zij had zich vróólijk gemaakt, om de pretenties van dien armen jongen uit. Ealing, die zich vroeger voor haar gekromd had als een slaaf en die zich alléén bij de gratie van haar voornaam geslacht dokter had mogen noemen. Dienzelfden avond ontving hij een rondschrijven van de Royal Humane Society, waarin jonge medici werden uitgenoodigd zich aan te sluiten als assistent bij een tweede ambulance voor Spanje. Het was een weg om aan zijn bitterheid, teleurstelling en verdriet te ontkomen hij haatte Ealing en dat trotsche kasteel, waarop hij het uitzicht had en waarvan elke steen hem aan zijn dwaze vernedering herinnerde. Per kéérende post schreef hij een brief en twee weken later zag hij vanaf de boot de kade van Southampton voor zijn donkeren blik terugwijken. Op zekeren avond, ongeveer een maand later, werd er in de omstreken van Madrid hevig gevochten. Een der strijdvoerende partijen was genoodzaakt te wijken en verschanste zich in de universiteitswijk. Angst aanjagend ronkten de vliegmachines, het gedonder van de kanonnen was niet van de lucht en op het tooneel van den strijd vermengde zich het oorver - doovend geratel en geknetter van de mitrailleurs en geweren met het hartverscheurend gekerm der gewonden. De ambulancewagens rukten aan en zochten de gekwetsten op. Tracy liep met een paar verplegers pleinen en straten rond hier een gekwetste ber gend, d;lar een noodverband leggend en óveral bedreigd door verdwaalde geweerkogels en ontplof fende granaten. Ergens in een straat kwamen zij een Engelschen verpleger tegen, die niet tot de tweede, maar tot de eerste ambulance behoorde. De eerste ambulance was kilometers ver buiten Madrid gelegerd en het verbaasde Tracy den man in de stad te zien. „We zijn met onzen auto afgesneden en terug gedreven," schreeuwde de verpleger op Tracy's vraag. Tracy holde al weer verder. De duisternis begon te vallen en overal om zich heen hoorde hij het een tonige „pang pangvermengd met vloeken en gekerm. Op een gegeven oogenblik, terwijl hij zich over een lichtgewonde lieenboog, klonk er een gil vanuit de duisternis. „Help. Het was een noodkreet van een Engelsche en Tracy dacht onmiddellijk aan een verpleegster. Hij rende weg en opnieuw hoorde hij een langgerekt „Help uit de duisternis opklinken. En op hetzelfde oogenblik zag hij zich in den geest verplaatst naar liet kasteel van Ealing. Zóó angstig had ook Margaret's hulp geroep geklonken, toen zij dacht, dat die hond haar zou aanvallen Eensklaps zag hij 'u donkere gestalte liggen. Het was een vrouw, een Engelsche zuster, en uit haar hals stroomde bloed Hij rukte een noodverband uit zijn tasch en knielde bij haar neer. „Margaret schreeuwde hij eensklaps, doodelijk verschrikt. Margaret Lauriston lag heel stil alsof zij sliep. Maar Tracy's kreet wekte haar. Zij sloeg haar oogen op, terwijl Tracy werktuiglijk, maar met bevende vingers het noodverband tegen de hevig bloedende halswond drukte. „Tracyfluisterde zij met een glimlach en zacht als een ademtocht. „Ben je 't, of. „Ik bèn het," zei hij met een verstikte stem. Hij bukte zich diep over haar heen en toen zij dien verschrikkelijken angst voor haar leven op zijn verwrongen gelaat las, begonnen haar doffe oogen te glinsteren als sterren. Bijna onhoorbaar bewogen zich haar lippen. „Kus me, Tracy dat ik weet dat je 't wérkelijk bent. Tracy Perkins dacht aan zijn geluksdroomen en dronken van vreugde strompelde hij met zijn kost baren last den ambulancewagen tegemoet. Mooi Nederland. Gezicht op het dorpje Neerijnen in de Betuwe

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 5