21 1 ''('ft Rusland dus den Balkan niet kunnen bezet- ten, geweldig was de uitbreiding naar het Oosten. Het zeer dun bevolkte gebied der Finsche stammen in het Noorden en daarna geheel Siberië werden zonder veel strijd door de Russen gekoloniseerd. Ook het zwakke China vermocht hen niet tegen te houden. Rusland bezette Mandsjoerije en stichtte in het Verre Oosten de oorlogshaven Port Arthur. Eindelijk was de ijsvrije Oceaan bereikt Maar dan treedt een nieuwe tegenstander op. Het pas gemoderniseerde .Japan werpt zich op den Rus- sischen kolos en dringt hem terug. Met één slag treedt .Japan door dezen oorlog van 1905 in de rij der groote mogendheden. Nog lokt de uitweg naar de Perzische Golf. Na heftigen strijd heeft Rusland in de negentiende eeuw de Turksche volken ten Oosten van de Kaspische Zee onderworpen. Doch de weg naar den Indischen Oceaan door Perzië weet de Engelsche politiek voor de Russen gesloten te houden. In den wereldoorlog ondervindt Rusland pijnlijk het gemis aan ijsvrije havens. Oostzee en Zwarte Zee zijn door Duitschland en Turkije afgesloten. De eenige uitweg leidt over Moermansk, dé haven in het hooge Noorden, die, dank zij den warmen Golfstroom, Katharina II worden de Zuidelijke steppen op de Turken veroverd en Odessa gesticht. Maar zelfs deze haven vriest nog eenigen tijd dicht en de Turk beheerscht den uitgang van de Zwarte Zee. Van nu af streeft Rusland met alle kracht naar de verove ring van Konstantinopel en de beheersching van den Bosporus. In de verschillende Russisch Turkselie oorlogen bleek de zieke man aan den Gouden Hoorn niet opgewassen tegen den Russischen kolos, maar telkens, wanneer Rusland zijn doel meende te J>e- reiken, traden Engeland en Frankrijk, bevreesd voor een te machtig Rusland, tusschenbeide. Ze voerden zelfs den Moedigen Krintoorlog om den Turk te redden. Naar het Verre Oosten! hie in-Russische boerin Wit-Russische boeren. Een Kiryies in de steppen. Siberië Ook kent Rusland den geesel van Centraal- Azië: de droogte. Het geheeleZuiden vormt van nature door den geringen neerslag een boomloos steppenge- bied. Wel is een groot deel hiervan geleidelijk omgezet in bouwland, maar herhaaldelijk treden misoogsten op door het uitblijven van den regen. Ook de ontzet tende hongersnooden van 1921 en '22 werden hier door veroorzaakt. Dat deze leidden tot een cata strophe van ongekenden omvang, waardoor honderd duizenden gedwongen werden den geboortegrond te verlaten en vele tienduizenden den hongerdood stierven, komt, doordat in de woelige revolutiejaren het land slecht was bewerkt en de vernieling van de wegen en vervoermiddelen den aanvoer van levensmiddelen uit andere deelen van het rijk onmogelijk maakte. Het werk van Peter den Grooten ongedaan gemaakt Vliet alleen' naar zijn natuur, maar ook wat de samenstelling en ontwikkeling der bevolking be treft is Rusland half Europeesch, half Aziatisch. Peter de Groote heeft met geweld getracht Rusland volledig het gezicht te doen wenden naar Europa, llij baande zich een weg naar de Oostzee Rusland kreeg een venster om uit te zien naar West-Europa. Moskou, de heilige, half-Aziatische hoofdstad met het oude Kreml en zijn veertig maal veertig bekoe- pelde kerken, werd vervangen door het moderne Sint Petersburg, de stad van de ruime pleinen en groote paleizen, uit den grond gestampt op de dras sige Newadelta door den wil van den tsaar. Doch ook de grootste geweldenaar kan een ingrijpende hervor ming niet overal doorvoe ren bij een millioenenvolk, wonend in een uitgestrekt gebied, waarin het verkeer gebrekkig is ontwikkeld. En werden Peter's bevelen uitgevoerd, dan beperkte zijn hervorming zich bij de volksmassa tocli tot uiterlijkheden. Thans hebben de Oostzee landen zich van Rusland afgescheiden, het werk van Peter den Grooten is daar grootendeels ongedaan ge maakt. Polen sluit Rusland van West-Europa af. Mos kou is weer de hoofdstad, al is de heiligheid geschon den en de regeering zetelt in 't oude Kreml. Stalin, tie nieuwe lieerseher, is ge boortig uit Tiflis in Trans- Kaukasië, dat tot Azië be hoort. Van dit standpunt bezien heeft Rusland dooi de revolutie het gezicht afgewend van Europa en gekeerd naar Azië en zoo komt het dat de Sovjetregeering haar volle aan dacht gericht houdt op den Aziatischen nabuur, Japan. De grootste samenhangende staat der aarde /gebergten belemmeren het verkeer en daardoor het ontstaan van groote staten. Het bergachtige Griekenland was in de Oudheid verdeeld in talrijke staatjes. Toen in de Noordduitsche laagvlakte Prui sen zich had opgewerkt tot groote mogendheid, was Zuid-Duitschland nog in verschillende kleinere staten verdeeld. In de groote Russische laagvlakte is een staat gegloeid, die bijna de helft van Europa omvat. Met het Aziatische gebied vormt Rusland den grootsten aaneengesloten staat der aarde. Merk waardig is, dat de stichting van dit Slavische reu- zenrijk uitging van de Germaansche Noormannen uil Zweden. In 862 werd hun aanvoerder Rtirik de eerste vorst over Rusland, dat toen nog alleen het Westen omvatte en Kief, de nu nog in 't oog der Russen heilige stad aan den Dnjepr, tot hoofdstad had. Doch in de dertiende eeuw brak de Mongolen- storm los. De volkenverwoester Dzjengiskhan sticht te liet Rijk der Gouden Horde, dat zich uitstrekte van Peking tot Kief. Meer dan twee eeuwen torste Rusland het juk der Tataren. De wederopbouw van den Russischen staat gaat niet van Kief uit,, maar van Moskou, waar grootvorst Iwan I in de tweede helft der 15de eeuw zich bevrijdt van de Mongolen. Zoo verschuift het zwaar tepunt van Rusland zich naar het Oosten. De drang naar den open Oceaan IJet gebied van Moskou ligt gunstig als natuur lijk centrum. Van hieruit strooinen de groote rivieren zeewaarts. Het ligt in de lijn der ontwikkeling, dat Rusland tracht zich in de richting dezer rivieren uit te breiden tot aan zee. Weinig weerstand onder vindt het in het dunbe volkte Noorden en spoedig bezit liet de kusten van de Noordelijke IJszee, waar Archangel, nu Staliuport, wordt gesticht. Maar deze kust is afgelegen en de zee vriest vele maanden dicht. Ook de Oostzee, waarheen Peter de Groote een weg baant, is niet ijs vrij en bovendien slechts 'n binnenzee. Hetzelfde geldt van de Zwarte Zee. Onder Een boer uit Groot-Rusland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 21