BULGARIJE - ZESTIG JAREN ONAFHANKELIJK De uniformen en de uitrusting van 't Bul- gaarsche leger herrinne- ren nog sterk aan den Bussischen invloed. Rusland was namelijk Bulgarije behulpzaam in en na den strijd tegen de Turken. Het symbool van de naïeve vaderlandsliefde der Bulgaren in hun strijd tegen de Turken, thans zestig jaar gele den, is het houten kanon, vervaardigd uit kerseboomen. Een ori gineel kanon bevindt zich nog in het ethno grafische museum te Sofia. Onderstaand kanon is sleehts een imitatie en staat op de markt te Klissura, een dorpje dat in den oorlog tegen de Turken een groots rol heeft gespeeld. i het etknografische museum te Sofia, de hoofdstad van Bulga rije, staat een houten ka - non, vervaardigd van een prachtigen kerseboom uit een of ander Bul- gaarseh dorpje. Dit ka non is een voorbeeld van de naïeve vaderlandsliefde, waarmede de Bulgaren zestig jaren geleden den strijd aanbonden tegen de overhearsching der Turken, in een tijd dus, dat de landen van West-Europa hun legers reeds lang hadden uitgerust met machine geweren en dergelijke moderne oorlogswapenen 1 Tooh verliep hun oorlog succesvol en sinds zestig jaren is Bulgarije, dat in zijn roemvolle verleden heel wat uitgestrekter was dan thans, wederom een onaf hankelijke staat. Nög steeds vormt de landbouw het hoofdbestaan van het land. Sofia, dé eenige groote stad, doét alleen in het centrum aaii 't beeld van een wereldstad den- ken. De voorsteden heb ben reeas een dorpscli en typisch landelijk karak - ter. De boulevards van Sofia leveren daardoor ook een mengelmoes op van schilderachtige klee derdrachten naast de ge- confectionneerde dracht der centrumbewoners. Vooral op het platteland, in 't hart van het Balkangebergte, laat zich het bekoorlijke en nogal afgesloten Bulgaarscbe volksleven 't best bewon deren. Bijzonderen glans hebben de overblijfselen van de Turksche overheersching zooals de moskeeën met de spitse minarets of de Turksche kleederdrachten, die hier nog ongedwongen standhoudenterwijl men in Turkije zelf alle mogelijke middelen aan wendt het- land en het volk een Westersch aanzien te geven Uit dit oogpunt ook zal het Bulgaarsche platte land op den duur een bijzondere historische merk waardigheid gaan worden, zooals de hierbij afge drukte foto's trouwens reeds getuigen. Op het platteland van Bulgarije zijn nog zeer sterk de sporen der Turksche overheersching te bespeuren, zoowel in kleederdrachten als m bouwwerken. Onder staande foto werd genomen in een Moham-medaamschen slagerswinkel te Karlawo. Een foto uit 't beroemde ,,Dal der Rozen" tusschen het Balkangebergte en de Sredno Gora. Deze streek is wereldbekend om haar rozencultuur. Een Bulgaarsche rozenplukster. Zij beweegt zich nogal mij tusschen de dorens

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 14