Vil moderne hotel Tazi te Casablanca vormt een frap pant contrust tusschen oud en nieuw. Wie dit imposante gebouw zietkan zich ter nauwernood indenken, dat hij zich op den rand der eindelooze woestijn bevindt en niet in het centrum van het moderne zakenleven. Ken Moorentype. Eigenaar dig zijn de Iceelklanken waar mee ze bij elke mogelijke gelegenheid hun, rasgenooten kond doen van hel een of ander. Onze foto geeft een aardig snapshot van het moment waarop de. bood schapper draadloos, maar zeker niet geluidloos, zijn taak volbrengt. genoegd gezicht geeft duidelijk zijn innerlijke Soms komt het voor dat een moderne vogel een nmtdlanding moet maken en neerstrijken in de woestijn. Heeft lii/ int stemming weer. deze noodlanding te volvoeren in de nabijheid van ren oase. dan bestaat er alle kans dat hij o/> liulp rekenen kan gil middel van toen wax liet „schip der woestijn" of de kameel. De kolonisatie, die steeds verder en dieper ingrijpt in het oude, heeft veel ervan omvergeworpen of veranderd. Waar vroeger de kameel liep, dendert thans het geronk van motoren van auto's en vlieg tuigen en samen met deze moderne en vlugge verkeers middelen hebben ook de moderne uitvindingen hun intrede in de woestijn gedaan. De vroegere noria's of hydraulische tandradmachines zijn geperfectionneerd. woestijnpaden zijn .vervangen door asfaltwegen of andere, bruggen en stuwdammen hebben de berg- stroomen bedwongen en de kolonisatie beeft een on verwoestbare brug ge-slagen tusschen het oude en het nieuwe. De Touats en de kasba's, de Berbers. Ara bieren, lilooren en anderen zijn gebleven, maar op de eertijds zoo indrukwek kende romantiek van hun verleden en hun bestaan is, omiitwisclibaar, de stem pel komen te staan van de nuchterheid en het prac- tisch nut die den modernen menseh bij zijn kolonisatie tot punt, van uitgang en maatstaf dienen. n door een buitenmuur van twee en een graclit. rdat Mangin Marrakech had inge- niet zoo n druk verkeer tusschen en als thans, llei normale vervoer-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 21