DE MOORD OP KONING ALEXANDER I VAN SERVIE IN 1903 ZIJN HUWELIJK MET DRAGA MASCHIN BEZORGDE HEM DEN DOODEUJKEN HAAT VAN ZIJN VOLK Eet palet# te, Belgrado. Interieurfoto van het paleis te Belgrado. "n het begin van Juni 1903 bracht een in Hongarije verschijnend dagblad met groote, dreigende letters 't korte, maar onheilspellende be richt „Wacht nog een tien tal dagenDan zullen wij zien.'' En de officieren van het garni zoen te Belgrado riepen in die da gen elkander in 't voorbijgaan toe „Nog enkele dagen. En in hun blikken lichtte een felle gloed op van lang bedwongen haat, die op het punt stond om los te breken. In die dagen bestond de staat, dien wij thans Joego-Slavië noe men, nog slechts in de vurige droomen der temperamentvolle Zuidelijke politici, die in de oud modische en ongezellige café' s van Belgrado bij Turksche koffie of parelenden wijn den politieken toestand van de heele wereld be spraken. Belgrado was nog niet de stralende, hypermoderne stad van vandaag, die in beteekenis het Weenen-van-voor-den-oorlog voor bijstreeft. Het was nog 'n romme lige, onaanzienlijke stad en 't land, dat we thans Joego-Slavië noe men, heette toen Servië" met een inwoneraantal van twee en een half millioen. Het was gelegen tegen het machtige Oostenrijk- Hongarije, den rijken nabuur, die reeds vaak de begeerige hand naar Servië had uitgestoken, doch deze telkens terugtrok op het hooren van de dreigende stem, die Rusland bij die gelegenheden liet hooren. „De zoon van Nero" De gesprekken in de café's van Belgrado waren in die dagen niet vervuld van stoutmoedige politieke aspiraties. Integendeel, het volk voelde zich be klemd, omhuld door een donkere, sombere wolk, die een bloedigen orkaan voorspelde. De politieke fijnproevers, die den Servischen volksaard kenden, wisten in die dagen te verzekeren, dat de jeugdige koning Alexander van Servië een zwaar, zoo niet een kort leven tegemoet ging. „De zoon van Nero", zoo noemde hem zijn volk. En het was een zoon, die zijn vader alle eer aan deed Koning Alexander I van Servië werd geboren op 24 Augustus 1876. Zijn ouders waren koning Milan I en koningin Natalie. Koning Milan bezat geen enkele hoedanigbeid als koning. Hjj was een roekeloos Koning Alexander en koningin Draga van Servië, die in den nacht van 10 op 11 Juni 1903 te Belgrado gruwelijk werden vermoord. De slaapkamer van het koninklijk paar eenige samenzweerders lieten zich op de foto vereeuwigen. speler en 'n geweldig ver kwister. Wegens zijn los bandig en schandelijk le ven haalde hij zich den bijnaam „Nero" op den hals en ten slotte dwong men hem in 1889 afstand te doen van den troon, terwijl hij 't land moest verlaten en bij verstek veroordeeld werd tot twintigjarige gevangenisstraf als medeplichtige aan een opzienbarenden moord. Zijn zoon Alexander volgde hem als koning op. Hij werd op 2 Juli 1889 gezalfd te Kraljewo en be stuurde onder regentschap 't land. Echter op 13 April 1893 verklaarde Alexander zich meerderjarig, hoe wel hij den bij de wet daartoe vastgestelden leeftijd nog niet had bereikt. Hjj zette de regenten af, vormde zelf een nieuw ministerie, riep vlak daarop zijn vader uit diens ballingschap terug en be noemde hem zelfs tot opperbevel hebber van het Servische leger. Het scheen of de jeugdige koning er een bijzonder genoegen in vond de wetten van het land te maken en te breken. Dit gevoegd bij zijn losbandigen levenswandel haalde hem reeds spoedig den haat van 't volk op den hals, dat hem „den zoon van Nero" noemde en gespannen zijn daden volgde. Totdat Draga Maschin, geboren Lungevica, de vroegere hofdame van zijn moeder en een volmaakte intrigante en zeldzaam ijdele vrouw, zijn leven binnendrong. Draga Maschin was twintig jaren ouder dan de koning. Zij was gehuwd, doch haar man stierf plotse ling en booze tongen in de eafé's van Belgrado beweerden, dat er vergif in het spel was. De omstan digheden van zjjn dood waren erg zonderling en het is nooit komen vast te staan op welke wijze koning Alexander bij dien plotselingen dood was betrokken. Op 5 Augustus I960 trad koning Alexander met Draga in 't huwelijk en verhief haar tot koningin. Met dit huwelijk was de toekomst van Alexander beslist. Reeds kort na het huwelijk deden allerlei geruchten en allerlei verhalen de ronde onder 't goedgeloovige, deels nog achterlijke volk. Bij iedereen stond het vast dat de koning niet tegen zijn vrouw was opgewassen en dat het land practisch door haar grillen en intrigues bestuurd werd. De eerste, toen nog gefluisterde gesprekken van haat en wraak werden onder het volk gehoord, toen de koning de twee broers van Draga Maschin in den

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 28