AH RA j nw'ry>nr. JS1EAaffSBam: «w s-zmiains j »<r.,w«- i<j-ms Het verborgen hoekje in het paleis, waar de koning en de koningin vermoord Het boudoir der koningin, werden men ziet nog eenige kleedingstvkken der koningin aan een kapstok. een dag na den moord. De graven van koning Alexander en koningin Draga. Twee eenvoudige kruisen vermelden hun namen. De directe oorzaak van den vorstenmoord luitenant Nicodem Lungevica, de oudste broer van koningin Draga, dien zij tot troonop volger benoemd wenschte te zien. Hij werd door de op standelingen eveneens dood geschoten. diende gescheurd. en in den nacht van tien op elf Juni 1903 volgde de bloedige ontknooping. De tegenpartij, met Karageorgewitch als leider achter de schermen, had toegegrepen. „Doe afstand van den troon....! Verstoot die vrouw en gij zult leven! Het was een zwoele, drukkende nacht. Over Belgrado spande zich de diep-fhiweelzwarte hemel, doortinteld van myriaden trillende sterren. Het Konak-paleis, waarin de koninklijke familie resideerde, was helder verlicht. Het was het eenige gebouw van Belgrado dat een electrisehe installatie bezat en de levenslustige koning was niet karig met het verlichten der weelderig ingerichte ver trekken. Van tijd tot tijd bleven de mannen der paleiswacht staan als vanuit het paleis een bijzonder rumoer opklonk door de open ramen. Een rosse gloed dreef uit de hel verlichte ramen neer, te zamen met slierten rook en zoete geuren van exotische parfums. Soms schrok de paleiswacht op van het rumoer in de café's, die het paleis omringden en die dien avond gevuld waren met dronken officieren en vele verhitte soldaten. Er hing een giftige spanning in de lucht, een span ning even giftig als de geur der uitheemsche bloemen, die door koningin Draga met voorliefde in de konink lijke tuinen werden gekweekt. Het rumoer in het paleis en in de café's verstomde. De lichten doofden op vele plaatsen uit, alleen de dienaren waren nog bezig de resten van het feest zooveel mogelijk op te ruimen voordat ook zij zouden gaan slapen. Ergens, in de buurt van het paleis, lalde een dronkeman zijn lied, een kijvende vrouwenstem weerklonk, een rijtuig ratelde weg toen viel een looden, zware stilte. Een torenklok in de nabijheid sloeg half twee plotseling, uit drie, vier straten tegelijk klonk een schot, kreten schreeuwden op, paarden renden aan, mannen brulden. Het paleis werd bij overrompeling bestormd, de wacht werd neergeschoten, deuren gerammeid, ramen versplinterd. Het licht ging in alle kamers en vertrekken op, verhitte officieren en zij, die nog kort geleden aan het feestmaal van den koning hadden aangezeten, drongen de zalen en gangen binnen, op den voet gevolgd door de manschappen van het zesde regiment infanterie, die eenieder neerschoten, dien zij in de koninklijke zalen ontmoetten. Stervensgereutel vervulde de lucht, vermengd met de kreten der vechtende mannen en de verrollende echo's der revolverschoten. Een der dienstdoende adjudanten van den koning sneed de electrisehe leiding door, diepe duisternis vulde het paleis, de strijd werd des te luguberder en met nog meer hardnekkigheid gevoerd. Een aantal officieren had de achtervolging ingezet van den koning en de koningin, die, heiden in nacht gewaad, van het eene vertrek naar het andere vlucht ten, de deuren telkens achter zich in het slot werpend. Ten laatste belandden zij in de vertrekken der ko ningin waar zij door de officieren werden achterhaald. Draga Maschin, uitgeput en een zenuwuitbarsting nabij, steunde op koning Alexander, die haar met zijn lichaam beschermde. Het hoofd der rebellen, kolonel Mischitch, trad naar voren en bracht het koninklijk saluut. „Sire, doe afstand van den troon. Verstoot die vrouw en gij zult. leven. Weiger en beiden zult gij sterven." Er heerschte een oogen- blik stilte in de gangen en de vertrekken van het paleis, alsof allen, die daar aanwezig waren, de be- teekenis van dit histo rische moment door een geladen rust een grootere kracht wilden bijzetten. Buiten, in een der stra ten, viel een schot. Een vogel fladderde verschrikt langs het venster. Toen klonk de kalme stem van den jeugdigen vorst door het vertrek „Ik weiger." Een schot vielmen zegt, dat de koning nog een zijner aanvallers neer schoot. Vlak daarop brak de razernij der officieren in alle hevigheid los. De koning werd doorboord door zes revolverkogels en ont ving drie sabelhouwen. De koningin kreeg vier kogels, ontelbare sabelhouwen en dolksteken. Toen, terwijl de laatste levensgeesten wegstroomden met het lauwe bloed uit de vele wonden, werden zij door het raam neergesmeten op de keien van het plein voor het huis: juichkreten klonken alom op en het bericht van hun dood vloog als een vreugdemare door Belgrado en door het gansche land. Zij werden in alle stilte begraven, in het holst van den nacht en hun graven werden met bijzondere zorg dichtgemetseld. In totaal werden dien nacht ruim honderd menschen gedood, waaronder ook de beide broers van koningin Draga. Zij woonden niet ver van het paleis. Zij hoorden het knallen der vuurwapens en snelden ter hulp. Op straat gekomen werden zjj gearresteerd. Cynisch staken zij ieder een sigaret op en eenigen tijd daarna werden zij in hun eigen huis neerge schoten. Tragisch was wel de dood van generaal Marko- vitch, die in de nabijheid van zijn woning door de oproerige soldaten werd neergelegd, juist op het oogenblik dat zijn vrouw het leven schonk aan 'n dochtertje. De vensterluiken van alle huizen rondom het paleis waren met kogels doorboord door het wilde schieten op eenieder die het paleis ontvluchtte; slechts aan enkelen was het gelukt aan de samen zweerders te ontsnappen. Het is wel dubbel tragisch dat koning Alexander, hoe men overigens over hem mag denken, juist in de liefde voor zijn vrouw den dood vond. adelstand verhief en hun twee belangrijke posten in het leger bezorgde. Zij ontvingen daarbij den titel van prinsen van den bloede, maar niemand in het leger was zóó algemeen gehaat als zij. Niemandop één uitzondering na Draga Maschin, de koningin der Serven Alexander stoorde zich aan niets. Hij bleef doof voor de smeekbeden en de dreigbrieven. Hij bleef doof voor alle goedbedoelde vermaningen en zette zijn wil door, terwijl zijn huwelijk met Draga kinder loos bleef. Oostenrijk-Hongarije begon opnieuw met dubbel hegeerige blikken naar het kleine Servië te kijken, terwijl Rusland van zijn kant Karageorge witch als nieuwen kroonpretendent van Servië financieel begon te steunen. De gesprekken in de café's van Belgrado werden in die dagen niet meer op fluistertoon gevoerd en de officieren riepen elkander hij het passeeren toe ..Nog enkele dagen De ondraaglijke, van haat vervulde spanning bereikte in Servië, dat nu door twee losbandige koningen in successie geregeerd werd, het hoogte punt, toen onder het volk bekend werd, dat koning Alexander op het intrigeerende aandrijven van zijn vrouw den oudsten broeder van Draga Maschin, luitenant Lungevica, tot erfgenaam van den troon zou benoemen. De naam van de koningin werd hierdoor zóó gehaat, dat het volk hem slechts met tegenzin en walging uitsprak. Het stond onwrikbaar vast en eenieder ging het als iets onafwendbaars voelen er gaat, er moet iets gebeuren, deze spanning moet breken, de donkere wolk, die over het land hing, De nieuwe koning van Servië Peter Karageorgewitch.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 29