De vrouw van een Russischen emigrant, die zoo gelukkig was een betrekking Autowasscher of monteur is te Sjanghai een beroep, dat door geen enkelen blanke e verwerven tn dienst oer internationale concessies. Rechts: een oude Kozak. verricht wordt. Het is voorbehouden aan Chineezen en Russische emigranten. emigranten, die langs deze lijn of in dienst van deze spoorwegmaatschappij hun brood verdienden, nog sterker geworden, zoodat Sjanghai als het ware een nieuwe invasie beleefde van Kussen, die zich gedwongen zagen nog dieper Zuidwaarts te trekken om de ellende hunner landgenooten, die reeds in Sjanghai woonden, nog te vergrooten Zonder eenige overdrijving kan men beweren, dat een zeer groot deel dezer Russische emigranten in bittere ellende verkeert. Het is slechts aan enkelen hunner gelukt den ouden glans en luister van hun leven op te houden. De meesten kozen een beroep, dat in Sjanghai door geen enkelen blanke wordt uitgeoefend, zooals b.v. wachter bij een benzinetank, automonteur, kellner etcSociaal bezien zijn zij er even slecht aan toe als de Chineezen, moreel zelfs nog slechter, daar niemand hun eenige achting toedraagt. Weer anderen openden kleine, onaanzienlijke winkels of wisten een betrekking te krijgen bij de gemeentewerken. Velen echter zagen zich gedwongen te gaan bedelen en zij doen dit met evenveel aanleg als de Chineesche beroepsbedelaars, die onder hun concur rentie te lijden hebben. De vrouwen der Russische emigranten vergaat het te Sjanghai niet beter en zij lijden er een kommervol en duister bestaan, zóó zelfs dat 'n speciale Het Russische bataillon, dat in de internationale zone politiediensten verricht en de blanken tegen e ven - tueele aanvallen van Chineezen moet beschermen. Volkenbondscommissie te Ctenève zich hun lot heeft aangetrokken en naar middelen uitzag om daarin de hardnoodige verbetering aan te brengen. Ook is een gedeelte der Russi sche emigranten te Sjanghai onder gebracht in '11 speciaal Russisch bataillon. Deze troep van jonge Russen staat onder commando van vroegere czaristische officieren. De kosten van dit bataillon, dat poli tiediensten verricht en de interna tionale zone tegen eventueele aan vallen van Chineezen moet he sehermen, worden door de ver schillende concessies gedekt. Dit bataillon is een leger zonder land. zooals ook de Russische emigranten van Sjanghai een volk zonder land vormen. Het Russische bataillon in de inter nationale zone te Sjanghai. Een leger zonder land!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3