tanden S SLECHTE ADEM KOMT VAAK VAN SLECHT OHDEHHOUDEN CUTEX COLGATE Niet prettig om te nooren... ODO-RO-PO y Voorkomt schade aan Uw japonnen. De indruk die U maakt, wordt ongun stig beïnvloed door slechte adem. Meestal is men zichzelf niet van dat euv el bewust. Men meent er vrij van te zijn. ofschoon men geregeld de mond verzorgt. Maar borstelen alléén is niet afdoende Na iedere maaltijd blijven er tusschen de tanden voedselrestjes achter, die tot be derf overgaan en vaak oorzaak zijn van slechte adem. Deze gevaarlijke ziekte haarden bereikt men niet met de borstel Daarvoor is een schuim noodig dat tot in de kleinste tandhoekjes doordringt - het aromatische schuim vanColgate s Tand pasta. Dit lost alle ongerechtigheden op en spoelt ze weg. Colgate bevat bo vendien een bestanddeel dat de tanden polijst zonder het glazuur aan te tasten. Door Colgate's Tandpasta een zuivere, frissche adem én gezonde, blanke tan den! Dus:... twee vliegen in één klap'. TWEEMAAL Uw geld terug! Als U na het gebruik van een tube Colgate NIET VOLKOMEN TEVREDEN bent over de bereikte^ resultaten, zend dan de leege tube aan COLGATE. Amster dam-C. Wij beta-^ len U het DUB- BELE van de aankoop prijs terug. 'g winters open kan worden gehouden. Duitsche krijgsgevangenen worden ge dwóngen een spoorweg aan te leggen van St. Petersburg naar Moermansk, een afstand van Amsterdam naar War schau. Door het verlies van de Oostzee landen vormt Moermansk thans de eenige ijsvrije haven van Rusland. In deze" afsluiting van de open zee ligt de zwakke zijde van het reuzenrijk, dat voor zijn in- en uitvoer te sterk afhankelijk is van het buitenland. L'histoire se répète. Rusland is terug gedrongen van den Oceaan, maar deze toestand zal telkens leiden tot bot singen met de landèn, welke Rusland den weg naar de vrije zee versperren. Het bonte volksbeeld Finnen, Ësten, Letteü, Littauers en. Polen hebben van derevolutiegebruik gemaakt om hun zelfstandigheid te herwinnen. Maar ook nu nog vertoont het groote Russische rijk een bont volksbeeld. Dit bewijst direct de staat kundige kaart. De bolsjewisten hebben, zoowel in Europa als in Azië, het rijk naar de verschillende bevolkingsgroe pen verdeeld in talrijke grootere .en kleinere republieken, die samen de Unie der Socialistische Sovjetrepu blieken vormen. Echter krijgen ze alle in laatste instantie hun bevelen uit Moskou. Alleen al in Europeesch Rusland telt men meer dan dertig verschillende volkeren. De Noord- en Zuidoostrand worden bewoond door Mongoolsche nomaden. Op de kale toendra's in het hooge Noor den trekken de Lappen en Samojeden rond met hun rendierkudden. Op de steppen bij de Kaspische Zee zwerven de Kalmukken en Kirgiezen, de laatste rest van de „Gouden Horde", die een maal Rusland overheerschte. De Ta taren in het Wolgagebied en op de Krim wonen thans in vaste dorpen en zijn landbouwers geworden. De bevol king van den Kaukasus bestaat uit een wirwar van volkere.nrestjes. Duitsche dorpen en Joodsche ghetto's Over verschillende deelen van Zuid- Rusland verspreid wonenafstamme lingen van de Duitsche kolonisten, die vooral door Katharina II in het land zijn gehaald. Hun aantal wordt, op 800.000 geschat, waarvan 400.000 aan de Wolga, waar zij thans een afzonder lijke republiek vormen. Een zeer bijzondere positie nemen de Joden in. De hoofdmassa woont in Polen en Littauen, dus buiten het te genwoordige Rusland, maar toch be draagt hun aantal in dit land nog bijna drie millioen. Het grootste deel woont in het Zuidwesten. In het, keizer- rij k werden de J oden al s minderwaardige burgers behandeld. Ze waren gedwongen in bepaalde stadsgedeelten te wonen. In depe ghetto's hebben zich afschuwe lijke toóneelen afgespeeld, als de Joden in de bloedige pogroms het slachtoffer van de volkswoede werden. Sinds de revolutie zijn de vernederende Joden- voorschriften opgeheven. Toch leeft het grootste deel van hen als hand werkers en daglooners nog in zeer armoedige omstandigheden Drie soorten Russen FAe 140 millioen inwoners van Euro- peesch Rusland zijn dusvan 'n bonte samenstelling, maar in aantal en macht overheerschen toch verre de eigenlijke Russen. Echter vormen ook deze geen hechte eenheid, doch vallen uiteen in drie groepen. De kleinste groep vormen de Wit-Russen, die in het Westen bij de Poolsche grens wonen. Zij gelden als de Russen, die het minst met vreemd bloed zijn gemengd. Ofschoon ze hei dichtst bij West-Europa wonen, zijn ze in hun moerassig land kultureel en economisch achter, gebleven, zoodat ze het onzindelijkste en achterlijkste deel der Russen worden genoemd. Talrijker en krachtiger is de groep der Klein-Russen of Oekraïners. Z;i bewonen het- beste deel: van Rusland, het vruchtbare land.der. Zwarte Aarde en -de steppen ten Noorden van de Zwarte Zee, waar ook de rijkste kolen en ijzerertslagen worden gevonden. De Oekraïners zijn met. hart en ziel land bouwers, die gehecht zijn aan hun grond Hun dorpen zijn na die der Duitsche kolonisten de zindelijkste en best ge bouwde van Rusland. De hoofdmacht vormen de Groot - Russen, die thuis hooren in de minder vruchtbare woudstreek om Moskou en vandaar uit het geheele Noordoosten en Siberië hebben gekoloniseerd. Ze zijn treklustiger dan de achterlijke Wit-Russen en de aan hun grond ge hechte Oekraïners. Ongetwijfeld staat deze eigenschap in verband met hun sterke menging met Mongoolsche vol ken, wien het nomadiseeren in het bloed zit. Deze Mongoolsche invloed is ook in het uiterlijk merkbaar. De stompe neus, sterk uitspringende jukbeenderen en zelfs de scheefstaande Mongolen- oogen merkt men onder de Groot- Russen veelvuldig op. Het Russische volkskarakter is gevormd door den knoet i'Andanks de genoemde tegenstel ^lingen heeft de gemeenschappelijke historische ontwikkeling voldoende een heid geschapen om alle Russen als één volk te beschouwen met een eigen ka rakter. Over het algemeen zijn de eigenschappen, die men dit Russische volk toeschrijft, meer van passieven aard. Het is goedmoedig, zorgeloos geduldig in lijden, maar het mist voor uitstrevendheid, initiatief, uithouding? vermogen en betrouwbaarheid. In vee opzichten bestaat de Russische mass* van boeren en arbeiders nog uit groote kinderen, die een blind vertrouwen stel len in alle autoriteiten en onderdanig bijna slaafsch zijn tegenover de hooge geplaatsten. Deze karaktertrekken la ten zich uit de geschiedenis verklaren Twee én een halve eeuw heeft Rusland zich gekromd onder het juk der Ta taren. Toen dit werd afgeschud, bleef het volk even rechteloos. Vadertje Tsaar heerschte almachtig. Hij ver tegenwoordigde het hoogste gezag op aarde, niet alleen het wereldlijke, maar pok het geestelijke gezag als hoofd der Russische Kerk. De oppositie tegen het despotisme ging enkel uit van de dunne laag der ontwikkelden, de intelligentsia. Deze zocht de almacht van den tsaar te breken door bomaanslagen en moor den, maar de volksmassa bleef onder danig. In den grond der zaak is de toestand door de revolutie weinig veranderd. De tsaristische regeering is wegge vaagd, maar de bolsjewistische duldt evenmin oppositie en vrije meeuings- uiting. De bolsjewistische Tsjeka en de tegenwoordige Gepeoe volgen de zelfde methoden als de keizerlijke politie en justitie. Stalin heerscht als dictator even oppermachtig als vroeger de tsaar. Alleen ontbreekt de bolsje wistische regeering de aureool van het hoogste geestelijke gezag. Maar ook deze tracht ze te verkrijgen door den gods dienst uit te roeien en te vervangen door den cultus van Lenin en het com - monisms. Dr. W. E. NOORDMAN. IV handen dwingen bewondering af wanneer ge Uw nagels behandelt niet één van tie 3 nieuwe Cutex matglan zende tinten „Rust. Old Rose of Kohin Red", Daarom verkiest tie modieuse vrouw deze prachtige war me tinten. De nieuwe samen stelling van Cutex Liquid Polish voor komt het dik wor den in tie fleseh. LIQUID POLISH Transpireeren l>e<lerft Uw japonnen en veroorzaakt U ongenoegen. Daarom gehrnikt de practise he huis vrouw Odo-Ro-No. Ook «loktoren adviseerëu en hevele Odo-Ro-No aan. Odo-Ro-Nö wordt in 2 sterkten in «len han- «lel gebracht. ..Regular"" voor nor maal gebruik. „Instant"" voor meti- sehen met een ge voelige hiii«l.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 22